Gdzie jest Mały Wóz? Polecane aplikacje do obserwacji nieba

Jeśli tylko warunki atmosferyczne sprzyjają, na nocnym niebie można zaobserwować mnóstwo zachwycających i fascynujących obiektów. I nawet jeśli póki co są one dla Ciebie niezidentyfikowane, to wcale nie masz się czym przejmować. Wystarczy, że pobierzesz odpowiedni soft, a tajemnice wszechświata staną się dla Ciebie bardziej zrozumiałe. Oto lista pięciu aplikacji do podziwiania gwiazd – tak zwanych map nieba.

Night Sky

To propozycja dla posiadaczy urządzeń mobilnych z nadgryzionym jabłkiem. Jej magia polega na tym, że wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość. Jak to działa? Po prostu skanujesz niebo, a aplikacja informuje Cię o tym, co widzisz. Za jej pomocą możesz zidentyfikować gwiazdy, planety, konstelacje oraz satelity. Całość prezentuje się naprawdę olśniewająco, a prawdziwą truskawką na torcie jest to, że o wskazanie konkretnego obiektu można poprosić Siri.

Teraz pora na trochę twarde lądowanie. Darmowa jest jedynie ograniczona czasowo wersja próbna. Za korzystanie z Night Sky trzeba zapłacić 3,99 USD miesięcznie albo 19,99 USD rocznie. Do pobrania w App Store

Sky Safari

Witam na safari, w gwiezdnej aplikacji. To wyrazista i przejrzysta mapa nieba, która korzysta ze wsparcia rozszerzonej rzeczywistości.

aplikacja sky safari

Wyjątkowość Sky Safari polega jednak na czymś innym. Tutaj o większości obiektów można naprawdę sporo się dowiedzieć, i to bez dodatkowych opłat czy google’owania. Wystarczy zaznaczyć wybrany punkt i wcisnąć selection -> object info. Trzeba natomiast pamiętać, że teksty napisane zostały po angielsku.

Do pobrania w Google Play oraz w App Store

Star Chart

Do oglądania nieba użyją jej właściciele androidów i właściciele iOS-ów. Aplikacja daje dostęp do mapy nieba, która po włączeniu rozszerzonej rzeczywistości automatycznie zgrywa się z ruchem telefonu. Ciekawostką jest opcja eksplorowania. Znajdują się w niej informacje o różnych obiektach niebieskich, a także ich wizualizacje. Haczyk tkwi w tym, że jest to opcja płatna. Za darmo można popatrzeć tylko na wirtualną Ziemię.

aplikacja sky watch

Do pobrania w Google Play oraz w App Store

Star Walk 2

Ta dostępna na Androida i iOS aplikacja w dużej mierze przypomina Night Sky. Jest szczegółową mapą, którą łatwo zorientujesz z tym, co widzisz. Przy tym czaruje całkiem nieźle wykonanymi wizualizacjami. Obsługa jest prosta, wystarczy po prostu trzymać telefon w dłoniach. Dzięki Star Walk 2 z łatwością odnajdziesz i zidentyfikujesz gwiazdozbiory, gwiazdy i planety.

Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej, w której występują reklamy. Nie są one zbyt nachalne i nie utrudniają obserwacji nieba. Minusem jest natomiast to, że w bezpłatnym wydaniu zawodzi wyszukiwanie głosowe (tak, próbowałem tez mówić do telefonu po angielsku).

Do pobrania w Google Play oraz w App Store

StarEye Astronomy

Tym razem coś dla posiadaczy teleskopów, ale nie tylko. StarEye doskonale współpracuje z przyrządami obserwacyjnymi, ułatwiając namierzanie gwiazd, gwiazdozbiorów, mgławic i planet. Sama aplikacja prezentuje się dość ascetycznie, ale daje dostęp do rozległej i bardzo wyrazistej mapy. Korzystanie z niej będzie łatwiejsze, jeśli ma się choć podstawą znajomość topografii nocnego nieba.

#zostanwdomu i eksploruj nocne niebo

Przedstawione tutaj aplikacje to wybór jak najbardziej subiektywny. Każda z nich może jednak sprawić naprawdę dużo frajdy. Sam w końcu dowiedziałem się, gdzie jest ten nieszczęsny Mały Wóz (metoda poznana na geografii w szkole podstawowej nigdy mnie do niego nie doprowadziła).
tarcza

Jeśli chcesz skutecznie odkrywać tajemnice nocnego nieba, sprawdź też podstawowe informacje o teleskopach, które znajdziesz w tekście: Czy teleskop to to samo co luneta? Czyli astronomia dla bardzo początkujących.

Szeroką ofertę teleskopów znajdziesz w sklepie combat

Sprawdź też Samsung Galaxy Note 10 Lite czerwony oraz Samsung Galaxy Note 10 Lite czarny, czyli smartfon, który doskonale sprawdzi się nie tylko podczas obserwacji, ale również w czasie wprowadzania notatek. Ułatwi to rysik S-Pen.

Ciekawą propozycją są również superwydajne i wcale niedrogie Xiaomi Mi9 T Pro Carbon Black oraz Xiaomi Mi 9 T Pro Pearl White.

Możesz również podzielić się swoimi propozycjami w komentarzu. Będę zobowiązany