Google Play Games – Google tworzy emulator gier z Androida na PC-a

Dzięki oficjalnej aplikacji Google Play Games, w przyszłym roku będziemy mogli zagrać na PC-ach w gry z Androida. Czy oficjalny emulator gier z Google Play to innowacja, której potrzebujemy? Kto będzie szybszy – emulator od Microsoftu i Amazona, czy sam Google?

Google Play Games – oficjalny emulator od Google’a

Już w przyszłym roku będziemy mogli zagrać w mobilne tytuły nie tylko na smartfonach i tabletach, ale i laptopach oraz PC-ach. Google Play Games ma być natywną aplikacją, którą będzie umożliwiała granie za pośrednictwem lokalnych baz pamięci, a nie przesyłu  strumieniowego. Innymi słowy, uruchamianie aplikacji poprzez emulator będzie się realnie odbywało na komputerze, a nie tylko za pomocą strumieniowego przesyłania obrazu.

Co ciekawe, Google Play Games będzie umożliwiało płynne przełączanie się między urządzeniami. Możliwe będzie rozpoczęcie rozgrywki na urządzeniu mobilnym, a zakończenie jej na komputerze i odwrotnie. Ponadto w budowaniu tej aplikacji Google nie korzysta z pomocy żadnej firmy trzeciej, czyli ani twórcy Windowsa – Microsoftu, ani doświadczonych twórców emulatorów, np. BlueStacks.

Google nie taki pierwszy

Już przed ogłoszeniem Google nad pracą przy ich oficjalnym emulatorze, Microsoft ogłosił swoje testy aplikacji z Androida na Windowsie. Dodatkowo Microsoft nawiązał współpracę z Amazonem, w ramach której użytkownicy mogą pobrać aplikację pozwalającą im instalować programy z Amazon Appstore. Póki co Microsoft działa jedynie w ramach kanału beta systemu Windows 11, jednak koncern planuje poszerzenie tej funkcjonalności w przyszłości.

google PC

Nieoficjalne alternatywy dla Google Play Games

Już dzisiaj można grać w gry dedykowane dla Androida na swoim komputerze. Pionierem w tej dziedzinie jest firma BlueStack, która wprowadziła usługę grania w mobilne produkcje w chmurze. Za najpopularniejszy emulator uchodzi dzisiaj GameLoop. Dzięki wysokiej optymalizacji jest najczęściej używany w mobilnych grach typu FPS.

Czy emulowanie mobilnych produkcji ma sens?

Emulator taki jak Google Play Games ma sens pod jednym warunkiem – gracze grający na emulatorach mierzą się jedynie z graczami, którzy również używają emulatorów do online’owych rywalizacji. Nie ma żadnego sensu walczyć z graczem, który zamiast niewielkiego ekranu i dwóch palców do walki używa myszki, klawiatury i dużego ekranu. Nawet, jeżeli zmorą nieoficjalnych emulatorów jest niska optymalizacja, to przewaga jednego nad drugim jest już spora.

Oficjalny emulator od Google’a ma szansę to zmienić. Takie rozwiązanie niejako wymusi na producentach i wydawcach dostosowywanie się do zaistniałej sytuacji w postaci oficjalnego stanowiska. Może być to oddzielny serwer dla tych korzystających z emulatorów lub inny przelicznik punktów.

Gdyby nie nieoficjalne emulatory Androida, Call of Duty Mobile byłby jedną z najlepszych strzelanek dostępnych w sklepie Play.