„Jasny” Pan. Test i recenzja telewizora Samsung 43Q67B

W gamie telewizorów firmy Samsung na rok 2022 można wyróżnić kilka grup modelowych. Są to na przykład „zwykłe” telewizory LCD oraz te bardziej zaawansowane, czyli tzw. „QLED-y”. Te drugie zaczynają się od serii Q6x, której 43-calowy przedstawiciel trafił niedawno do naszej redakcji. Jakie zalety i wady ma najmniejszy i najtańszy QLED? Jak testowany 43Q67B ma się pod względem technicznym do poprzednika (43Q67A)? Czy warto kupić tak mały telewizor 4K? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w recenzji poniżej.

Samsung UE43Q67BAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 43Q67B) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1204. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 1 (Version No : 01). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa Samsunga 43Q67B

Design

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • bardzo smukła obudowa,
  • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego,
  • telewizor spoczywa na dwóch plastikowych nóżkach
  • rozstaw nóżek jest stały i wynosi 670 mm (wg producenta 678; zob. zdjęcie poniżej),
  • nóżki posiadają przydatny wihajster, który ma dwa ustawienia pozwalające uzyskać albo mniejszy albo większy prześwit,
  • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku),
  • pilot to znana już konstrukcja o ograniczonej liczbie przycisków i plastikowej obudowie.
Źródło: Samsung

W ogólnej ocenie da się zauważyć pozytywne zmiany w stosunku do poprzednika (43Q67A). Dzięki zastosowaniu plastiku wyższej jakości nóżki wypiękniały, nie są już tak szare jak poprzednio, a ich powierzchnia jest bardziej jednolita. Dokonując zmian w konstrukcji nóżek na szczęście zachowano ww. bardzo przydatny wihajster. Pozytywne wrażenie robi też nowa pozioma listwa pod ekranem. Krótko mówiąc, telewizor wyładniał, co mnie bardzo cieszy.

Jakość obrazu Samsunga 43Q67B

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.

układ pikseli w matrycy telewizora samsung 43q67b

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast ̶̶ wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED).

Jest to rozwiązanie droższe niż powszechne w tej klasie podświetlenie bezpośrednie, ale za to pozwala uzyskać bardzo smukłą obudowę.

Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała istnienie trzech odrębnych obszarów emisji w zakresach R, G i B, co jest typowe dla rozwiązania „Dual LED” firmowanego przez Samsunga. Więcej o Dual LED przeczytacie w moim artykule Jaki telewizor wybrać: OLED czy QLED?.

Dodam, że jest to już trzecia generacja tego rozwiązania wprowadzonego na rynek w roku 2020.

Kolory

W lekko zazielenionym trybie film (6297K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 4,4, czyli powyżej progu postrzegalności.

Powodem tych wyższych błędów jest niewłaściwa fabryczna charakterystyka jasności, która jest zbyt rozjaśniona. Na szczęście wystarczy w menu zmienić domyślną gammę z „BT1886” na „2.2” i sytuacja się poprawia. Jak bardzo, widać na wykresie poniżej.

Pod kątem kolory bledną i ciemnieją w sposób typowy dla większości matryc LCD typu VA, co widać na zdjęciu poniżej.

Dodam, że w pionie zjawisko to jest bardziej intensywne niż w poziomie.

W ogólnej ocenie reprodukcję barw na wprost po ww. korekcie uważam za dobrą.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 84%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw.

Średni błąd reprodukcji barw w trybie HDR wyniósł 3,8, a więc utrzymywał się w strefie dolnej średniej.

Ww. odchylenia wynikały z zarówno z błędów luminancji, jak i pewnego (lekkiego) niedosycenia barw.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4788:1, co jest wynikiem bardzo dobrym. Problem w tym, że zarówno w trybie SDR, jak i HDR obraz był rozjaśniony (zbyt mała gamma, co widać zarówno na wykresie…

…oraz zdjęciach poniżej.

Rozjaśnienie to ma moim zdaniem charakter świadomego i celowego zabiegu (podobną sztuczkę zastosowano np. w 55S95B) – chodzi o to, aby u widza wywołać wrażenie wyższej jasności bez ponoszenia kosztów w rodzaju wydajniejszego podświetlenia. Choć z jednej strony rozjaśnienie jest odstępstwem od normy, z drugiej strony jest moim zdaniem mniejszym mankamentem niż zjawisko odwrotne, czyli ściemnienie obrazu aż do utraty detali w cieniach.

Warto też zaznaczyć, że pod kątem czerń szybko jaśnieje, co jest widoczne zwłaszcza w trybie HDR.

Pomimo tego Samsung 43Q67B i tak sprawdzi się w kinie domowym znacznie lepiej niż rywale z niskokontrastowymi matrycami IPS czy ADS.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 480 cd/m^2.

Jest to zaskakujący wynik – o 85 cd/m^2 mniej niż w poprzedniku, czyli 43Q67A. Pomimo tego nadal mamy tu do czynienia z wartością ponadprzeciętną.

Odwzorowanie ruchu

W 43Q67B zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika (a także auto) wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To dobry wynik – typowy dla najlepszych telewizorów klasy 60 Hz.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość ruchu aż do 1080 linii, ale kosztem spadku jasności obrazu, „echa” widocznego za ruchomymi obiektami oraz pewnego migotania.

A oto moje pozostałe spostrzeżenia odnośnie reprodukcji ruchu:

  • w trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań”, pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10;
  • smużenie było średnie,
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było znikome.

Podsumowując: za odwzorowanie ruchu Samsung 43Q67B dostaje ode mnie pozytywną ocenę.

ramka telewizora samsung 43q67b

Jakość dźwięku

Podobnie jak w innych „smuklakach” (a przypomnę, że są to serie od BU800x do Q7xB) przetworniki umieszczono pionowo i nie są one widoczne. Niestety, nie pozostało to bez (negatywnego) wpływu na brzmienie.

Dół pasma jest mocno obcięty – do tego stopnia, że niektórzy powiedzą, że basu niemalże nie ma (jest za to coś co brzmi jak kopanie w tekturowe pudło). Do dyspozycji użytkownika są trzy fabryczne tryby dźwięku:

  • standardowy,
  • dopasowujący się,
  • wzmocnienie.

Tryb wzmocnienie przejaskrawia górę i sprawia, że niektóre wysokie tony stają się nieprzyjemnie przenikliwe. Z kolei w trybie standardowym głosy brzmią już dość dobrze i zrozumiale, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że tylko w tym trybie dostępny jest korektor, okaże się, że to właśnie standardowy jest tym najbardziej uniwersalnym.

Reduktor dynamiki chroniący przed przesterowaniami jest znacznie łagodniejszy niż w latach ubiegłych i słychać go głównie w trybie wzmocnienie, przy bardzo dużym poziomie wysterowania. W sumie telewizor do słuchania muzyki się nie nadaje, lecz tylko do wiadomości i tych filmów, które mało wymagają (od sprzętu oczywiście).

napis samsung na ramce telewizora samsung 43q67b

Funkcje smart telewizora Samsung 43Q67B

Samsung 43Q67B pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje szeroki wybór aplikacji, w tym m.in.:

Aplikacje VoD:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

Samsung 43Q67B obsługuje wiele formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Można tez odtwarzać pliki 4K zapisane kodekiem AV1. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania. Pomimo nowszej wersji systemu operacyjnego tutaj niestety nic się nie zmieniło.

złącza telewizora samsung 43q67b

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne –1
  • Słuchawkowe – brak
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak
A oto fragment elektronicznej wizytówki telewizora (EDID):

Najnowsza konsola Xbox, podłączona do gniazda HDMI nr 2 przy włączonej opcji „rozszerzenie sygnału wejściowego”, tak oto oceniła możliwości Samsunga 43Q67B:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4788 : 1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 84
  • input lag (ms) – 9

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora samsung 43q67b

Podsumowanie

Samsung 43Q67B jest telewizorem, którego atutami są niezły kontrast, reprodukcja barw na wprost (ale po korekcie opisanej w recenzji) oraz ponadprzeciętna jasność w trybie HDR. Warto także wspomnieć o takich funkcjach, jak wielostopniowe upłynnianie ruchu czy bogaty w funkcje system operacyjny. Po korektach opisanych w recenzji polecam, także do jaśniejszych pomieszczeń. Polecam także kalibrację tego modelu – poprawi ona zarówno kolory, jak i kontrast.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

Samsunga QE43Q67B kupicie w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.