Darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin na telefon. Którą wybrać?

Jesteś fanem przyrody? Często, gdy spodoba Ci się jakaś roślina, wracasz do domu i przeszukujesz różne źródła w poszukiwaniu jej nazwy? Mamy dobrą wiadomość – od teraz nie musisz tego robić, bo istnieją całkiem fajne i pełne przydatnych informacji aplikacje do rozpoznawania roślin w czasie rzeczywistym, które zainstalujesz za darmo na własnym smartfonie. Brzmi dobrze? Przekonaj się, jak program do identyfikacji flory działa w praktyce i sprawdź, który z nich warto mieć na swoim telefonie.

Dlaczego warto mieć aplikację do identyfikacji roślin?

Podręczny program do rozpoznawania roślin pokochają wszyscy entuzjaści kwiatów, drzew i krzewów. Nie trzeba być przecież ogrodnikiem, by fascynować się otaczającą nas przyrodą. Tym bardziej, że jest ona niezwykle rozmaita, a najbardziej wyszukane okazy potrafią skutecznie wzbudzić zachwyt, ale także fascynować swoim pochodzeniem i nazwą.

Niestety, nie raz i nie dwa, okazuje się, że dochodzenie do informacji o roślinach w tradycyjny sposób – wertując książki, internet, czy ogromną encyklopedię – może okazać się żmudną i mało efektywną pracą. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin, które możemy mieć zawsze pod ręką, a dokładniej w swoim smarfonie.

Co daje aplikacja do rozpoznawania roślin?

Przede wszystkim dostęp do ogromnej bazy wiedzy o florze. Znajdziemy w niej pakiet informacji zarówno na temat roślin egzystujących w warunkach zewnętrznych (kwiaty, drzewa, krzewy itd.), jak i wewnętrznych (np. kwiaty doniczkowe).

Aplikacje do identyfikacji roślin to przejrzyście napisane programy z mega intuicyjnym interfejsem, który sprawia, że ich obsługa to staje się niewymuszoną przyjemnością. 

Większość z nich działa w oparciu o analizę zdjęcia, które zrobimy konkretnej roślinie. Są też takie, które poproszą o dodatkowe informacje, aby doprecyzować gatunek, który nas interesuje. Jak więc można wywnioskować, rozpoznawanie roślin trwa kilka sekund i odbywa się w czasie rzeczywistym. 

Co ważne, programy te są dostępne dla najpopularniejszych systemów telefonicznych i w zdecydowanej większości zainstalujemy je zupełnie za darmo.

kwiaty aplikacja do rozpoznawania roślin na smartfon

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin za darmo 

PlantNet

Pierwsza aplikacja do rozpoznawania roślin w naszym zestawieniu to propozycja, która cieszy się niebywałą popularnością. Wszystko za sprawą bardzo rozbudowanej bazy roślin i prostej obsługi. 

Tuż po uruchomieniu PlantNet zostaniemy zapytani o możliwość korzystania z geolokalizacji – nie bójmy się tego, bo aplikacja chce w ten sposób wyodrębnić rośliny charakterystyczne dla regionu, w którym się znajdujemy. W Polsce będzie to najpewniej „Western Europe”. 

Aby zweryfikować daną roślinę, wystarczy zrobić jej zdjęcie, a aplikacja skutecznie dopasuje do niego propozycje ze swojej bazy zdjęć i informacji. Identyfikacja przebiega bardzo sprawnie i w ciągu zaledwie kilku sekund jesteśmy w stanie dowiedzieć się, z jakim okazem mamy do czynienia.

PlantNet działa za darmo na smartfonach z systemem Android oraz iOS.

fot. PlantNet / Google Play

Flora Incognita

Kolejna aplikacja do rozpoznawania roślin to propozycja od naszych zachodnich sąsiadów. Jej forma pozwala łatwo, szybko i bardzo dokładnie zidentyfikować okazy dzikiej flory w czasie rzeczywistym.

Wystarczy, że zrobimy zdjęcie okazu za pomocą aparatu fotograficznego w swoim smartfonie. Flora Incognita nie tylko w mgnieniu oka zidentyfikuje roślinę, ale także poinformuje o najważniejszych dla danego gatunku cechach, przedstawiając jego pełen profil, w którym zawarte są takie informacje, jak np. rozmieszczenie czy status ochrony.

Flora Incognita jest dostępna w App Store, AppGallery i w sklepie Google Play.

fot. Flora Incognita / AppStore

PlantSnap

Dzięki aplikacji do rozpoznawania roślin PlantSnap ze znakomitym efektem zidentyfikujemy: kwiaty, drzewa, sukulenty, grzyby, kaktusy i wiele, wiele innych gatunków flory. W sumie jest ich tu ponad 600 000 rodzajów. 

Oprócz tego, dzięki cennym wskazówkom, szybko i skutecznie nauczymy się, jak dbać i uprawiać konkretne rośliny, oraz czego na co dzień potrzebują. 

Co więcej, ten darmowy program do identyfikacji roślin na smartfon pozwala na dołączenie do społeczności miłośników flory, gdzie można wymieniać się radami ogrodniczymi, a także spostrzeżeniami wynikającymi z własnych doświadczeń przy uprawie i hodowli konkretnych gatunków.

Aplikacja PlantSnap jest też bardzo przyjaźnie skonstruowana. Z powodzeniem i z pełną satysfakcją skorzysta z niej zatem każdy (nawet starszy i mniej biegły w technologicznych nowinkach) ogrodnik.

Można pobrać ją na smartfony z systemem Android oraz iOS.

kwiaty aplikacja do rozpoznawania roślin na smartfon
fot. PlanSnap / Google Play

Blossom

Następny program do rozpoznawania roślin na smartfon to aplikacja, którą nazwać można nie tylko kieszonkowym identyfikatorem roślin, ale i genialnym przewodnikiem po ich charakterystyce i sposobie dbania o każdy gatunek. Za pomocą kilku kroków i odpowiednich kadrów, możemy zweryfikować rośliny, kwiaty, sukulenty i drzewa.

Co więcej, uzyskamy dzięki niej także użyteczne  instrukcje i wskazówki dotyczące pielęgnacji poszczególnych roślin. Jak podlewać konkretne gatunki? Czy lubią słońce? A może wolą cień? Kiedy przesadzać kwiaty? Blossom ze świetnym efektem odpowie na te i wiele innych pytań. 

Co ciekawe i niezwykle praktyczne, aplikacja oferuje także możliwość ustawienia przypomnień o podlewaniu oraz zapisywania notatek.  

Blossom czeka do pobrania w Google Play oraz AppStore.

kwiaty aplikacja do rozpoznawania roślin na smartfon
fot. Blossom / Google Play

LeafSnap

Ostatnia z naszych propozycji jest równie godna uwagi, jak jej poprzedniczki. Podobnie do nich oferuje możliwość sprawdzenia, z jaką rośliną mamy właśnie do czynienia poprzez zrobienie jej zdjęcia i dopasowanie go do bogato rozwiniętej gamy gatunków, którą oferuje.

Dziko rosnący krzak? A może jakieś nietypowe drzewo? LeafSnap z pewnością pomoże je skutecznie zidentyfikować. Niniejsza aplikacja jest w stanie rozpoznać 90% wszystkich znanych gatunków roślin i drzew.

Ale to nie wszystko. Baza roślin w LeafSnap jest sukcesywnie poszerzana i aktualizowana, więc stawiając na tę aplikację do rozpoznawania roślin otrzymujemy gwarancje zawsze sprawdzonych  i świeżych informacji. 

Na uwagę zasługuje tu także fakt, że prócz tradycyjnej flory, aplikacja LeafSnap z wykorzystaniem systemów AI jest w stanie zweryfikować także owoce.

Program pobierzesz ze sklepów: Google Play oraz AppStore

Inspiruj się naturą 

Wiosna to czas, kiedy po zimowym śnie fauna i flora budzą się do życia. Mamy zatem kilka pomysłów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś entuzjastą odpoczynku na łonie natury, koniecznie przeczytaj też:

Źródło tekstu: Google Play, AppStore, opracowanie własne