Remake Silent Hill 2 postraszy nas w nowej odsłonie. Premiera, trailer, platformy i wszystko, co na ten moment wiemy o grze

Po ponad dwóch dekadach od premiery jednej z najlepszych gier grozy wszech czasów, kultowe Silent Hill 2 powróci jako remake. Entuzjazm i oczekiwania fanów są ogromne. Kiedy możemy spodziewać się premiery Silent Hill 2 Remake? Kto odpowiada za stworzenie gry? Jak prezentuje się zwiastun SH2 Remake? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Silent Hill 2 Remake – kiedy premiera?

Dokładna data premiery remake’u Silent Hill 2 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona ani przez Konami, ani studio Bloober Team. Jednak z wielu źródeł wynika, że gra najprawdopodobniej ukaże się w 2024 roku.

Oto kluczowe przesłanki wskazujące na premierę w 2024:

  • W oficjalnym materiale wideo PlayStation z stycznia 2024 Silent Hill 2 Remake został pokazany wśród nadchodzących tytułów przewidzianych na ten rok, obok takich gier jak Tekken 8, Helldivers 2 czy remake Metal Gear Solid 3.
  • Pod koniec 2023 roku Bloober Team zapewnił, że prace nad grą przebiegają zgodnie z planem. W połączeniu z powyższym materiałem wideo sugeruje to, iż 2024 to realny termin premiery, pomimo częstych opóźnień w branży gier.
  • W grudniu 2024 roku Hajime Okamoto z Konami wspomniał o planach firmy na 2024 rok, co również może odnosić się do premiery remake’u Silent Hill 2.

Niektóre źródła wskazują jednak, że gra ukaże się najwcześniej w połowie 2025 roku, a być może nawet w 2026. Komu więc wierzyć? Najlepiej nikomu i poczekać na oficjalne potwierdzenie ze strony studia lub wydawcy.

Silent Hill 2 Remake

Na jakich platformach zagramy w remake Silent Hill 2?

Remake Silent Hill 2 zostanie wydany na konsolę PlayStation 5 oraz na komputery osobiste. Co istotne, gra będzie dostępna na wyłączność na PS5 przez okres 12 miesięcy od dnia premiery.

Czy to oznacza, że po tym czasie Silent Hill 2 Remake trafi w ręce posiadaczy Xbox Series X|S i Switcha? Tego póki co nie wiadomo.

Kto odpowiada za stworzenie remake’u Silent Hill 2?

Za stworzenie remake’u Silent Hill 2 odpowiada polskie studio Bloober Team, znane z takich produkcji jak Layers of Fear, Observer czy The Medium. Zespół ściśle współpracuje z firmą Konami, właścicielem praw do serii Silent Hill, aby jak najlepiej oddać ducha oryginału i sprostać wysokim oczekiwaniom fanów.

Choć główny ciężar prac spoczywa na barkach deweloperów z Bloober Team, w projekt zaangażowani są również kluczowi członkowie ekipy odpowiedzialnej za pierwowzór z 2001 roku. Wśród nich znajduje się Akira Yamaoka, kompozytor niezapomnianej ścieżki dźwiękowej, oraz Masahiro Ito, oryginalny projektant potworów i oprawy artystycznej.

Nie ulega wątpliwości, że przed Bloober Team stoi nie lada wyzwanie. Muszą oni nie tylko sprostać ogromnym oczekiwaniom społeczności graczy, ale także zaproponować odświeżoną wersję kultowego tytułu, która trafi w gusta współczesnych odbiorców.

Silent Hill 2 Remake

Silent Hill 2 Remake – trailery

Pierwszy zwiastun (a raczej teaser) remake’u Silent Hill 2 został zaprezentowany pod koniec 2022 roku. Od razu wzbudził ogromne zainteresowanie wśród graczy, o czym świadczą liczne materiały z reakcjami na wieść o odświeżeniu kultowej gry.

Klimatyczny trailer utrzymany jest w mrocznej, niepokojącej atmosferze, która natychmiast przywodzi na myśl oryginał z 2001 roku.

Co ciekawe, pierwszy zwiastun nie zdradzał nic na temat samej rozgrywki. Nie ukazano nawet fragmentów walki czy eksploracji lokacji. Twórcy postanowili skupić się przede wszystkim na budowaniu nastroju i zaintrygowaniu odbiorców tajemniczą historią. Zabieg ten okazał się skuteczny, gdyż zwiastun pozostawia widzów z masą pytań i jeszcze większym apetytem na więcej informacji na temat gry.

Kolejny trailer, zaprezentowany podczas State of Play w 2024 roku, oferował już znacznie więcej szczegółów na temat rozgrywki. 1,5-minutowy film pokazał, czego możemy się spodziewać po odświeżonej wersji kultowego horroru.

Dowiedzieliśmy się na przykład, że remake zachowa przewodni styl rozgrywki oryginału, stawiając na eksplorację, rozwiązywanie zagadek i walkę z przerażającymi potworami. Zobaczyliśmy Jamesa przemierzającego mroczne lokacje, takie jak opuszczony szpital czy mglisty park, w poszukiwaniu wskazówek i przedmiotów, które pomogą mu rozwikłać tajemnicę Silent Hill.

Kamera w Silent Hill 2 Remake będzie umieszczona tuż za plecami bohatera, co przy odpowiednich zabiegach artystycznych ma szansę uczynić grę bardziej kinową. Zmiana ta pozwoli również na bardziej dynamiczną i płynną walkę, co widać w kilku fragmentach trailera prezentujących starcia z potworami.

Czego jeszcze dowiadujemy się z trailera? Na przykład tego, że w remake’u udoskonalono system walki, szczególnie jeśli chodzi o starcia z użyciem broni palnej. Nie zabrakło też kilku ujęć prezentujących nowe i usprawnione zagadki, które stanowią nieodłączny element serii Silent Hill.

Widać też, że deweloperzy nie unikają pokazywania bardziej makabrycznych i niepokojących scen. W zwiastunie roi się od zakrwawionych, zdeformowanych potworów, których design natychmiast przywodzi na myśl koszmarne kreatury z oryginalnego Silent Hill 2.

Fabuła remake’u Silent Hill 2 ma być wierna oryginałowi z 2001 roku

Oznacza to, że ponownie wcielimy się w postać Jamesa Sunderlanda – mężczyzny powracającego do tytułowego miasteczka po otrzymaniu tajemniczego listu od swojej zmarłej żony, Mary. To właśnie ta intryga stanowi punkt wyjścia do mrocznej i pełnej nieoczywistych zwrotów akcji historii, która na stałe zapisała się w kanonie gatunku.

Silent Hill 2 Remake

Jakie są Wasze oczekiwania względem remake’u Silent Hill 2?