Konami rozgoniło skłębione zasłony mgły. Poznaliśmy Silent Hill 2 Remake od polskiego studia oraz aż 3 spin-offy

„W moich niespokojnych snach widzę to miasto. Silent Hill”. Plotki i przecieki krążyły od dawna, ale niedługo zobaczymy spowite mgłą miasteczko także na jawie. Konami zaprezentowało remake kultowej gry Silent Hill 2, za który odpowiada polskie studio Bloober Team. A żeby było tego mało, dostaliśmy zapowiedź aż trzech spin-offów serii. Czy dla nich także warto będzie się obudzić?

Silent Hill 2 od Bloober Team oficjalnie. Xboksowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

Głośno o Cichym Wzgórzu. Specjalna transmisja Konami

19 października 2022, podczas specjalnego wydarzenia na YouTube zatytułowanego „SILENT HILL Transmission”, Konami wreszcie odsłoniło karty i zapowiedziało Silent Hill 2 Remake. Powiedzieć, że to oczekiwany tytuł, to jakby nic nie powiedzieć – od premiery oryginału na PS2 minęło już 21 lat.

Zwłaszcza że gra uchodzi nie tylko za najlepszą w serii, ale wręcz za jeden z najważniejszych tytułów w historii branży. Przełomowe efekty wizualne, znakomita oprawa audio, świetnie prowadzona fabuła i po prostu niepowtarzalny klimat wyznaczyły standard dla interaktywnych, psychologicznych horrorów na kolejne dekady. Na szczęście niedługo znów wcielimy się w Jamesa Sunderlanda i przejdziemy przez spowite mgłą miasteczko Silent Hill, aby odnaleźć swoją zmarłą żonę.

Źródło: Konami

Silent Hill 2 Remake – co wiemy o grze?

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście kolosalny skok graficzny. Gra powstaje na silniku Unreal Engine 5 z pełnym inwentarzem jego dobrodziejstw, m.in. technologią oświetlenia Lumen oraz Nanite do projektowania szczegółowych poziomów. O tym, co potrafi zaoferować ten silnik, przekonaliśmy się dzięki Matrix Awakens – demie technologicznym zaprezentowanym przy okazji nowego filmu sióstr Wachowskich.

Screenshot z Silent Hill 2 Remake - miasteczko
Źródło: Konami

Aż serce rośnie, że za remake Silent Hill 2 odpowiada nasze rodzime studio – Bloober Team z Krakowa. Ten niewielki zespół ma za sobą kilka dużych i dobrych produkcji z gatunku psychologicznego horroru, m.in. Layers of Fear czy głośne The Medium. Wpływ gier od Konami widać gołym okiem w twórczości krakowian, więc rzec można, że historia zatoczyła koło. Jak dowiedzieliśmy się z transmisji, studio podchodzi do remake’u z „wielkim szacunkiem” i dąży do „zachowania wyjątkowej atmosfery Silent Hill w nienaruszonym stanie”.

Zmiany mają zajść także w mechanikach gry, które zdążyły się nieco zestarzeć. M.in. kamera zostanie przeniesiona nad prawe ramię bohatera, co wpłynie nie tylko na zanurzenie w świecie gry, ale także na przebieg sekwencji akcji. Odświeżona zostanie też muzyka, za którą odpowiada ponownie Akira Yamaoka. Bloober Team wspiera ponadto artysta koncepcyjny Masahiro Ito, który pełnił funkcję dyrektora artystycznego przy oryginalnym Silent Hill 2.

Źródło: Konami

Data premiery Silent Hill 2 Remake

Nie znamy jeszcze daty premiery Silent Hill 2 Remake. Wiemy jedynie, że gra będzie przez 12 miesięcy ekskluzywna dla PC i PS5. Oznacza to jedno – użytkownicy Xboksów obejdą się smakiem na premierę. W Polsce otrzymamy wersję z napisami i oryginalnymi głosami, dubbingu nie przewidziano.

Wymagania sprzętowe Silent Hill 2 Remake

Minimalne

System operacyjny: Windows 10 64-bit

Procesor: Intel Core i5-8400 | AMD Ryzen 3 3300X

Pamięć: 12 GB RAM

Grafika: AMD Radeon RX 5700 / NVIDIA GeForce GTX 1080

DirectX: wersja 12

Pamięć: 50 GB wolnego miejsca

Gra na minimalnych wymaganiach powinna umożliwić rozgrywkę na ustawieniach niskiej/średniej jakości w rozdzielczości FullHD przy stabilnych 30 klatkach na sekundę.

Zalecane

System operacyjny: Windows 11 64-bit

Procesor: Intel Core i7-8700K | AMD Ryzen 5 3600X

Pamięć: 16 GB RAM

Grafika: NVIDIA GeForce 2080RTX lub AMD Radeon 6800XT

DirectX: wersja 12

Pamięć: 50 GB wolnego miejsca

Gra na zalecanych wymaganiach powinna umożliwiać grę na ustawieniach średniej jakości w 60 FPS lub wysokiej jakości w 30 FPS, w FullHD (lub 4k przy użyciu DLSS lub podobnej technologii).

Przygotuj się na Silent Hill 2 Remake


Trzy spin-offy Silent Hill w drodze. Jest na co czekać?

Chociaż sam remake Silent Hill 2 byłby wystarczającym powodem do euforii, Konami przedstawiło dość obszerne plany na przyszłość serii. Wygląda na to, że seria spowita mgłą w ostatnich latach wreszcie powraca z pełnym impetem.

Silent Hill: Ascension wydaje się być interaktywną, wieloosobową grą przypominającą Until Dawn. Czeka nas więc podejmowanie trudnych decyzji bez możliwości ich cofnięcia. Jeszcze mniej dowiedzieliśmy się o drugiej grze, Silent Hill: Townfall. Jest ona tworzona we współpracy z No Code Studio i Annapurna Interactive – to ci od fenomenalnego Stray.

Wisienką na torcie wydaje się być Silent Hill f.  Tytuł najwyraźniej rozgrywa się w Japonii, a horror będzie mocniej opierał się na wymownych elementach wizualnych. Za fabułę odpowiada Ryūkishi07. To znany autor japońskich powieści wizualnych, w których łączy tematykę tajemniczych morderstw z horrorem psychologicznym i zjawiskami nadnaturalnymi. Trzeba przyznać, że pierwszy teaser jest bardzo, bardzo klimatyczny.