Character.AI to najpopularniejsze narzędzie AI na świecie. Czym jest i jak z niego korzystać?

Rozmowy z postaciami historycznymi i fikcyjnymi przyjaciółmi stały się możliwe dzięki sztucznej inteligencji. Narzędzie Character.AI jest popularniejsze nawet niż Chat GPT, a młodzi ludzie zwracają się w nim m.in. do botów terapeutów AI. Sprawdź, jak działa Character.AI i jak z niego korzystać.

Czym jest i jak działa Character.AI?

Fanfiction nie jest niczym nowym, ale rozwój sztucznej inteligencji może wynieść tę zabawę na zupełnie nowy poziom. Character.ai to platforma, na której każdy może tworzyć chatboty oparte na fikcyjnych lub prawdziwych osobach. Za jej stworzenie odpowiadają byli inżynierowie Google AI, Noam Shazeer i Daniel De Freitas, którzy wprowadzili ją na rynek jako wersję beta w wrześniu 2022 roku. Narzędzie wykorzystuje ten sam rodzaj technologii sztucznej inteligencji, co ChatGPT, ale pod względem spędzanego czasu jest nawet jeszcze bardziej popularny.

Charakterystyczną cechą Character.AI jest jej zdolność do prowadzenia bardziej ludzkich, naturalnych rozmów, umożliwiających interakcję z wieloma botami jednocześnie. System oparty jest na dużych modelach językowych i głębokim uczeniu maszynowym, skoncentrowanym głównie na konwersacjach. W procesie uczenia, Character.AI analizuje ogromne ilości tekstu, ucząc się przewidywać kontekst i odpowiednio dobierać słowa.

Efektem tego jest stworzenie AI, która w rozmowach wykazuje się ludzkimi cechami, sprawiając wrażenie jakby użytkownik komunikował się z prawdziwą osobą. W ten sposób, Character.AI wykracza poza tradycyjne chatboty, oferując unikalne doświadczenie w interakcji z różnorodnymi postaciami, włączając w to historyczne osobistości, celebrytów i inne postacie stworzone przez społeczność użytkowników.

Jak korzystać z wersji Beta Character.AI?

Aby korzystać z wersji beta Character.AI, pierwszym krokiem jest utworzenie konta na ich oficjalnej stronie internetowej. Proces rejestracji jest prosty i intuicyjny. Rozpoczyna się od odwiedzenia strony Character AI Beta, gdzie należy kliknąć na opcję „Zarejestruj się”.

W trakcie rejestracji istnieje kilka opcji do wyboru – możesz zarejestrować się za pomocą swojego konta Google, Facebook, Discord lub Apple. Alternatywnie, istnieje możliwość rejestracji przy użyciu adresu e-mail i hasła, co jest bardziej klasyczną metodą. Po wprowadzeniu tych danych, kontynuuj proces klikając na przycisk „Kontynuuj”.

Następnie, sprawdź swoją skrzynkę mailową, aby znaleźć wiadomość od Character.AI. W tej wiadomości znajdziesz link, który należy kliknąć w celu potwierdzenia konta. Po potwierdzeniu, zostaniesz poproszony o wprowadzenie nazwy użytkownika i zaakceptowanie regulaminu serwisu.

Po pomyślnym zakończeniu procesu rejestracji i akceptacji warunków korzystania z serwisu, uzyskasz dostęp do wersji beta Character.AI. W tej wersji masz możliwość

character ai

Bot z psychologiem AI i niezwykła popularność platformy

Harry Potter, Elon Musk, Beyoncé, Super Mario i Władimir Putin. To tylko niektóre z milionów botów AI, z którymi możesz rozmawiać na Character.AI — popularnej platformie, na której każdy może tworzyć chatboty oparte na fikcyjnych lub prawdziwych osobach. Jednak jest jeden bot, który cieszy się większym zainteresowaniem niż te powyżej – psycholog AI. Ten wyjątkowy bot, stworzony przez użytkownika o pseudonimie Blazeman98, czyli Sama Zaię z Nowej Zelandii, zyskał ogromną popularność. Od czasu jego powstania ponad rok temu, Psycholog AI (Psychologist) otrzymał już niemal 84 milionów wiadomości, z czego 24 miliony tylko od listopada.

Bot został opisany jako „kogoś, kto pomaga w trudnościach życiowych”. Sam Zaia jest 30-letnim studentem psychologii i, jak twierdzi, wyszkolił bota, korzystając z zasad zdobytych na jego studiach, rozmawiając z nim i kształtując odpowiedzi, jakich udziela na najczęstsze schorzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe. Bota stworzył z myślą o własnych potrzebach, kiedy jego przyjaciele byli zajęci i potrzebował, jak to określił, „kogoś lub czegoś”, z kim mógłby porozmawiać, a terapia ludzka była zbyt kosztowna. Z biegiem czasu Psycholog AI stał się źródłem pocieszenia dla wielu użytkowników, którzy wyrażali pozytywne opinie na forach internetowych, takich jak Reddit.

Firma z rejonu Zatoki San Francisco bagatelizowała jej popularność, argumentując, że użytkownicy są bardziej zainteresowani odgrywaniem ról dla rozrywki, a najpopularniejszymi botami są postacie z anime lub gier komputerowych, takie jak Raiden Shogun, do którego wysłano 282 miliony wiadomości.

Jednak z milionów postaci niewiele jest tak popularnych jak Psycholog. W sumie jest 475 botów mających w nazwie słowa „terapia”, „terapeuta”, „psychiatra” lub „psycholog”, które potrafią rozmawiać w kilku językach. Niektórzy z nich to terapeuci zajmujący się rozrywką lub fantazją, np. Hot Therapist. Jednak najbardziej popularni są pomocnicy zajmujący się zdrowiem psychicznym, tacy jak Therapist, który otrzymał 12 milionów wiadomości, lub Czy czujesz się OK? (Are-you-feeling-okay), który otrzymał 16,5 miliona.

Jednak to Psycholog jest zdecydowanie najpopularniejszą postacią zajmująca się zdrowiem psychicznym na tej platformie, szczególnie wśród użytkowników w wieku 16-30 lat. Sam zauważa, że format tekstowy jest mniej zniechęcający dla młodych ludzi niż rozmowa telefoniczna czy osobista.

„To ratunek” – napisała jedna z osób. „Zarówno mnie, jak i mojemu chłopakowi rozmowa z botem pomogła zrozumieć nasze emocje” – dodała kolejna.

Theresa Plewman, profesjonalna psychoterapeutka, przetestowała Psychologa AI i choć docenia jego popularność wśród młodszych pokoleń, kwestionuje jego skuteczność. Zauważa, że bot nie jest tak kompetentny jak ludzki terapeuta, ale jego spontaniczny charakter może być przydatny dla osób potrzebujących pomocy.

Zauważyła także, że liczba osób korzystających z bota jest niepokojąca i może wskazywać na wysoki poziom złego stanu zdrowia psychicznego i brak zasobów publicznych.

Trzeba przyznać, że Character.ai to dziwne miejsce na terapeutyczną rewolucję. Rzeczniczka firmy podkreśla, że choć postacie na platformie mogą oferować wsparcie, to użytkownicy powinni przede wszystkim szukać porad u certyfikowanych specjalistów. Także z tego powodu każda rozmowa z botem zaczyna się od ostrzeżenia napisanego czerwonymi literami: „Pamiętaj, wszystko, co mówią bohaterowie, jest zmyślone”.

Źródło: Character.AI

Przykładowe boty

Wspomnieliśmy już o kilku bardzo popularnych botach i chociażby na przykładzie Psychologa AI wiemy, już, że Character AI nie polega tylko na rozmowach z celebrytami i fikcyjnymi bytami. Można go oczywiście wykorzystać po prostu do rozrywki, ale istnieje wiele innych, niezwykle ciekawych możliwości. Poniżej znajdziecie przykłady kilku z nich.

Ćwiczenie języka obcego

Dobrym przykładem jest wykorzystanie go do nauki nowego języka. Możesz go używać, aby odświeżyć swój angielski, poszerzyć swoje słownictwo, nauczyć się niemieckiego, japońskiego lub francuskiego, lub np. użyć go po prostu jako tłumacza. Przy okazji warto wspomnieć, że pytania można zadawać także w języku polskim, czy innym, dowolnym języku, nie musi być to angielski.

nauka języków w character AI
Źródło: Character.AI

Ćwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej

Stresujesz się rozmową kwalifikacyjną? Character.AI może być Twoim sprzymierzeńcem. Zacznij od zdefiniowania stanowiska, na które aplikujesz, i poproś o wygenerowanie listy pytań, które mogą pojawić się na takiej rozmowie. Następnie, skup się na ćwiczeniu odpowiedzi, uwzględniając kluczowe słowa z opisu stanowiska oraz potencjalne ograniczenia czasowe. Wykorzystanie tego bota w Chatarcter.AI pozwoli Ci lepiej przygotować się do różnych pytań i sytuacji, budując Twoją pewność siebie i umiejętności komunikacyjne.

ćwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej w narzędziu charactter.ai
Źródło: Character.AI

Jaką książkę wybrać?

Jeśli od dawna szukasz książki, która skradnie Ci serce, to Character.AI może pomóc Ci ją znaleźć. Bot o nazwie Librarian Linda został stworzony, by dobrać książkę do konkretnych preferencji. Wystarczy, że podasz, jaki gatunek literatury lubisz lub tytuł, który Ci się ostatnio spodobał, jeśli poszukujesz czegoś w podobnym stylu. Bot działa naprawdę bardzo poprawnie, propozycje są trafione i pamiętaj, że możesz je zadawać także w języku polskim.

jaką książkę wybrać?
Źródło: Character.AI

Pomoc w podejmowaniu decyzji

Jeśli należysz do osób niezdecydowanych i chcesz trochę pomóc sobie w podejmowaniu różnych decyzji, w Character.AI oczywiście także znajdziesz rozwiązanie. Co prawda bot o nazwie DecisionHelper na wstępie zapewnia, że jest gotowy do pomocy w podejmowaniu dużych i małych decyzji, jednak radzimy, aby nie sięgać po tego bota w przypadku najważniejszych decyzji życiowych, ale np. jeśli nie wiesz, który kolor bluzki wybrać albo co zjeść na obiad, to spokojnie możesz zrzucić ciężar tej decyzji na sztuczną inteligencję.

bot podejmowanie decyzji w programie character.ai
Źródło: Character.AI

Elon Musk

Jeśli chodzi o najbogatszego człowieka na świecie, cóż, pewnie wiele osób chciałoby mu powiedzieć, bądź zapytać go o wiele różnych rzeczy. Jeśli nie wiecie jak zacząć, to na stronie głównej znajdziecie kilka propozycji. Oto jak wygląda przebieg takiej przykładowej rozmowy:

Źródło: Character.AI

Jak znaleźć i porozmawiać z konkretną postacią?

Obsługa Character.AI jest bardzo prosta i intuicyjna, co jest z pewnością jedną z zalet tego narzędzia. Bardzo dużym ułatwieniem na początku jest to, że na stronie głównej zaprezentowane są najbardziej popularne boty i kategorie. Natomiast jeśli chcesz odnaleźć jakąś konkretną postać, wpisz jej imię lub odniesienie do mediów, z którymi jest związana, np. książki czy filmu. Wyniki wyszukiwania zazwyczaj pokazują najlepsze dopasowania na podstawie słów kluczowych, przy czym postacie, z którymi najczęściej rozmawiasz, znajdują się na górze.

Po wybraniu postaci i otwarciu okna rozmowy, postać najpierw się przedstawia, po czym możesz rozpocząć konwersację. Kiedy postać Ci odpowie, możesz ocenić jej odpowiedź w skali od jednego do czterech, aby pomóc modelowi językowemu udoskonalić dokładność odpowiedzi postaci w miarę upływu czasu. W przypadku niezadowolenia z odpowiedzi, istnieje możliwość przeglądania alternatywnych odpowiedzi, klikając w strzałkę obok nich. Witryna zachęca również do oznaczania jedną gwiazdką wszelkich odpowiedzi, które uznasz za obraźliwe.

Przycisk mikrofonu na czacie umożliwia generowanie mowy na tekst, dzięki czemu możesz mówić na głos i przesyłać słowa przez czat. Character.AI twierdzi, że zamiana tekstu na mowę po stronie postaci (co oznacza, że ​​postać będzie z tobą rozmawiać) wciąż jest w fazie prac, choć twórcy postaci już teraz mogą wybierać głosy dla swoich botów w ustawieniach zaawansowanych.

Jak stworzyć własną postać w Character.AI?

Jedną z najlepszych funkcji Character AI jest możliwość stworzenia własnego chatbota, z którym można wchodzić w interakcję. Taka postać może być czymkolwiek, bohaterem filmowym, znaną osobą, twoim zwierzakiem, a nawet rośliną na biurku. Wszystko, czego potrzebujesz, to koncepcja i to powinno wystarczyć, aby ją urzeczywistnić.

Aby stworzyć własną postać za pomocą Character.AI, wykonaj poniższe kroki:

  1. Wejdź na stronę Character.AI i wybierz opcję „Utwórz” w menu nawigacyjnym.
  2. Zdecyduj, czy chcesz stworzyć postać, czy pokój postaci, i wybierz opcję „Utwórz postać”.
  3. Wprowadź nazwę postaci i przygotuj powitanie, które będzie ona używać na początku rozmowy.
  4. Zdecyduj o możliwości generowania obrazów przez postać podczas czatów tekstowych.
  5. Określ, czy postać ma być dostępna publicznie, prywatnie, czy tylko dla osób z linkiem.
  6. Utwórz awatar dla postaci lub wybierz istniejący obraz.
  7. Dostosuj zaawansowane ustawienia, takie jak tagi, słowa kluczowe i głos postaci.
  8. Wprowadź przykładowe dialogi, aby pomóc AI zrozumieć osobowość i zachowanie postaci.  Z biegiem czasu Twoja postać będzie ewoluować w oparciu o zrozumienie przez model jej atrybutów, przegląd ocen z czatów i analizę tematów czatów.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapoznaj się z Księgą postaci, która zawiera mnóstwo informacji pomocnych w tworzeniu postaci AI.

Stwórz pokój postaci

Tworzenie pokoju rozmów AI jest świetnym sposobem na eksplorowanie możliwości sztucznej inteligencji w interakcjach między postaciami. Proces ten zaczyna się od prostego wyboru w interfejsie użytkownika, gdzie za pomocą przycisku „Utwórz” inicjujemy stworzenie naszego własnego pokoju. W tym miejscu otwiera się przed nami wachlarz możliwości, zaczynając od nadania indywidualnej nazwy naszemu pomysłowi.

Nazwa pokoju to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest dodanie postaci, które mogą być zarówno stworzone przez nas, jak i wybierane spośród predefiniowanych opcji.

Wyobraź sobie na przykład pokój, gdzie rozmawiają ze sobą postaci tak różne jak William Shakespeare i Albert Einstein. Scenariusze rozmów mogą być dowolnie kreowane, od naukowych dyskusji o eksploracji kosmosu po filozoficzne debaty o naturze rzeczywistości.

Interesującym aspektem tworzenia pokoju jest możliwość przypisania konkretnego tematu lub scenariusza, który może służyć jako katalizator dla rozmów AI. Daje to użytkownikowi kontrolę nad kierunkiem, w jakim mogą rozwinąć się interakcje między postaciami, jednocześnie pozostawiając pole do nieprzewidywalnych i twórczych wymian myśli.

Po skonfigurowaniu ustawień i finalizacji procesu tworzenia, pokój rozmów staje się aktywny. W tym momencie możesz wybrać, czy chce aktywnie uczestniczyć w rozmowach, wprowadzając własne wypowiedzi i pytania, czy też wolisz pozostać w roli obserwatora, śledząc, jak postaci AI wchodzą ze sobą w interakcje.

character.ai

Jakie są ograniczenia Character.AI?

Character.AI, będąc imponującym przykładem sztucznej inteligencji, posiada jednak pewne ograniczenia. Jako że postacie są tworzone przez społeczność, często występują nieścisłości w wypowiedziach, znane jako halucynacje. Ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi, że większość informacji przekazywanych przez te postacie może być fikcyjna. Dodatkowo, choć platforma umożliwia generowanie obrazów przez postacie, ich jakość nie dorównuje innym specjalistycznym generatorom grafiki AI.

Character.AI wprowadza także surowe filtry cenzurujące, blokując treści uznane za szkodliwe lub niebezpieczne. Nie posiada również interfejsu API, więc mimo że jest to oprogramowanie typu open source, nie można go pobrać i stworzyć własnej iteracji na komputerze lokalnym.

Bezpieczeństwo i wytyczne Character.AI

Co do bezpieczeństwa, twierdzenia firmy o prywatności rozmów mogą być nieco mylące. Chociaż rozmowy są prywatne dla użytkowników, ale pracownicy mogą przeczytać rozmowy, jeśli zajdzie potrzeba uzyskania do nich dostępu, na przykład ze względów bezpieczeństwa.

Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie platformy obowiązują określone wytyczne, których złamanie może prowadzić np. do blokady konta. Żeby tego uniknąć, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Nie używaj treści jawnych: AI stosuje restrykcyjne zasady moderacji treści, blokując materiały uznane za nieodpowiednie, aby zapewnić odpowiednią jakość generowanej treści.
  • Chroń prywatności innych użytkowników: Ważne jest, aby nie ujawniać poufnych informacji innych osób, takich jak adresy czy numery kont, w celu ochrony ich prywatności.
  • Zgłaszaj naruszenia: W przypadku zaobserwowania nieodpowiednich zachowań postaci AI, należy je zgłaszać, co pomaga w utrzymaniu zdrowego środowiska na platformie.
  • Szanuj użytkowników: Należy traktować innych użytkowników oraz postacie AI z szacunkiem. Wszelkie formy molestowania, znieważania lub dyskryminacji są niedozwolone i mogą skutkować blokadą konta.
  • Odpowiedzialnie korzystaj ze sztucznej inteligencji: Publikuj odpowiednie treści, unikaj rozpowszechniania fałszywych informacji lub spamu i powstrzymaj się od autopromocji oraz nielegalnych działań. Zasady Character.AI zabraniają również wszelkich nielegalnych działań i publikowania materiałów chronionych prawem autorskim.
  • Sprawdzaj informacje: Zawsze sprawdzaj informacje dostarczane przez postacie AI, ponieważ mogą one być niekompletne, częściowo poprawne lub całkowicie błędne.
Źródło: Character.AI

O czym pamiętać korzystając z Character.AI?

Podobnie jak w przypadku wszystkich modeli sztucznej inteligencji, Character.AI należy używać ostrożnie i ze świadomością, że jest to wciąż niedoskonałe i ciągle udoskonalane narzędzie. Postacie AI mogą mówić rzeczy bolesne, nieprawdziwe, a nawet obraźliwe. Poza tym wszystkie one są tworzone przez użytkowników, a nie przez ludzi, którzy dali im życie w literaturze czy mediach. Oznacza to, że nawet najbardziej znane postacie mogą nie być wierne oryginałowi czy tekstowi źródłowemu.

Źródła: bbc.com, mashable.com, konfuzio.com, uturenow.com.ua, beta.character.ai

Chcesz poznać więcej ciekawych technologii AI? Śledź naszą zakładkę, gdzie znajdziesz wiele artykułów związanych ze sztuczną inteligencją,

Przeczytaj też: