Jak duży jest Starfield? Sprawdzamy, ile planet czeka w nowej grze Bethesdy

Bethesda słynie z oszczędnego uchylania rąbka tajemnicy o swoich nadchodzących grach. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku najnowszej produkcji studia – Starfield. Ale nawet z niewielu materiałów można wyciągnąć całkiem sporo wniosków. Odpowiadamy zatem na jedno z najbardziej nurtujących pytań, które spędza sen z powiek milionom oczekujących na premierę graczy. Jak duży jest Starfield?

Starfield – ile planet odwiedzimy?

Świat Starfielda ma składać się z około 1000 planet, znajdujących się w ponad 100 różnych układach gwiezdnych. Na każdej z nich gracze będą mogli wylądować i swobodnie je eksplorować. Planety w Starfield mają być także w jakimś stopniu unikatowe i posiadać własną listę specyficznych cech – grawitację, temperaturę, faunę, florę i inne.

Fakt, może blednie to przy No Man’s Sky, który do zaoferowania ma 18446744073709551616 (prawie osiemnaście i pół tryliona) planet. Ale wiele z układów, które są istotne fabularnie w Starfield, będzie ręcznie przygotowanych przez twórców. Pozostałe miejsca zostaną natomiast wygenerowane proceduralnie, nie wiadomo jednak, jak sprawuje się system zaprojektowany przez Bethesdę. Zważywszy na kilkaset miliardów mniejszą liczbę planet w porównaniu z No Man’s Sky możemy jednak spodziewać się większej dbałości o detale. Chyba że zaliczymy powtórkę z premiery Fallouta 76.

Co jeszcze wiemy o Starfield – nowej grze twórców Skyrima?

Starfield to pierwsza od 25 lat zupełnie nowa marka, za której produkcję odpowiada Bethesda. To także wyraźne odejście od klimatu dwóch głównych serii studia – fantasy w The Elder Scrolls i retrofuturystycznej postapokalipsy w Fallout. Tym razem wyruszymy bowiem w kosmos, aby eksplorować odległe układy gwiezdne Drogi Mlecznej i dołączyć do jednej z rywalizujących ze sobą frakcji.

Mechaniki gry zapowiadają się znajomo. Na gracza będzie czekać mnóstwo zadań głównych i pobocznych, a kampania ma się toczyć na obszarze około 20% większym niż w Falloucie 4 i Skyrimie. Rozgrywkę zobaczymy z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby, a rdzeniem gry będą: zręcznościowa walka, eksploracja i rozbudowane dialogi. Starfield ma być ponadto tak samo otwarty na społeczność modderów, jak Skyrim. Jednak wszystkie smaczki, które przygotowała Bethesda, poznamy dopiero w 2023 roku, gdyż wówczas nastąpi premiera tytułu.