Bądź kandydatem nie do odrzucenia. Google AI udostępnia narzędzie do ćwiczenia rozmów kwalifikacyjnych

Masz przed sobą szansę zatrudnienia na wymarzone stanowisko, ale czeka Cię jeszcze najtrudniejsze – rozmowa kwalifikacyjna. Być może wystąpienia publiczne wywołują w Tobie stres i drżenie kończyn, a już na samą myśl o konieczności zaprezentowania się przed innymi zaczynasz się jąkać i pocić. Może po prostu chcesz mieć pewność, że wypadniesz bezbłędnie i żadne pytanie rekrutera Cię nie zaskoczy. Tak czy owak, nowe urządzenie od Google AI Interview Warmup pozwoli Ci przećwiczyć taką rozmowę pod czujnym okiem inteligentnego asystenta.

Krótka rozgrzewka przed rozmową o pracę

W procesie rekrutacyjnym ogromne znaczenie odgrywa pierwsze wrażenie. Twoje CV może być wypełnione godnymi podziwu osiągnięciami, a ostatecznie o Twoim zatrudnieniu zdecyduje nie bogate doświadczenie, a to, jak potrafisz się zaprezentować. Podobnie w odwrotnej sytuacji – Twój życiorys nie musi obfitować w dziesiątki referencji, abyś zwrócił na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy.

Na ostateczny odbiór Twojej osoby wpływa oczywiście wiele zmiennych czynników, takich jak na przykład osobiste preferencje rekrutera, na które nie zawsze masz wpływ. Jedno jest natomiast pewne – porządne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, gotowość do odpowiedzi na każde niełatwe pytanie oraz odrobina pewności siebie (nawet wyuczona) mogą podnieść Twoje szanse. Żeby natomiast poczuć się śmielej w trudnej bądź niekomfortowej dla nas sytuacji, trzeba niestety jak najwięcej ją praktykować. Teraz masz szansę przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną w domowym zaciszu z narzędziem Interview Warmup, które Google AI udostępnia właśnie za darmo.

google ai narzędzie do rozmów kwalifikacyjnych

Jak działa Interview Warmup od Google

Narzędzie do praktykowania rozmów kwalifikacyjnych od Google jest dostępne dla wszystkich, ale tylko w języku angielskim. Nie powinno to w większości przypadków stanowić problemu, wziąwszy pod uwagę fakt, że dziś coraz częściej jego znajomość jest wymaganym warunkiem zatrudnienia. Szczególnie też, że symulacje rozmów o pracę można przeprowadzić do działów takich jak:

  • Data Analytics
  • E-Commerce
  • IT Support
  • Project Management
  • UX Design

Te natomiast obecne są w każdej mniejszej i większej oraz w zarówno międzynarodowej, jak i też nawet lokalnej korporacji, gdzie zważywszy na specyfikę i środowisko pracy na takich stanowiskach, z językiem obcym stykasz się na co dzień. Oprócz tego jednak za pomocą Google Interview Warmup możesz odpowiedzieć również na bardziej „ogólne” pytania, które zostały wybrane przez specjalistów HR oraz rzekomo padają w trakcie większości rozmów kwalifikacyjnych, bez względu na rodzaj stanowiska.

Samo narzędzie od Google nagrywa lub odczytuje Twoje odpowiedzi i zapisuje je w czasie rzeczywistym, co umożliwia ich późniejsze odtworzenie oraz wyłapanie błędów, wszelkich przerywników czy innych brzydkich słownych nawyków, które są poza naszą świadomością w trakcie standardowych rozmów. Inteligentny asystent-rozmówca opierający swą wiedzę na sztucznej inteligencji nie powie Ci co prawda, czy udzieliłeś prawidłowych odpowiedzi,  gdyż takowe nie istnieją w tym wypadku, ale przeanalizuje Twoje wypowiedzi pod kątem stylu oraz wskaże tematy, o których powinieneś szerzej opowiedzieć.

interview warmup rozmowa do e-commerce

Dodatkowo przedstawi całą listę pomocniczych słów, wyrażeń oraz pytań do każdego tematu, które wzbogacą Twoje wystąpienie. Oprócz tego zanim udzielisz odpowiedzi, wyjaśni także dlaczego przeprowadzający rozmowę zadaje takie pytanie i jakie Twoje kompetencje sprawdza przy jego użyciu. Jest to naprawdę kawałek cennej wiedzy, zwłaszcza, że niektóre pytania bywają bardzo abstrakcyjne i testują nie tylko Twoją wiedzę  czy pamięć, ale głównie umiejętność nieszablonowego myślenia.

Co oprócz analizy wypowiedzi

Ponadto Interview Warmup ma w zanadrzu jeszcze cały dział poradnikowy, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące tego jak efektywnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, na czym skupić się w trakcie jej trwania oraz jak zachować się po. W sekcji tipów otrzymasz także podpowiedzi co do tego, o co możesz zapytać czy o co wypada, a o co już niekoniecznie, poprosić przyszłego pracodawcę. Przedstawione zostaną Ci również cele przyświecające konkretnym typom pytań, czy to tych dotyczących doświadczenia, czy typowo twardych lub miękkich kompetencji.

W przyszłości Google planuje dodać jeszcze więcej funkcjonalności do swojej usługi, aby każdy kandydat mógł jak najlepiej przygotować się do rozmowy o pracę marzeń oraz by zrobić wszystko, co w swojej mocy, żeby być zadowolonym z jej przebiegu. Nawet jeśli końcowy rezultat nie będzie odpowiadał oczekiwanemu zatrudnieniu, nie wpłynie to koniec końców tak dotkliwie na naszą samoocenę.

Źródło: https://grow.google/certificates/interview-warmup/