Aplikacja Birda. Idealne narzędzie do poszukiwania fotograficznych inspiracji w naturze

Jak powszechnie wiadomo natura jest bardzo wdzięcznym obszarem do tworzenia nietuzinkowych materiałów. Dobry aparat i uzdolniony artysta potrafią sprawić, że fauna i flora zachwyca nie tylko na żywo, ale również na fotografiach i filmach. Do ich zrobienia niezbędna jest jednak wiedza na temat występowania określonych gatunków i możliwość przewidywania, kiedy nadejdzie na to odpowiednia pora. W tym celu można skorzystać z aplikacji Birda, pomagającej zrozumieć świat ptaków. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Czym jest aplikacja Birda?

Program na urządzenia mobilne Birda jest platformą założoną przez parę entuzjastów przyrody – Johna i Natalie White. W skrócie, wymienioną aplikację można określić jako przestrzeń dla ludzi interesujących ptakami. 

Ale nie tylko. Tak naprawdę aplikacja Birda może zainteresować wszystkich, którzy chcą pogłębić swój związek z naturą. Za pomocą programu na urządzenia mobilne można dowiedzieć się, jak wyglądają wędrówki ptaków, określić ich gatunki, a także stać się częścią fascynującej społeczności, która podziwia świat ptaków, a wraz z nim piękno otaczającego świata. Wszystko to z poziomu własnego smartfona lub tabletu.

Kochasz przyrodę? To też może Cię zainteresować:

🌷Darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin na telefon. Którą wybrać?

ptak birda

Aplikacja do lokalizacji ptaków (i nie tylko)

Najważniejszą cechą aplikacji Birda jest to, że zamienia ona każde urządzenie mobilne w potężne i bardzo wszechstronne narzędzie do obserwacji ptaków. Dzięki tej intuicyjnej i jasno napisanej propozycji można rejestrować niemal każdego ptaka, którego spotkamy na swojej drodze. Program umożliwia też śledzenie jego występowania, budowanie list wszystkich zauważonych gatunków oraz pozwala mieć stały dostęp do historii swoich obserwacji. Napotkane okazy zidentyfikujemy tu m.in. dzięki rozbudowanej encyklopedii gatunków ptaków, która uwzględniają ich lokalizację. Birda pozwoli na to zarówno wokół własnego domu, jak i w dalszych podróżach.

Na tym jednak nie koniec. Każdy, kto zdecyduje się na korzystanie z aplikacji do śledzenia ptaków Birda, staje się automatycznie częścią społeczności, która również pośrednio ją tworzy. Można tu rywalizować o określone cele i odznaki, które przyznawane są na podstawie spotkania konkretnych gatunków, ale również liczyć na pomoc w identyfikacji ptaków. Wystarczy zrobić osobnikowi zdjęcie, udostępnić i poczekać, aż inny użytkownik podpowie z jakim okazem mamy do czynienia. Wszystko to sprawia, że jeszcze chętniej chce się przebywać na łonie natury!

birda aplikacja
fot. Birda / Google Play

Birda w fotografii

Uwiecznianie ptaków jest bardzo popularnym segmentem fotografii. Ich wygląd, sposób egzystowania i współistnienia od dawna interesują zarówno zawodowych fotografów, jak i amatorów. Bez względu na to, czy akurat przyłapano je w ruchu, czy sfotografowano w stadzie, tworzenie kadrów z tymi wyjątkowymi istotami jest zawsze bardzo fascynujące, wzbudza zainteresowanie i niesie za sobą konkretny przekaz. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat powstało mnóstwo narzędzi, które pomagają w fotografowaniu natury. Mamy przecież aparaty z autofokusem, które z wysoką precyzją pozwalają uchwycić np.  ptaki w ruchu.

Nie da się oprzeć wrażeniu, że również Birda jest bardzo dobrym narzędziem w tym temacie. Być może, nie pomoże w zrobieniu samego zdjęcia, ale z wysoką skutecznością pozwoli określić, np. gdzie można zlokalizować konkretnego ptaka, dając tym samym fotografowi atrakcyjny materiał. Staje się zatem nieocenionym źródłem informacji, np. na temat tego, gdzie można się udać, aby uchwycić interesujące nas kadry i spotkać gatunki, których zachowania chcemy obserwować. 

ptak aplikacja merlin bird ID

🐦 Aplikację Birda znajdziesz i pobierzesz zupełnie bezpłatnie w sklepach Google Play oraz AppStore. 

Źródło: petapixel.com, birda.org