Co to jest Obiektyw Google? Jak z niego korzystać?

Obiektyw Google wydaje się być jedną z najbardziej niedocenianych aplikacji, jakie stworzył gigant z Mountain View. A nie powinno tak być, ponieważ zawiera funkcje, które mogą przydać się na co dzień. Aplikację szczególnie docenią użytkownicy, którzy lubią na wszystkie możliwe sposoby ułatwiać sobie życie z pomocą technologii. Jeśli również lubicie dobrodziejstwa, jakie przynoszą nowoczesne urządzenia i oprogramowanie, sprawdźcie co to jest Obiektyw Google i jak z niego korzystać.

Obiektyw Google – co to jest?

Google znane jest przede wszystkim z wyszukiwarki, a jako że technologia idzie do przodu, teraz oferuje także wyszukiwanie obrazem. I jak się okazuje, ciągle duża część użytkowników urządzeń mobilnych nie poznała możliwości Obiektywu Google.

Korzystając z aparatu, aplikacja rozpozna obiekty czy tekst. Dzięki temu po zrobieniu zdjęcia znajdzie informacje na temat miejsc, budynków, przedmiotów, roślin czy zwierząt. Skopiuje także tekst, na który skierujemy obiektyw i pozwoli szybko przerzucić jego fragment np. z kartki do dokumentu tekstowego na smartfonie czy komputerze. Zeskanowany tekst pozwala również przetłumaczyć, co może przydać się chociażby za granicą, by szybko przetłumaczyć wyświetlony gdzieś komunikat.

Obiektyw Google znajdzie także informacje na temat potraw w restauracji i pomoże w zakupach, znajdując informacje o danym produkcie lub podobnych. Uczniowie i studenci polubią aplikację za pomoc w rozwiązywaniu zadań domowych.

Chociaż nie wszystkie funkcje działają jeszcze tak jak powinny, to spokojnie można stwierdzić, że Obiektyw Google to aplikacja z bardzo dużym potencjałem. Szczególnie, że rozwój SI idzie w zatrważającym tempie.

obiektyw google logo

Rozpoznawanie przedmiotów, miejsc, zwierząt i nie tylko z Google Lens

Obiektyw Google pomoże rozpoznać Wam obiekty, o których chcecie dowiedzieć się więcej. Niezależnie czy szukacie informacji o budowli, jaką zobaczyliście gdzieś po drodze, czy jest to nieznana Wam roślina, a może zwierzę, które widzicie po raz pierwszy. Wystarczy zrobić zdjęcie obiektu, który Was interesuje. Choć nie zawsze uzyskacie wynik, jakiego oczekujecie. Jest tu jeszcze trochę do poprawy.

Zakupy i wybór jedzenia w restauracji z Obiektywem Google

Google Lens przyda się także przy zakupach lub podczas wyjścia do restauracji.

Z pewnością nieraz rzuciło Wam się w oczy coś, co chcielibyście kupić, ale znacie jedynie wygląd. Robiąc zdjęcie takiemu przedmiotowi poprzez Obiektyw Google, otrzymacie o nim komplet informacji. Ponadto obiektyw skanuje także kody kreskowe.

A może jesteście w restauracji i nie potraficie zdecydować, jakie danie wybrać? Wystarczy zrobić zdjęcie menu, korzystając z zakładki Jedzenie. Aplikacja skorzysta z pomocy Map Google – znajdzie lokalizację lokalu, oznaczy najpopularniejsze potrawy, a także wyświetli ich zdjęcia oraz opinie klientów. Możliwe jest także zrobienie zdjęcia dania, by dowiedzieć się o nim więcej.

Kopiowanie tekstu – zeskanuj i wklej

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z dokumentem, który musieliście ręcznie przepisać. O ile zrobienie tego z 2-3 stronami można przełknąć, to już praca z całym arkuszem jest bardzo czasochłonna. Dlatego Obiektyw Google umożliwia zeskanowanie tekstu aparatem i wklejenie go do dokumentu tekstowego. Kilka sekund i gotowe.

Jak działa to w praktyce? Co najmniej dobrze. Obiektyw Google nie rozpoznaje (przynajmniej na razie) formatowania tekstu, np. pogrubień, podkreśleń czy nagłówków. Trzeba „przeklikać” to ręcznie, by finalnie tekst wyglądał tak samo, jak na oryginalnym dokumencie. Warto zwrócić też uwagę na ewentualne błędy – czasem jakiś fragment może się źle zaznaczyć do kopiowania. Jest to mimo wszystko mniej pracy niż w przypadku przepisywania. Tekst można przesłać też bezpośrednio na komputer.

Tłumaczenie tekstu przez Obiektyw Google

Bardzo przydatną funkcją Google Lens jest tłumaczenie tekstu. Wystarczy skierować aparat na fragment tekstu w innym języku, a Obiektyw Google przetłumaczy go. Aplikacja korzysta zasobów Tłumacza Google, a więc przekład możliwy jest we wszystkich językach, jakie obsługuje translator. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by przetłumaczony fragment skopiować i wkleić w pliku tekstowym albo wyszukać więcej informacji o nim w wyszukiwarce.  

Praca domowa – pomoc z zadaniach

Problem z zadaniem domowym? Rozwiązanie podsunie Obiektyw Google. Skanując treść zadania, Google Lens znajdzie rozwiązania w wyszukiwarce i pokaże najlepsze wyniki. To jeszcze nie czasy, kiedy Obiektyw Google sam rozwiązuje zadania. Trzeba więc wysilić się chociaż na tyle, by znaleźć odpowiedź spośród podsuniętych wyników.

Jak pobrać i korzystać z Obiektywu Google?

Obiektyw Google dostępny jest na urządzenia z systemem Android. Aplikację znajdziecie w Sklepie Play. Posiadacze sprzętu Apple (ale także posiadacze urządzeń z Androidem) znajdą obiektyw np. na pasku wyszukiwania aplikacji Google lub w Zdjęciach Google, ponieważ odrębna apka dla iOS w tej chwili nie jest dostępna. Ponadto Google Lens dostępny jest także w aplikacji Aparat w wielu urządzeniach opartych na Androidzie. Ich implementacja może się różnić w zależności od danego modelu smartfona czy tabletu.