Google obchodzi dziś urodziny. Najpopularniejsza wyszukiwarka jest z nami od 21 lat

W dzisiejszych czasach trudno o osobę, która choć raz nie korzystała z Google. Wyszukiwarka została stworzona spontanicznie w 1998 roku przez dwóch studentów Uniwersystetu Stanford w Kalifornii i do dziś jest głównym miejscem katalogowania informacji w sieci. No bo przyznajmy – jeśli my czegoś nie wiemy, wie to na pewno „wujek Google”.

Jak powstało Google? Krótki flashback

Wyszukiwarka, będąca produktem amerykańskiej spółki Google Inc. obchodzi dziś swoje 21 urodziny. W rzeczywistości została założona przez dwóch amerykańskich doktorantów – Sergey’a Brina oraz Larry’ego Page’a i miała stanowić próbę posegregowania wszystkich informacji dostępnych w sieci. I nie da się ukryć, że próbę tę można nazwać udaną, bo dziś Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, a przy tym głównym produktem firmy z Mountain View w Kalifornii.

google urodziny

Skąd nazwa? Jak działa Google?

Najprościej byłoby porównać ją do tradycyjnej Encyklopedii. Ale Google to coś więcej. Przede wszystkim posiada jeszcze jedną znamienną cechę – na podstawie zastosowanych algorytmów i systemu zero-jedynkowego pozwala filtrować i wyszukiwać informacje według haseł wpisywanych przez użytkownika. Nazwa Google pochodzi z kolei od słowa „googol”, oznaczającego liczbę 10 podniesioną do potęgi 100 i mówiąc wprost – jej zadaniem było symbolizowanie mnogości informacji, które finalnie dostarcza wyszukiwarka.

Witryna Google została przedstawiona światu oficjalnie równo 21 lat temu, tj. 27.09.1998, niecały miesiąc po założeniu spółki.

Google świętuje urodziny poprzez Google Doodle

Google Doodle to autorski pomysł twórców witryny.  Są to tematyczne obrazki, umieszczone zaraz nad miejscem na wpisanie wyszukiwanego hasła. Nawiązują do najpopularniejszych, ale i niecałkiem oczywistych świąt, wydarzeń historycznych, ciekawych osiągnięć, a czasami również postaci, o których warto pamiętać. 

Dzisiaj, Google wykorzystuje opcję Doodle, przypominając wszystkim, że obchodzi swoje „oczko”. 

google komputer retro
Źródło: Google