Ploty i przecieki na temat PlayStation 5 – majowa prezentacja, Spider-man z Kratosem i nie tylko

Czy w przyszłym miesiącu fani wyczekujący PS5 poznają wreszcie nową konsolę Sony? Tak sugeruje insider Daniel Ahmad z Niko Partners. Na morze konsolowych plotek i spekulacji wypłynęli też Spider-man i Kratos. Sequele gier z tymi bohaterami mają prawdopodobnie trafić do biblioteczki tytułów PlayStation 5. A możliwe, że nie będziemy się w nie zagrywać sami, a… z robotem od Sony.

To był maj, gotowa była ta konsola… Czy w przyszłym miesiącu zobaczymy PS5?

O tym, jak bardzo miłośnicy konsolowego gamingu, czekają na nowe PS, świadczyć mogą powstające fanowskie devkity. O niektórych z nich pisaliśmy w artykule: Krajobraz po DualSense, czyli nowe devkity PlayStation 5 od fanów. Pojawiają się też nowe, na przykład przygotowany przez Dana Pearce’a z Future Publishing:

dan pearce ps5 devkit
Źródło: Future Publishing via T3

Wszystko ładnie, pięknie, ale co z samą konsolą? Zeszłotygodniowe doniesienia mówią o ograniczonej liczbie egzemplarzy PS5 w pierwszym roku sprzedaży. Premiera sprzętu pod koniec roku ma być utrzymana. Pasowałoby jednak móc wcześniej zobaczyć konsolę, a CEO Sony Interactive Entertainment Jim Ryan – przy okazji zaprezentowania kontrolera DualSense – sugerował, że powinniśmy się przygotować na odkrywanie przez Sony kolejnych kart.

Czy stanie się to w maju i dlaczego właśnie mógłby być to ten miesiąc? Daniel Ahmad z Niko Partners sugeruje, że odwołanie E3 sprawiło przesunięcia w planowanych zapowiedziach czy prezentacjach. Konsole nowej generacji (a więc nie tylko PS5, ale i Xbox Series X) miałyby mieć swoje pięć minut wcześniej, a więc w maju. Pasowałoby to również do doniesień portalu VGC, wedle których Sony planowało istotny event związany z PlayStation 5 właśnie na nadchodzący miesiąc.

Ahmad zwraca jednak uwagę, że jesteśmy w okolicznościach, w których trzeba się liczyć ze zmianami na ostatnią chwilę. Wspomina też o planowanym na 19 maja spotkaniu inwestorów, gdzie ma być omawiana strategia korporacyjna. Jakkolwiek nie zabraknie tam kwestii związanych z PS, zdecydowanie nie będzie to spotkanie typu PlayStation Meeting.

Kontynuacja Spider-mana, God of War 2 – czyli co nieco o grach na PlayStation 5

Ostatnie dni przyniosły także nieco plot, przecieków i domysłów na temat gier na nową konsolę Sony. W 2021 roku ma na niej wylądować sequel przebojowego Spider-mana (użytego zresztą do pokazania prędkości ładowania na PlayStation 5). Na forum Reddit pojawił się (niedostępny już) przeciek, mający pochodzić od kogoś oglądającego wideokonferencję i prezentację zespołu Insomniac Games. Ujawnia on pewne szczegóły dotyczące fabuły (która ma kręcić się symbiontu Venoma), dostępnych trybów pogody (ma być ich siedem, z czego na wideokonferencji pokazano trzy: lekki deszcz, lekki śnieg i intensywne opady tego drugiego) czy misji. Spidey ma ratować robotników na budowie czy dostarczać ludzi do szpitala, ale też walczyć z Mysterio, rywalizować z Human Torchem czy realizować zadanie z Daredevilem.

spider-man playstation 4
Źródło: Sony

Wspomniany symbiont połączy się z Parkerem, co wpłynie na mechanikę walki i pozwoli graczowi na bardziej agresywne zagrywki. Pojawią się też Miles Morales oraz Norman Osborn, który być może zostanie Green Goblinem. Pod koniec prezentacji miała być natomiast mowa o DLC związanych z takimi postaciami, jak Morbius, Carnage czy Wraith. Nie wiadomo na ile informacje te są wiarygodne, choć otwierają pole do interesujących spekulacji.

Możliwe, że na PlayStation 5 zawita też druga częć God of War z 2018 roku. Jak przypomina Nimer Abderrahman z Game Rant, miękki reboot serii o Kratosie i wprowadzone w związku z nim zmiany niosły dla Sony pewne ryzyko, które jednak się opłaciło. Z niedawnego ogłoszenia o poszukiwaniu nowych osób do zespołu GoW przez SIE Santa Monica Studio wywnioskować można, że trwają prace nad kontynuacją tego właśnie tytułu. 

Wcześniej smaku narobiła pracująca dla studia Kim Newman, wrzucając na Twittera zdjęcie w stroju motion-capture. Nie potwierdziła jednak, czy „powrót do kostiumu” wiąże się właśnie z God of War. Użytkownik Reddita u/1xcalibur1 udostępnił jednak skan czasopisma PlayStation Magazine, w którym jest mowa o tym, że na PS5 szykowana jest gra z serii o Kratosie, a Santa Monica pracuje już nad użyciem motion-capture. Czy faktycznie redaktor magazynu za dużo sobie dopowiedział ze wspomnianego tweeta, czy faktycznie coś jest na rzeczy?

playstation magazine god of war 2
Źródło: PlayStationMagazine via Reddit

Mój przyjaciel robot i inne niespodzianki

Obok planowanych eventów i powstających gier emocji dostarczają też informacje, które można wyciągnąć z patentów. Na przykład o tym, że w rozgrywkach na PS5 graczom towarzyszył będzie humanoidalny robocik. Może być on także towarzyszem podczas seansów. Z patentu wynika, że robot będzie odgadywał, jakie emocje towarzyszą użytkownikowi i na tej podstawie adekwatnie reagował. Czyżby szykował się następca dla pamiętnego ROB-a Nintendo?

ps5 robot
Źródło: USPTO via Tom's Guide

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się skorzystać z headsetu VR, robot będzie nam towarzyszył jako wirtualna postać. Patent tłumaczy również sposób pozyskiwania o wiedzy o emocjach. W procesie korzysta się ze specjalnej kamery, którą umieści się na telewizorze podłączonym do PS5. Podobny sposób zbierania danych pojawił się przy okazji patentu DualSense vel „DualShock 5” i pozyskiwania przez kontroler biofeedbacku.

Nie jest to jedyna nowina powiązana z VR. Jak podaje SegmentNext, Sony ma patent specjalnych opasek na nadgarstki. Wyposażone w liczne kamery miały śledzić ruchy palców. Zebrane informacje byłyby przesyłane do headsetu. Mógłby to być krok naprzód do zastąpienia kontrolerów wirtualnymi gestami.

ps5 vr opaski
Źródło: SegmentNext

Podobnie podchodzi do istotnego elementu konsol nowej generacji – dysku SSD – współtwórca HALO Marcus Lehto. Powtarza on w zasadzie słowa Marka Cerny’ego o szybszym czasie ładowania i większej wolności, jaką będą się cieszyć twórcy gier. Nie będą już musieli borykać się z szykowaniem gier na stare już platformy i czuć się, jak gdyby pracowali z maszynami z epoki kamienia.

Jak się Wam podobają te rewelacje? Jaki tytuł na PlayStation 5 chcielibyście najbardziej zobaczyć? Czy spodziewacie się pokazu w maju? Dajcie znam znać w komentarzach.

Źródła: T3, VGC, Game Rant, Tom’s Guide, SegmentNext, Twitter, Reddit