Rozwijany OPPO X 2021 – czy to nowy kierunek rozwoju smartfonów?

Co jakiś czas pojawiają się nowe, futurystyczne koncepcje smartfonów, które najczęściej nie wychodzą poza strefę renderów i pięknych wizji roztaczanych przez projektantów. Tym razem OPPO podczas konferencji OPPO Inno Day 2020 podzieliło się z nami projektem rozwijanego smartfona OPPO X 2021. Jak wygląda i w jaki sposób działa?

OPPO X 2021 – rozwijany smartfon

Składanych smartfonów na rynku jest już coraz więcej, np. Samsung Galaxy Z Fold 2 czy Motorola RAZR. Jednak OPPO przyszłość widzi inaczej. Nie składaną – a rozwijaną. A to oznaczałoby brak problematycznych zawiasów i zgięcia na środku ekranu.

Za funkcję zwijania telefonu odpowiedzialne są 3 różne elementy. Pierwszy z nich to mechanizm Roll Motor, dzięki któremu konstrukcja smartfona może się „ruszać”, drugi to laminat ekranowy Warp Track o wysokiej wytrzymałości oraz płytka 2 w 1. To wszystko pozwala powiększać i zmniejszać smartfon w zakresie od 6,7″ do 7,4″. Ruchomym bokiem urządzenia jest ten krótszy, przez co może ono nabrać proporcje zbliżone do kwadratu. Żeby rozwinąć ekran będzie trzeba zaledwie przesunąć palcem po krawędzi urządzenia. Dokładnie tak, jak w 52 sekundzie na poniższym filmie:

OPPO X 2021 może automatycznie dostosowywać wielkość wyświetlacza w zależności od aktualnie wyświetlanej treści. Do przeglądania Instagrama w zupełności wystarczy „wąska” wersja urządzenia, lecz film lepiej będzie obejrzeć w maksymalnym rozmiarze.

Chociaż nazwa tego smartfona sugeruje 2021 rok, to OPPO nie podało żadnej informacji, kiedy i czy na pewno smartfon trafi na rynek. Na tę chwilę OPPO X 2021 musimy traktować jako ciekawostkę i spojrzenie w przyszłość.

OPPO AR Glass 2021 i OPPO CybeReal AR

OPPO patrzy w przyszłość przez cybernetyczne okulary. Może nie jest to najlepsze określenie na OPPO AR Glass 2021, ale wiecie, o co chodzi. To już kolejna wersja okularów z rozszerzoną rzeczywistością od OPPO i tym razem, są one lżejsze o prawie 75% od poprzednika. Technologia Birdbath ma zadbać o lepszą immersję podczas użytkowania okularów. Oznacza to, że cyfrowe treści będzie można dużo łatwiej i przyjemniej odbierać poprzez OLED-owe ekrany, czyli de facto szkła okularów o przekątnej 0,71″.

Oppo AR Glass 2021
Źródło: OPPO

Co będą potrafiły takie okulary? Tzw. rybie oko będzie rozpoznawać gesty, a kamera RGB i czujnik ToF odczyta pozycję przedmiotów w otaczającej przestrzeni. Dzięki temu okulary stale będą analizować przestrzeń dookoła nas i w czasie rzeczywistym wykonywać obliczenia lokalizacji przestrzennej. Dzięki temu wyświetlane w okularach treści będą dopasowane do miejsca, w którym się znajdujemy.

Ostatnią nowością podczas OPPO Inno Day 2020 była aplikacja CybeReal AR do analizy realnego otoczenia i nakładania na nie wirtualnych obiektów. To coś na wzór rozwiązania, które Apple prezentowało przy okazji premiery iPhone’a 12 i możliwości jego aparatu. Gigant z Cupertino wykorzystuje do tego sensor LiDAR, natomiast OPPO nie zdradziło swoich rozwiązań technologicznych w tym zakresie.

Czy przyszłościowe rozwiązania OPPO mają przyszłość?

Zdecydowanie. Ale pozostaje jedno kluczowe „ale”. Wszystko zależy od wytrzymałości konstrukcji smartfona, jaką będzie mogło zagwarantować OPPO. Jeśli mechanizm będzie działał pewnie i sprawiał wrażenie godnego zaufania, to może nie będzie to całkowity game changer na rynku, ale z pewnością zyska swoich zwolenników.

Okulary z rozszerzoną rzeczywistością to natomiast gadżet, nad którym od wielu lat pracują największe firmy technologiczne na świecie. Pytanie tylko z jakim priorytetem i efektami, skoro wciąż nie są one powszechnie dostępne na rynku. Nie wiadomo nawet kiedy możemy się ich spodziewać i czy w ogóle ktokolwiek na nie czeka.

Źródło: OPPO