Kompatybilność wsteczna PlayStation 5. W jakie gry nie zagramy?

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 nie jest już tajemnicą od dawna. Sony jednak zdradziło jeszcze więcej szczegółowych informacji na ten temat. Wiemy już, czy będzie można wykorzystać kontroler DualShock i w jakie gry z PS4 na pewno nie zagramy na PS5. Na szczęście lista nie jest długa.

W co nie zagramy na PlayStation 5?

Dzięki wstecznej kompatybilności PlayStation 5 zagramy w ponad 4 tysiące gier z PlayStation 4. 

Oto gry, które będą dostępne tylko na PS4:

  • DWVR
  • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
  • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
  • Just Deal With It!
  • Shadow Complex Remastered
  • Robinson: The Journey
  • We Sing
  • Hitman Go: Definitive Edition
  • Shadwen
  • Joe’s Diner

Sony ponadto zaznaczyło, że posiadacze kopii gry cyfrowej lub fizycznej wydanej na PS4 zagrają w nią na PS5 za darmo lub za niewielką dodatkową opłatą.

Zobacz, jak uruchomić gry z PS4 na PS5.

Co daje kompatybilność wsteczna PlayStation 5?

Tryb Game Boost na PlayStation 5

Oprócz wspomnianego dostępu do ponad 4 tysięcy gier z PlayStation 4 kompatybilność wsteczna zapewni także lepsze wrażenia z rozgrywki. A przynajmniej w przypadku niektórych tytułów, ponieważ tylko wybrane gry będą korzystać z funkcji Game Boost. Dzięki niej gry z PS4 zyskają większą płynność lub dodatkowe klatki na sekundę. Nie wiadomo jeszcze ile i jakie gry skorzystają z tego dopalacza.

playstation 5 obie wersje konsoli

PlayStation Plus na PS5

Ta wiadomość ucieszy abonentów PlayStation Plus na PS4, ponieważ gry udostępnione w tej usłudze także będą działać na PS5 – oczywiście o ile nie jest to gra z wyżej wymienionej listy. Opłacanie abonamentu przez lata opłaciło się, ponieważ już na starcie można mieć sporą biblioteczkę tytułów do ogrania. Tak samo sytuacja wygląda z usługą PS Now, która jednak nie jest dostępna w Polsce.

Sony zastrzega przy tym, że niektóre funkcje dostępne na konsoli PS4 nie będą dostępne na konsoli PS5. Część gier może także nie działać zgodnie z oczekiwaniami i mogą pojawiać się błędy podczas rozgrywki. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu producent nie jest w stanie zapewnić stabilności kilku tysiącom gier. Nowa konsola to również zupełnie nowe oprogramowanie, pod które gry na PS4 nie były tworzone.

Pad od PS4 na PS5

Kontroler DualShock 4 znany z PS4 będzie działał po podłączeniu do PS5. To również bardzo dobra wiadomość, ponieważ zapewne wiele zestawów PlayStation 5 będzie sprzedawanych z jednym kontrolerem DualSense. Dodatkowy kontroler nie powinien więc być problemem dla posiadaczy PlayStation 4, którzy często mają nawet więcej niż jednego pada. Co oczywiste – najlepsze doznania z rozgrywki zapewni tylko pad DualSense, jednak z pewnością DualShock do zabawy ze znajomymi w zupełności wystarczy.

 


Pad od PS4 będzie działał na PS5 tylko z grami z PlayStation 4. Oznacza to, że w gry dedykowane dla PS5 nie zagramy na DualShocku.

Sony obiecuje także, że kompatybilne z PS5 będą również licencjonowane kontrolery zewnętrznych producentów. Chodzi tutaj zarówno o pady, jak i peryferia w postaci: kierownicy, drążka arcade czy drążka do symulatorów lotniczych.

PlayStation 5 – kiedy premiera?

PlayStation 5 w Polsce pojawi się 19 listopada. Ze względu na koronawirusa dostępność konsoli na całym świecie jest ograniczona.

PlayStation 5 w x-kom