Angielski, niemiecki, hiszpański lub francuski w Twoim smartfonie? Oto darmowe aplikacje do nauki języków obcych

Bez względu na to, czy zaczynacie naukę języka obcego, czy znacie już podstawy, jedno jest pewne – jego przyswajanie w dobie nowoczesnych technologii jest o wiele efektywniejsze, a przede wszystkim łatwiejsze. Dzięki nim, nie musicie studiować słowników przed zajęciami czy korzystać z wymiętolonych w kieszeni „Rozmówek” podczas zagranicznej podróży. Dzisiaj, to wszystko możecie mieć na wyciągnięcie ręki – w swoim smartfonie. Poznajcie najlepsze aplikacje do nauki języków obcych na Android i iOS.

Aplikacje do nauki języków obcych

Oczywistym jest, że języki obce przydają się nie tylko w szkole, na studiach czy podczas podroży. Większość z Was korzysta z nich również w swojej pracy. Biorąc pod uwagę szybki tryb życia, nawał obowiązków oraz wysokie wymagania otoczenia co do znajomości obcych dialektów, przygotowałam zestawienie aplikacji, pomagających w poznaniu i umiejętnym używaniu obcych języków. Skoro technologia daje taką możliwość, to czemu z niej nie korzystać?

aplikacje do języków obcych

TOP 5 aplikacji na Android i iOS

W zestawieniu znajdziecie aplikacje działające w systemach Android i iOS. Wszystkie propozycje, w swoich podstawowych wersjach są darmowe i co najważniejsze – nie dotyczą wyłącznie języka angielskiego.

Duolingo – tak wygląda spersonalizowana nauka

Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z językami obcymi i dotychczas władają jedynie naszym ojczystym, wymieniona apka zaproponuje niestety wyłącznie kurs języka angielskiego. Jeśli jednak zaznaczycie, że znacie angielski, pole manewru znacznie się poszerza – możecie uczyć się naprawdę wielu języków, w tym np. wietnamskiego, greckiego czy duńskiego.

Korzystanie z Duolingo to rozwiązywanie tematycznie posegregowanych testów, które są dobierane adekwatnie do zdobytych dotychczas umiejętności. Interfejs aplikacji jest prosty i przejrzysty, a więc szybko przeprowadzi Was przez kolejne kroki. Ćwiczenia to realizowanie konkretnych zadań na podstawie zdobytych dotychczas umiejętności. Warunkiem zdobycia kolejnego etapu jest wyeliminowanie pojawiających się po drodze błędów. Cały proces nauki jest tutaj przede wszystkim doskonałą zabawą, w której dodatkowo możecie zbierać motywujące odznaki. Jeżeli natomiast popełnicie błędy, aplikacja szybko podpowie co zrobić, aby kolejnym uniknąć niechcianych pomyłek.

Przeczytaj więcej:

Aplikacja do pobrania w:
Google Play, AppStore, sklep Microsoft.

Memrise – kosmicznie prosta nauka

Pierwszym, co urzekło mnie w Memrise jest jej stylistyka i prosty interfejs. Aplikacja oferuje wiele form nauki, pozwala na zgrabne dostosowanie ich do siebie, a jej oprawa jest bardzo przyjemna i niebanalna, co zachęci do nauki nawet tych, którzy do pomocy dydaktycznych podchodzą z pewną rezerwą.

Najfajniejszy jest jednak proponowany przez nią, niekonwencjonalny sposób przyswajania wiedzy, np. poprzez skojarzenia z memami – a wiadomo, że te zapadają w pamięci szybko i na długo. Do wyboru jest też całkiem spore spectrum zagadnień, ale to Wy możecie wybrać, które z nich są dla Was najważniejsze, a później właśnie w tej konkretnej kolejności się ich uczyć. W aplikacji odtworzycie dźwięk, więc automatycznie dowiecie się, jak prawidłowo wymawiać konkretne słowo. Cały proces nauki odbywa się na podstawie skojarzeń, co w ogólnym rozrachunku znacznie go przyspiesza i czyni o wiele atrakcyjniejszym.

Aplikacja do pobrania w: Google Play, AppStore,  sklep Microsoft.

HelloTalk – najwięcej uczysz się w praktyce

Program idealny do realnej nauki języka. Oprócz suchej teorii, z tą aplikacją otrzymacie również praktyczną wiedzę, jak go używać. Kluczem do sukcesu jest… rozmowa. Poprzez HelloTalk nawiążecie kontakt z innymi użytkownikami i nauczycie się komunikowania w obcym dialekcie. Nie dość więc, że poznacie wybrany język, to kto wie – może nawiążecie ciekawą znajomość? Super sprawa. Kontakt poprzez rozmowę pozwala doskonalić język, poznawać zwroty potoczne oraz przydatne idiomy, a to wpływa na swobodniejszą komunikację.

Aplikacja do pobrania w: Google Play, AppStore.

Busuu – źródło inspiracji do nauki

Busuu to aplikacja, którą możecie mieć w wersji darmowej oraz płatnej. Opcja free zupełnie wystarczy, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z językami – macie ich tutaj do wyboru aż 12. Możecie skorzystać z ćwiczeń standardowych, pozwalających poznać słownictwo czy określone zwroty – w mowie i piśmie. Możecie również komunikować się z innymi użytkownikami, np. poprzez sprawdzanie ich prac pisemnych – a to pozwoli z kolei zweryfikować również Waszą wiedzę. Spectrum (nawet w podstawowej wersji) jest szerokie i obejmuje: fiszki, dialogi oraz nagrania dźwiękowe. Efektywność nauki weryfikowana jest w systematycznych testach, co jeszcze bardziej motywuje do zdobywania kolejnych leveli w drodze do perfekcji.

Aplikacja do pobrania w: Google PlayAppStore.

Flashy – fiszki dla każdego

Fiszki to jednak nieśmiertelny klasyk. Jeżeli również jesteście ich fanami, to aplikacja Flashy przypadnie Wam do gustu szczególnie. Nauczycie się dostępnych w niej języków za pomocą fiszek czy ciekawych gier językowych. Możecie również tworzyć własne fiszki albo korzystać z materiałów przygotowanych przez specjalistów. Kurs obejmuje język: angielski, niemiecki, hiszpański i francuski. Interfejs programu jest prosty, przechodzenie pomiędzy kolejnymi zadaniami nieskomplikowane. Do nauki słówek – z pełnym przekonaniem – sprawdzi się perfecto!

Aplikacja do pobrania w: Google Play, AppStore.

Słowem podsumowania…

Kiedyś podczas nauki języka, oprócz kilku tomów słownika, nie mieliśmy zbyt wielkiego pola manewru, aby ułatwić sobie jego przyswajanie. W dobie Internetu powstały aplikacje, które nie tylko dostarczają niezbędną wiedzę, ale również odpowiednio ją porządkują, współgrają z naszymi osobistymi preferencjami oraz wypełnione są opcjami, które naukę mają uczynić po prostu łatwiejszą. Wymienione przeze mnie opcje dostępne w przykładowych aplikacjach to wyłącznie część ich potencjału. Sprawdźcie sami, jak ma się to w praktyce. Buena suerte! 🙂

Sprawdźcie również zestawienie najlepszych darmowych aplikacji na smartfon do zwiedzania oraz aplikacje do nauki języka angielskiego dla początkujących i średniozaawansowanych.