The Medium zwróciło się już dzień po premierze

Twórcy poinformowali, że The Medium zwróciło się dzień po premierze i teraz zaczyna na siebie zarabiać. Czy mamy do czynienia z kolejnym pretendentem do miana bestsellera? Sprawdź jakie opinie do tej pory zebrała gra.

Ile kosztowała produkcja gry?

Przez ostatnie tygodnie w wielu mediach społecznościowych i podczas przeglądania stron mogliście natknąć się na reklamy The Medium. Czyli horror stworzony przez polskie studio Bloober Team z prezesem Piotrem Babieno na czele. Dziś poinformował on, że koszty produkcji gry i marketingu wyniosły łącznie 12 milionów dolarów, czyli blisko 45 milionów złotych. Wychodzi na to, że moment premiery był dla twórców łaskawy, a gracze szczególnie hojni, bowiem najnowszy horror zwrócił się w zaledwie 24 godziny od premiery i dalej przynosi duże zyski.

Dowiedzieliśmy się także, że część środków pochodziła z dotacji unijnych.

Granty otrzymane od instytucji unijnych oczywiście pomogły w pokryciu części kosztów badawczo-rozwojowych, ale zdecydowanie największy udział w ich pokryciu mają przychody związane ze sprzedażą gry. Liczne i bardzo spolaryzowane oceny recenzentów cieszą nas, ponieważ podkreślają, że udało nam się poruszyć emocje użytkowników. Mimo iż nie jest to gra dla wszystkich, to z pewnością jest jednym z najbardziej emocjonalnych produktów elektronicznej rozrywki. Patrząc na aktualny odbiór przez graczy i specjalistów mamy podstawy sądzić, że The Medium stanie się tytułem kultowym dla wielu graczy
Piotr Babieno Bloober Team
Piotr Babieno
CEO Bloober Team

Opinie graczy o The Medium

The Medium pojawiło się jednocześnie w Xbox Game Pass oraz na platformach Epic Games i Steam. Z racji tego, że Steam w łatwy sposób umożliwia tworzenie rozbudowanych recenzji, postanowiłem przyjrzeć się opiniom, które panują wśród graczy. Na wstępie warto zaznaczyć, że 85% wszystkich ocen jest pozytywna. Gracze m.in. wychwalali płynność przemieszczania się w dwóch wymiarach oraz mroczny, wciągający klimat.

Oczywiste jest, że nie wszyscy będą mieli takie samo zdanie. Użytkownicy Steama nieprzychylnie wyrażali się o łamigłówkach, które często były stworzone za zasadzie „znajdź i kliknij”. Pojawiły się także zdania, że The Medium jest symulatorem chodzenia, w którym brakuje momentów grozy.

The Medium opinie graczy

Pomimo że większość z ponad 1400 ocen jest przychylna, nie przekładają się one na wyniki giełdowe. Bloober Team notowany jest na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych. Kapitalizacja spółki wynosi niecałe 345 mln złotych, jednak jej kurs spadł na przestrzeni ostatnich 7 dni o ponad 8,40%. Oznacza to, że za jedną akcję w chwili obecnej trzeba zapłacić 197 złotych.