Groznawstwo – nowy kierunek studiów. Czyli jak grać i zdobyć wyższe wykształcenie

Jeśli ktoś z Was chce swoją karierę pokierować w stronę gier komputerowych, warto rozważyć przenosiny do Poznania. Tamtejszy Uniwersytet Adama Mickiewicza od nowego roku akademickiego planuje otworzyć kierunek o nazwie Groznawstwo. To nie żarty i faktycznie na UAM będzie można się kształcić w zakresie wiedzy o grach komputerowych. Uczyć się, grając? Bajka!

Groznawstwo jako kierunek studiów na UAM

Być może już niedługo Poznań będziemy określać jako polską stolicę gamingu. Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM otwiera kierunek, na którym studenci zajmować będą się grami wideo. Uniwersytet chce w ten sposób przyciągnąć pasjonatów gier, by wyszkolić ich na ekspertów w dziedzinie Groznawstwa. Kierunek powstał w wyniku obserwacji rynku, na którym pracodawcy dostrzegają rosnący potencjał gier komputerowych. Do tej pory groznawstwo lub podobne zagadnienia funkcjonowały na polskich uczelniach jedynie jako specjalizacje lub bloki tematyczne.

Jak mówi profesor UAM  Wojciech Otto, dyrektor IFMiSA UAM, powstanie kierunku byłoby pierwszym krokiem do realizacji szerszej wizji badawczo-dydaktycznej. W finalnym kształcie miałoby to przyjąć formułę centrum naukowego, które miałoby współpracować z firmami zajmującymi się produkcją i promocją gier komputerowych.

Czego można nauczyć się na Groznawstwie i co robić po studiach?

Studia zostały zaplanowane z myślą o zawodach, które związane są oczywiście z grami komputerowymi. Szczególny nacisk ma być położony na kształcenie umiejętności pisania i mówienia o grach. Ponadto nauka ma się opierać na zajęciach z zakresu grywalizacji czy Virtual Reality, by zdobyć odpowiednie kompetencje do zatrudnienia w branży związanej z gamingiem. Będzie również możliwość rozwijania warsztatu testera i lokalizatoria gier, o czym pisałem szerzej przy okazji tekstu: Jak zostać testerem gier komputerowych?

Absolwenci Groznawstwa znajdą pracę między innymi w studiach deweloperskich, redakcjach mediów zajmujących się gamingiem, czy firmach i instytucjach, które zajmują się promocją gier wideo oraz ich zasięgiem. Czy to studia przyszłości? Trudno temu zaprzeczyć.

Zasady rekrutacji na Groznawzstwo

Co roku na Groznawstwie ma być tylko 30 miejsc. Warto więc (było!) przyłożyć się do matury, jeśli interesuje Was ten kierunek. Pod uwagę będą brane wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, a także jednego z przedmiotów dodatkowych, są to:

  • historia
  • historia muzyki
  • historia sztuki
  • język grecki i kultura antyczna
  • języka łaciński i kultura antyczna
  • wiedza o społeczeństwie

Ktoś mógłby powiedzieć, że są to przedmioty niezwiązane z grami komputerowymi. To fakt, ale trzeba też podkreślić, że Groznawstwo to nie tylko typowe giercowanie dniami i nocami.

Rejestracja kandydatów na rok akademicki 2021/2022 potrwa od 1 czerwca do 12 lipca 2021 roku. O tym, czy dostaliście się (lub nie) na Wasze wymarzone studia dowiecie się 19 lipca 2021 roku.

Szczegółowe informacje o Groznawstwie znajdziecie na stronie Instytutu Filmów, Mediów i Sztuk Audiowizualnych.

„Będę grał w grę” to już bardziej „będę się uczył”

Wielu z Was pewnie pamięta słynną wypowiedź człowieka legendy świata gamingu, który w dosadny sposób zdradził swoje plany sylwestrowe: „Będę grał w grę – Tomb Raider”. Niektórzy twierdzą, że giercuje do dziś.

Gdyby ten sympatyczny nieznajomy udzielił takiej odpowiedzi w czasie sesji zimowej w 2022 roku, mógłby powiedzieć: „Będę uczył się na kolosa z Tomb Raider.” Tylko, że prawdopodobnie taka wypowiedź nie wygenerowałaby milionów wyświetleń. W końcu kogo interesowałoby życie szarego studenta, który kształci się, „grając w gry”. Choć Groznawstwo wydaje się być akurat bardzo kolorowe, szczególnie dla fanów gier komputerowych.