Najlepsze horrory świata gier. Ranking TOP 10

Lubisz uczucie adrenaliny, szaleństwa i strachu? Dobrze się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie propozycję najlepszych horrorów świata gier. Ostrzegamy, że nawet najwięksi twardziele po nocnej sesji grania w te pozycje musieli włączyć wideo ze słodkimi pieskami. Przed Tobą nasze TOP 10 gier, które przestraszą Cię do szpiku kości.

Jakie są najlepsze horrory świata gier?

  • Outlast
  • Alien:Isolation
  • Resident Evil VII: Biohazard 
  • Layers of Fear
  • The Evil Within 2
  • Amnesia: The Dark Descent
  • Little Nightmares
  • SOMA
  • Alan Wake
  • Doom

Outlast. Jak daleko zaprowadzi Cię strach?

Gra została wydana w 2013 roku. Do dziś uznawana jest za najstraszniejszy horror świata gier wszechczasów.  Red Barrels w grze Outlast zaoferuje Ci rozgrywkę z perspektywy pierwszej osoby przez miejsce, którego dosłownie nikt w prawdziwym życiu nie chciałby odwiedzić – stary, opuszczony szpital psychiatryczny. Jak możesz się domyślać, nie do końca jednak opuszczony. O dziwo, możesz tam spotkać wszystkie swoje koszmary nocne.

Outlast okładka gra

Dzięki wykorzystaniu trybu noktowizyjnego możesz widzieć w ciemności. Kamera tworzy ziarnisty, świecący, zielony obraz, który dodaje grze poczucie realizmu i grozy. To dopiero jedna ścieżka eksploracji. Druga to widok przez oczy bohatera, który w ciemności nie widzi praktycznie niczego oprócz cieni lub lekko zarysowanych kształtów. Warto korzystać z tego trybu jak najczęściej, jeżeli masz ochotę na jeszcze bardziej hardcorową rozgrywkę. Outlast to gra, która przeniesie Cię do granic absurdu i szaleństwa. Z osobistych rekomendacji polecamy granie w parze, ponieważ w pewnych momentach raźniej krzyczy się we dwójkę.

Dostępna na: PS4, Xbox One, PC, and Nintendo Switch

Jak to jest poczuć każdy oddech na plecach w Alien: Isolation?

Gra z gatunku first–person shooter została wydana w 2014 na podstawie znanego filmu Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo. Wcielasz się więc w rolę córki Ripley, Amandy, która szuka swojej matki na opuszczonej stacji kosmicznej, tylko po to, by znaleźć tę samą bestię, z którą walczyła.

Alien Isolation Gra okładka

Z jednej strony to jedna z tych gier, przy których boisz się głośno oddychać, gdy czujesz za sobą szelest Ksenomorfa. Z drugiej strony głośno krzyczysz z przerażenia po nieudanej próbie dotarcia do bezpiecznego miejsca. Napięta rozgrywka polegająca na przetrwaniu w Alien: Isolation sprawia, że ​​puls bije przez wiele godzin, nawet po skończeniu gry.

Dostępna na: Xbox One, PS4 i PC


Gdzie zamieszkało zło w Resident Evil VII: Biohazard?

To mogła być kolejna, nieciekawa część kultowych gier z serii Resident Evil. Stało się jednak inaczej i najnowsza część wiąże w całość wszystkie najlepsze rozwiązania z gier typu horror, tworząc w konsekwencji fascynującą fabułę.

Resident Evil Biohazard fragment gry

Przełączenie akcji na pierwszą osobę sprawia, że ​​horror wydaje się nieprzyjemnie bliski — niesamowite, intrygujące rzeczy, w scenerii, zapamiętasz na długo po zbadaniu ich z bliska. Dodatkowo trzeba przyznać, że tę grę się po prostu czuje. Saferoomy dają poczucie niepokojącego wytchnienia; wydaje się, że amunicja jest bardzo ograniczona; a walki z bossami mają odpowiednią mieszankę grozy i sączących się kawałków do wystrzelenia. Resident Evil VII: Biohazard to na pewno nie najstraszniejsza gra w tym zestawieniu, ale na pewno bardzo przemyślana i trzymająca w napięciu każdego, kto w nią zagra.

Dostępna na: PS4, Xbox One, Nintendo Switch i PC

Layers of Fear. Jak namalujesz swój strach?

Tym razem gra stworzona przez Polaków z ekipy Bloober Team i wydana w 2016 roku. W grze wcielasz się w rolę nienazwanego artysty — malarza, który pragnie dokończyć swój obraz. W późniejszych fazach rozgrywki eksplorujesz upiorny, przerażająco pusty dom, a Twoją postać powoli zaczyna ogarniać szaleństwo.

Layers of Fear gra okładka

Nagle znikają drzwi, a korytarze zniekształcają się tuż za rogiem. Czy to biurko było po tej stronie pokoju, kiedy ostatnio patrzyłeś? Jesteś pewny? Nieliniowa fabuła sprawi, że zaczniesz w pewnym momencie kwestionować nawet swoje życie. To czyni tę grę jedną z najciekawszych i nieprzewidywalnych pozycji w tej liście.

Dostępna na: PS4, Xbox One, Nintendo Switch i PC


Czym jest absurd w The Evil Within 2?

Jest to trzecioosobowa gra survival horror opracowana przez Tango Gameworks i wydana w 2017 roku. Podobnie jak seria gier Resident Evil dostarczy Ci zarówno akcję, jak i momenty przerażenia.

Evil within mapa gry

Gra rozpoczyna się powolnie, ale dzięki otwartej strukturze pozwoli Ci na eksplorację i  różnorodność w zbliżaniu się do wrogów. Jak na japoński survival horror przystało The Evil Within jest grą bardzo zagmatwaną, absurdalną i przesadzoną. Wierzymy jednak, że wartą uwagi i zszargania nerwów ze strachu i stresu.

Dostępne na: PS4, Xbox One, PC


Jak stracić pamięć z Amnesia: The Dark Descent?

Tym razem coś dla fanów mroku i obłędu, który ogarnia ludzki umysł. Amnesia: The Dark Descent to niezależna komputerowa gra przygodowa z elementami survival horroru. Wydana została w 2010 roku i do dziś cieszy się wielkim uznaniem wśród fanów.

Amnesia the dark descent mapa gry

Gra umieści Cię w zamku z bohaterem o imieniu Daniel, który stara się odzyskać pamięć. Błądząc po osiemnastowiecznych korytarzach zamku, odkryjesz kolejne wydarzenia z przeszłości głównego bohatera, które zmrożą Ci krew w żyłach, zanim znajdziesz to co tak naprawdę było przyczyną amnezji Daniela. W Amnesia: The Dark Descent nie znajdziesz również broni do zabijania potworów, Twoją jedyną ochroną przed oprawcami jest ucieczka.

Dostępna na: PC, PS4


Jak mieć duże koszmary w Little Nightmares?

Baśniowy klimat gry Little Nightmares niech Cię nie zmyli. To niebywale niepokojąca i mroczna historia, która z pewnością nie powinna znaleźć się w rękach dzieci.

Little nightmares bohaterowie gry

W grze wcielasz się w postać małej postaci w żółtym płaszczu o imieniu Szóstka. Musisz uciec z Paszczy tajemniczego statku, pełnego węszących, nerwowych, groteskowych stworzeń, które chcą Cię dopaść. Chociaż gra ma pewne problemy — głównie frustrujące perspektywy i sterowanie — mroczna atmosfera i odrażające postacie sprawiają, gra jest niecodzienna i fascynująca. W jednej chwili próbujesz przemknąć obok niewyobrażalnie długich ramion wykrzywionego stwora, w następnej uciekasz przed falą otyłych żarłoków restauracyjnych. Little Nightmares jest więc grą niepokojąco piękną i łudząco przypominającą niepokojący film animowany.

Dostępna na: PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PC i Google Stadia


Jak strach przejmuję władzę w SOMA?

Kolejna gra komputerowa z gatunku survival horror stworzona przez firmę Frictional Games, a wydana w 2015 roku. W grze zanurzysz się w świat pełen zepsutych maszyn, glitchujących ludzkich świadomości i oślizgłych narośli, które rozszerzają się, im dłużej spędzasz czas na odkrywaniu.

Soma gra przerażona kobieta

Elementy podwodne i biotechnologiczne sprawiają, że trudno jest uniknąć porównania do Bioshock. Gra jednak okazała się być zupełnie odmiennym tworem, który zmusi Cię do bawienia się ciężkimi metafizycznymi koncepcjami, kiedy zostaniesz sam na sam z własnym ja po wyłączeniu komputera.

Dostępna na: PS4, Xbox One, and PC


Alan Wake. Jak tworzyć historie za pomocą światła latarki?

Alan Wake odróżnia się od innych gier z gatunku horror przede wszystkim tym, że nie wita graczy nadmiernie krwawymi postaciami ani poczuciem strachu na każdym kroku. Powoli buduje klimat, uczucie niepokoju i strachu. To wszystko dzięki świetnie opracowanemu przez autorów miejscu, w którym nasz główny bohater się znajduje – czyli miasteczku Bright Falls.

Alan Wake bohater gry

W niepokojącej górskiej miejscowości znajduję się wiele sekretów, które tytułowy Alan, pisarz musi zrozumieć, aby odszukać swoją zaginioną żonę. Z pomocą przychodzi mu jedynie latarka, która nie tylko ratuje mu życie w wielu sytuacjach, ale dodaje tajemniczego klimatu, dzięki któremu ta gra została bardzo doceniona.

Dostępna na: PC i Xbox One


Jak uspokoić nerwy w grze Doom?

Po wszystkich grach, które nie tylko mroziły krew w żyłach, ale również wprowadziły Cię w stan absurdu pora na coś przyjemniejszego. Tym razem gra akcji, w której będziesz mógł zdobyć się na dynamiczne strzelanie do oprawców, w świecie równie mrocznym, jak poprzednie propozycje.

Doom gra Cyberdemon bohaterowie

Dzięki grze Doom będziesz mógł poczuć lekki dreszczyk emocji, a to za sprawą genialnej grafiki i dobrze przemyślanych kreacji potworów. Na rozładowanie stresu spowodowanymi poprzednimi pozycjami w rankingu, Doom to z pewnością najciekawsza propozycja.

Dostępna na: PlayStation 4, Nintendo Switch, PC