Historia serii Call of Duty, część 1.: bestseller od samego początku

Call of Duty to dobrze znana seria gier komputerowych z gatunku FPS. Opowiada o działaniach wojennych mających miejsce w przeszłości, a także przyszłości. Została bardzo doceniona przez graczy oraz recenzentów, a sprzedała się już w milionach egzemplarzy. A jak to się zaczęło? Co wpłynęło na sukces COD? Tego dowiecie się w pierwszej części historii serii Call of Duty.

Call of Duty (2003)

Przepis na sukces

Pierwsza gra z serii Call of Duty wydana została przez twórców Medal of Honor: Allied Assault po ich konflikcie z Electronic Arts. Zgodnie ze sloganem „No one fights alone”, który od początku wyróżniał serię, gracz nie jest wojennym terminatorem, samodzielnie wygrywającym bitwy. Działania w grze prowadzi ramię w ramię z żołnierzami sterowanymi przez komputer, co szczególnie wyróżniało ją od Medal of Honor.

Akcja COD toczy się na kilku frontach II wojny światowej. Gracz wciela się w żołnierza amerykańskiego, brytyjskiego, a także radzieckiego. Jest to drugi wyróżniający element serii, ponieważ historia opowiadana w grze nie opiera się tylko na przeżyciach jednej postaci.

Call of Duty otrzymało jako pierwsze nagrodę z ramienia BAFTA przyznawaną dla gier komputerowych. Rok po premierze wydany został również dodatek United Offensive, który ulepszył tryb gry wieloosobowej, a także dodał kolejne wątki fabularne. Nie zabrakło także wersji na konsole, wydaną pod nazwą COD: Finest Hour. Pierwsza gra z serii COD odniosła wielki sukces i była prekursorem dla kolejnych, równie udanych i lubianych części.

Call of Duty 1

II wojna światowa oczami kilku żołnierzy

Gra opowiada o wydarzeniach wojennych z lat 1942-1945. Kampania brytyjska, jak i amerykańska przenosi gracza do Francji, a także Niemiec. Oczami szeregowego Martina oraz sierżanta Evansa bierze udział w misjach na froncie zachodnim.

Kampania radziecka rozpoczyna się w samym sercu bitwy stalingradzkiej. Szeregowy Aleksiej Woronin, który na początku dysponuje jedynie amunicją… bez broni, stara się odbić ataki niemieckich żołnierzy. Twórcy odwzorowali w ten sposób realia sowieckich żołnierzy podczas ofensywy niemieckiej w Rosji. Akcja ma jeszcze miejsce między innymi na Placu Czerwonym, w niemieckiej fabryce czołgów w Warszawie, a także podczas szturmu na Reichstag.

Call of Duty 2 (2005)

CoD2, czyli jak utrzymać wysoki poziom

Po wielkim sukcesie pierwszej odsłony Call of Duty Infinity Ward wyprodukowało drugą część. Na szczególne uznanie zasłużyła intensywność rozgrywki i oprawa graficzna. Podobnie jak w wydanej dwa lata wcześniej jedynce, gracz bierze udział w trzech kampaniach: amerykańskiej, brytyjskiej i radzieckiej. W fabule nie zabrakło nawiązania do wydarzeń historycznych.

Odbiór gry był równie pozytywny jak w przypadku pierwszej części. Call of Duty 2 zdobyło między innymi nagrodę Spike TV dla najlepszej gry wojskowej. Choć tym razem nie zabrakło też słów krytyki, skierowanych głównie w stronę brutalności rozgrywki. Inni recenzenci kontrowali znów tę opinię, twierdząc, że skoro ciała żołnierzy nie rozczłonkowują się, nie ma mowy o sieczce.

Na konsole PS2 oraz Xbox gra została wydana pod nazwą COD2: Big Red One.

Call of Duty 2

II wojny światowej nigdy mało

Gracz wciela się w radzieckiego szeregowego Wasilija Kozłowa. Poznaje go w trakcie bitwy pod Moskwą w 1941. To tam właśnie rozpoczyna się akcja gry i sama kampania rosyjska, którą wieńczy oblężenie Stalingradu, gdzie Kozłow uczestniczy w próbach odbicia miasta z rąk Niemców.

Kampania brytyjska wprowadza do gry powiew świeżości, nowości i… ciepła. Z mroźnej Rosji gracz trafia do słonecznego Egiptu, pod miejscowość El Alamein. Sierżant John Davis wraz z oddziałem dowodzonym przez słynnego kapitana Price’a atakuje siły niemieckich Afrika Korps. Do dyspozycji ma brytyjską artylerię, działa przeciwlotnicze i przeciwpancerne. Ponadto, wcielając się w dowódcę czołgu Davida Welsha, siada za sterami Crusadera i bierze udział w pustynnej ofensywie na siły pancerne wroga, co było całkowitą nowością.

Kampania amerykańska to już tereny Francji i Niemiec, gdzie kapral Bill Taylor wraz z oddziałem specjalnym Rangersów rozpoczyna działania od likwidacji silnie umocnionych obiektów obronnych wroga. Grę kończy misja z marca 1945 roku, kiedy Amerykanie przeprawiają się przez Ren i odbijają miejscowość Wallendar.

Call of Duty 3 (2006)

Trójka tylko na konsole

Za produkcję trzeciej części Call of Duty odpowiadało tym razem studio Treyarch. Gra ukazała się na konsole, ale zabrakło wersji na PC. Fabuła skupiona została wokół słynnej operacji Overlord, która miała ogromne znaczenie w kontekście ofensywy aliantów w północnej Francji. Tym razem twórcy pozwolili graczowi wziąć udział w czterech kampaniach: amerykańskiej, brytyjskiej, kanadyjskiej i polskiej.

Call of Duty 3 otrzymało nagrodę za udźwiękowienie, ale pojawiło się już więcej głosów krytyki pod adresem fabuły oraz braku innowacji. Oberwało się również wersji na konsolę Wii – system sterowania uznano za mało precyzyjny, a to odbierało przyjemność z rozgrywki. CoD 3, mimo większej ilości negatywnych recenzji, osiągnęło sukces, sprzedając się w dwóch milionach egzemplarzy.

Call of Duty 3
Źródło: Gamespot

Jest i polski Bohater

Fabuła Call of Duty 3 została skonstruowana tak, by wszystkie cztery kampanie łączyła spójna historia. Ta skupiona jest głównie wokół niezwykle istotnej podczas II wojny światowej operacji Overlord z 1944 roku. Gracz bierze udział między innymi w słynnych bitwach pod Falaise i Chambois, które były decydującym etapem działań wojskowych w Normandii.

Pierwszy raz w Call of Duty pojawiły się wojska kanadyjskie i polskie. Historie wojskowych oddziałów z tych krajów łączą się, ponieważ żołnierze ściśle ze sobą współpracują i niejednokrotnie ratują siebie wzajemnie z opresji. Tworzy to swego rodzaju klimat polsko-kanadyjskiej przyjaźni. Gracz wciela się między innymi w dowódcę czołgu Wojciecha Bohatera, którego nazwisko z pewnością nie jest przypadkowe, gdyż zaciekle broni pozycji po uszkodzeniu swojej maszyny. Trzeba przyznać, że jest to miły dla Polaków akcent w serii Call of Duty.

A może wystarczy już II wojny światowej?

Sceneria II wojny światowej zaczęła się jednak nudzić graczom. Twórcy zostali zmuszeni, by poszukać czegoś nowego. Poszli za głosem recenzentów i kolejne odsłony CoD nie rozczarowały. O nich opowiem w kolejnej części historii o serii Call of Duty.

Poznaj również bogatą historię gier z gatunku FPS.