To już 10 lat! StarCraft 2 obchodzi mały jubileusz i ma niespodzianki dla graczy

Aż trudno uwierzyć, że od premiery drugiej części StarCrafta minęła dekada. Dekada! W tym czasie najkrwawszy konflikt międzygwiezdny otrzymał jeszcze 2 rozszerzenia: dla Zergów i Protossów, poza tym kilka patchy. Ten na 10-lecie pozawala sądzić, że Blizzard ceni fanów uniwersum StarCrafta, bo naprawia sporo kwestii zgłaszanych przez graczy.

StarCraft 2 najlepiej sprzedającym się RTS-em

Tak było 10 lat temu. Gra z marszu wspięła się na szczyt list sprzedażowych, odnotowując ogromny sukces. I nie ma się czemu dziwić. Gracze czekali na drugą część StarCrafta od 1998 roku (od wydania dodatku Brood War), a ekscytację podsycały smaczki, filmy, potem oficjalny trailer, którym jarałem się tak samo mocno, jak dzisiaj ludzie jarają się wideo z Cyberpunkiem 2077. Albo i bardziej.

Premiera StarCrafta 2 była czymś wielkim z dwóch powodów. Po pierwsze była to produkcja Blizzarda, a Blizzard dzierżył wówczas miano twórcy kultowych produkcji. Po drugie sam StarCraft był już grą legendarną. Dość powiedzieć, że gościł regularnie na WCG, a w Korei Południowej stał się nawet nie tyle sportem narodowym, ile czymś o wymiarze niemal religijnym.

StarCraft 2 Wings of Liberty

Od czasu do czasu pojawiają się także oryginalne pomysły w rodzaju:

Twórcy, ku zdziwieniu fanów, podzielili grę na 3 części: Wings of Liberty, Heart of Swarm oraz Legacy of the Void, które pojawiały się na rynku w wymienionej kolejności. W 2016 wyszedł jeszcze pakiet Nova Coverty Ops.

Zabieg ten porównywany był do skoku na kasę, bo każdy dodatek był rzecz jasna płatny. Mimo to gra obroniła się. Kluczowa okazała się grywalność, jak również rozbudowana fabuła oraz misje, jakże odmienne od tych ogranych w StarCrafcie pierwszym. Ale teraz nie o nim chcę pisać (może kiedyś napiszę wspominki o SC 1). Teraz trzeba świętować 10-lecie.

StarCraft 2 Heart of Swarm

Aktualizacja PST 5.0

Trzeba tu oddać Blizzardowi należny szacunek za regularne wypuszczanie łatek i aktualizacji. Jednak tym razem przeszli samych siebie, bo tak obszernej aktualizacji, jak PST 5.0, nie było od dawna. Chciałoby się powiedzieć: Mają rozmach… 😉

Z urodzinowego tortu StarCrafta 2 wykrawam pierwszą porcję – nowe osiągnięcia w kampaniach, dostępne i w wersji podstawowej, i w dodatkach. Kolejne smaczki to: zegar odliczający start rozgrywek w trybie wieloosobowym, wybór serwera gry przy tworzeniu poczekalni, nowi komentatorzy. Pełna lista jest tak obszerna, że pozwolę sobie jej nie kopiować, ale odsyłam na stronę Blizzarda.

StarCraft 2 Legacy of the Void

A tym, którzy lubią tworzyć własne mapy, studio serwuje sporo zmian w edytorze misji. Niestandardowe kampanie zyskają odsłonę multiplayer (tryb współpracy), co się w nich znajdzie, zależy już tylko od graczy. Im z pewnością nie zabraknie pomysłów na nieszablonowe zagrania.

Doradzamy, jak grać w StarCrafta 2

Szeregi entuzjastów StarCrafta 2 stale zasilają nowi gracze. Nie każdy wie, jak się za rozgrywkę zabrać: którą rasę wybrać, co ciekawego oferują, jakich strategii używać? Pytań jest wiele, dlatego postanowiłem przybliżyć nowicjuszom gwiezdny świat stworzony przez studio Blizzard. Zapraszam więc do lektury artykułów: