Najlepsze aplikacje do matematyki. TOP 5 programów na smartfon, z którymi nauka staje się przyjemnością

Jesteś urodzonym humanistą? Każde spotkanie z „królową nauk” wywołuje u Ciebie gęsią skórkę? Poznaj aplikacje do nauki matematyki, które pokochali zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Przekonaj się, że w kilku prostych krokach możesz skutecznie ułatwić sobie naukę i przy okazji poznać największe tajniki świata liczb. Sprawdź zestawienie polecanych aplikacji do matematyki. Oto nasze TOP 5 propozycji.

Jaka aplikacja do matematyki jest najlepsza?

  1. Microsoft Match Solver
  2. Photomath
  3. Socratic
  4. #matematykaGryzie
  5. Aplikacje matematyczne dla najmłodszych: Matematyka – Zadania i tabliczka mnożenia/Matematyka: Tabliczka mnożenia.

Aplikacje do matematyki – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Królowa nauk jest tylko jedna

Matematyka to jeden z tych szkolnych przedmiotów, który w późniejszym życiu przydaje nam się najbardziej. Stanowi też punkt wyjścia do poznawania świata – zarówno w kontekście tak ważnych dziedzin, takich jak fizyka, biologia czy chemia, jak i w najmniejszych sprawach życia codziennego, np. w przeliczaniu gotówki. Nie bez powodu matematyka została zamiennie nazwana „królową nauk”. Zdaje się bowiem, że jeśli ktoś jest w stanie pojąć jej zasady, to podstawy przystosowania do życia ma już opanowane.

Niestety mimo swojej wyjątkowości, matematyka potrafi często przysporzyć bólu głowy – zarówno młodszym, jak i starszym uczniom. Skomplikowane równania, piętrzące się zadania, ułamki, pierwiastki i całki – to tylko niektóre z rzeczy, które spotkamy na edukacyjnej ścieżce, przez którą prowadzą cyfry. Jak nie zniechęcać się do ogromu wiedzy, który wynika z opanowania matematyki? Sprawdź poniżej. 

Aplikacje do matematyki

Programy matematyczne na smartfony powstały po to, aby skutecznie pomagać w pokonywaniu trudności związanych z opanowaniem sztuki liczenia. Dzięki genialnej formie, która nie tylko pomaga rozwiązywać zadania, ale również je tłumaczy, są też doskonałym sposobem na przyswajanie matematycznych tajników.

W ofercie aplikacji do matematyki znajdziecie mnóstwo propozycji, które zachęcają do skorzystania prostym i przyjaznym layoutem, a także oferowanymi możliwościami. Poniżej subiektywnie wybrałam 5 propozycji, które mam nadzieję ułatwią Wam „walkę” o upragnioną wiedzę. Korzystajcie z nich, bo warto!

aplikacja do matematyki na smartfon

Ranking TOP 5: polecane aplikacje do matematyki

Microsoft Match Solver

Pierwsze miejsce w zestawieniu otrzymuje aplikacja Microsoft Match Solver, która jest w stanie z poziomu smartfona pokazać, jak rozwiązywać zadania i zaprezentować swoją pracę. Można dzięki niej dodatkowo wyświetlić definicje pojęć matematycznych, tworzyć wykresy dowolnych równań i poznać zależności zachodzące w trakcie ich rozwiązywania.

Wymieniona aplikacja do matematyki na smartfon doskonale odnajduje się w zadaniach z zakresu arytmetyki, algebry, trygonometrii, rachunku różniczkowego, statystyki i wielu innych. W wolnej chwili można za jej pośrednictwem skorzystać też z powiązanych materiałów edukacyjnych, np. w postaci wykładów wideo.

Microsoft Match Solver pobierzecie w sklepach: Google Play oraz AppStore

Photomath

Kolejna aplikacja zasługuje na uwagę przez wzgląd na jej oryginalny sposób działania. Treść zadania możemy bowiem wprowadzić tu ręcznie (tak jak w przypadku większości tego typu apek), ale możemy także zrobić jej zdjęcie za pomocą aparatu w smartfonie – zarówno, jeśli chodzi o materiały drukowane, jak i pisane odręcznie. Zaraz po tym, inteligentne algorytmy Photomath skutecznie pomogą rozpracować matematyczną łamigówkę, informując jak dojść do rozwiązania dosłownie krok po kroku. 

Aplikacja jest bardzo lubiana na całym świecie i powstaje we współpracy z nauczycielami matematyki, biorąc przy tym pod uwagę najnowsze i najbardziej skuteczne metody edukacji.

Photomath pobierzecie ze sklepów: Google Play i AppStore.

Socratic

Ta aplikacja oprócz pomocy w matematyce, oferuje również bogatą bazę wiedzy dla innych dziedzin nauki. Jest więc najbardziej uniwersalną propozycją w tym zestawieniu. Soctraic dedykowana jest uczniom uczęszczającym do szkół średnich i na studia. Obecnie jej zasoby obejmują algebrę, geometrię, trygonometrię, biologię, chemię, fizykę, historię i literaturę – jednak jej twórcy jednogłośnie zaznaczają, że na tym z pewnością nie koniec. Podobnie do poprzedniczki, powstała we współpracy z ciałem pedagogicznym i obsługuje zadania za pomocą aparatu w smartfonie. Nie trzeba więc tracić czasu na ich żmudne przepisywanie.  

Socratic znajdziecie w sklepach: Google Play oraz AppStore.

#matematykaGryzie

Kolejna aplikacja jest płatna, ale warto o niej wspomnieć w tym zestawieniu. #matematykaGryzie to program oferujący kursy i pakiety szkoleń z różnych dziedzin matematyki, które można swobodnie spersonalizować pod siebie. Za jej pośrednictwem można rozwiązywać zadania, oglądać materiały edukacyjne, a nawet analizować swoje postępy w drodze po wiedzę. Szczególnie rekomendowana jest osobom przygotowującym się do egzaminu ośmioklasisty oraz uczniom klas maturalnych. Jej założyciele twierdzą, że #matematykaGryzie jest pewnego rodzaju odpowiedzią na nauczanie zdalne i wynikające z niego potrzeby edukacyjne młodzieży.

Aplikację #matematykaGryzie pobierzemy z Google Play oraz AppStore.  

Aplikacje matematyczne dla najmłodszych

Na koniec warto również wspomnieć o aplikacjach, dla najmłodszych uczniów, którzy dopiero wchodzą w świat matematyki. Na tym polu przygotowano ich naprawdę wiele. Poruszają one podstawowe zagadnienia, w tym proste działania i tabliczkę mnożenia. Niektóre proponują również gry edukacyjne oraz quizy, a ponadto skutecznie zachęcają dzieci kolorowymi grafikami i prostą formą. Stanowią przy tym wspaniałą pomoc edukacyjną dla dzieci, które korzystając z ich zasobów nie zrażają się nawet trudnymi zadaniami.

Dla urządzeń działających w systemie Android polecam Matematyka – Zadania i tabliczka mnożenia.  Z kolei na Iphone’y możecie pobrać np. Matematyka: Tabliczka mnożenia.

Źródło tekstu i grafik: Google Play, AppStore, opracowanie własne