Czerń i kontrast
Zacząłem, jak zwykle, od ustawienia poziomu czerni. I tu czekała mnie niespodzianka, w dodatku pozytywna. Poziom czerni był bliski wzorcowego: był ustawiony na 50, ale wystarczyło zmienić na 51 aby uzyskać pełną zgodność z normą.
Druga niespodzianka to wyskalowanie suwaka „poziom czerni”: każde zwiększenie tej opcji, np. z 50 na 51 lub z 51 na 52, skutkowało wyraźną i widoczną gołym okiem zmianą jasności. To olbrzymi plus, bowiem OLED-y A1 tego nie miały i ta cecha była zarezerwowana dla modeli z wyższej półki (C1 w górę). Jak bardzo jest to ważne, chyba nie muszę tłumaczyć – pozwala bardziej precyzyjnie ustawić widoczność przyczerniowych detali (choć zaawansowanej kalibracji nie zastąpi).
Następnym krokiem było sprawdzenie, przy wykorzystaniu plansz ze 256-oma stopniami gradacji szarości, jak telewizor radzi w zakresie przyczerniowym. Pomimo upływu 9 lat od premiery telewizory WOLED nadal mają większe lub mniejsze problemy z „wychodzeniem z czerni”. Na szczęście w przypadku 55A2:
- obraz był generalnie bardzo czysty, bez pionowych pasków, plam;
- dokuczliwego kleksowania nie zauważyłem, chociaż w filmie Pierwszy człowiek (First Man, 2018) wystąpiły małe fluktuacje w ekstremalnie trudnej scenie z przelotem statku kosmicznego w poprzek ekranu (koniec XV rozdziału, indeks 1:48:49);
- 55A2 nie uwypuklał też szumów, co niestety robią niektóre OLED-y.
Naszą analizę zacznijmy tradycyjnie od znanej sceny z filmu Zjawa (The Revenant, 2015):
Witam. Czy aby na pewno ten TV nie posiada dostępu do Disney + ?
U mnie na C9 wraz z premierą serwisu aplikacja się pojawiła.
Test byl pisany 9 maja wtedy jeszcze nie bylo d+
W trakcie testu nie miał. Teraz, po premierze D+ w Polsce, zapewne ma. Treść recenzji odzwierciedla stan sprzed debiutu D+ w Polsce.
Witam, czy oled 60hz ma mniejsze smużenie od lcd 60hz, gdzie każdy z nich miałby tyle samo lini? Chciałbym przeskoczyć na ekran oledowy ale zastanaiwam się również jak to ma się w porównaniu do lcd 120hz. W promocjach można kupić lcd ze strefowym wygaszaniem 120hz w takiej samej cenie jak oled ale 60hz. Ogólnie to nie narzekam na granie w 60fps na lcd 60hz gdzie inputlag jest na poziomie 9ms, ale jak oled który ma również 60hz ma lepszą ostrość obiektów ruchomych w porównaniu do zwykłego lcd to może lepiej przeskoczyć na panel oled poświęcając 120hz na rzecz lepszej czerni itd. Wiem że jest tam całe te vrr i inne, ale po co mi to jak konsole maja, szczególnie w exach, stabilny fps, a spadek rzędu kilku i tak jest nie do wyłapania. Czy może tak naprawdę różnicy w jakości obrazu, pomijając ilość hz i tak nie dostrzegę stawiając obok siebie lcd ze strefowym wygaszaniem a oleda.
Pozdrawiam Krzysztof
Dylemat.
Ten za 3400zl nowy czy szajsung 55Q80B za ok 3700.??
Nie gram, nie ogladam sportu, glownie tv naziemna, filmy z aplikacji.
Wybrałem 55b2 za 3550zl 🙂