Tętno, pot i gry. DualShock 5 z funkcją pozyskiwania biofeedbacku

Ploty i newsy o PlayStation 5 przyspieszają bicie Twojego serca i sprawiają, że się pocisz? Kontroler nowego Plejaka, „DualShock 5”, ma posiadać funkcję mierzącą te właśnie czynniki fizjologiczne. Ujawnia to kolejny z patentów pada PS5, który można znaleźć w sieci. No dobrze, ale po co sprzętowi takie informacje?

Rozgrywka w rytm Twojego pulsu

W zgłoszeniu patentowym kontrolera mowa jest o pragnieniu dostarczania graczom immersyjnych i interaktywnych doświadczeń. Pomocne miałyby tu być odpowiednie peryferia, które powinny być tanie, a jednocześnie oferować szeroką funkcjonalność i zachęcać producentów do wypuszczania materiałów, z którymi mogłyby współpracować.

Przykładowym urządzeniem tego rodzaju miałyby być właśnie nowy DualShock. W zeszłym roku ujawniono, że pozwoli on na odczuwanie wstrząsów haptycznych zależnych i oporu zależnych od otoczenia i sytuacji. Teraz dowiedzieliśmy się, że będzie on wyposażony w funkcję monitorowania tętna gracza, ale także reakcji skórno-galwanicznej, czyli tego, jak bardzo grająca osoba się poci. W procesie tym ma być także pozyskiwany obraz gracza, co – jak sugeruje Jake Bishop z Respawn First – oznaczałoby, że w grę wchodziłoby tutaj także wykorzystanie PlayStation Camery. Taki zebrany biofeedback ma pozwolić na modyfikowanie dostarczanych wrażeń.

dualshock 5 patent biofeedback
Źrodło: USPTO za GamesRadar+

Kiedy poznamy DualShock 5 i PlayStation 5?

Co się stanie, jeśli nasze tętno będzie zbyt szybkie, albo gdy nasze dłonie staną się zbyt wilgotne? Tego już patent nie określa. Mowa jest jednak o przygotowaniu funkcji pod korzystanie z VR. Wszystko wydaje się piękne i futurystyczne, choć – jak pisze Bishop – pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa bio-danych, kóre mogłyby być udostępniane osobom trzecim.

Czy więcej szczegółów – dotyczących zarówno kontrolera, jak i samej PlayStation 5 – poznamy jeszcze w lutym? Drugi miesiąc 2020 roku miał być okresem, w którym „piątka” miałaby zostać przedstawiona szerszej publiczności. Miało się to pokrywać ze strategią przy premierze PS4 – pokazana została w lutym, a do sprzedaży trafiła w listopadzie 2013 roku. Tak wynikałoby według Alexa Avarda z GamesRadar+ ze słów wiceprezesa i dyrektora ds. finansów Hiroki Totokiego. Z drugiej strony stwierdził on, że nowy produkt zostanie ujawniony, gdy nadejdzie właściwy czas. Do tego nie została jeszcze ustalona cena PS5, a – jak przypomina Avard – ostatnie ploty wskazywałyby, że Sony ma problemy z utrzymaniem jej na poziomie dostępnym dla przeciętnego Kowalskiego.

Co sądzicie o tym oraz funkcjonalności nowego DualShocka? Dajcie znać w komentarzu.

Źródła: FPO, Respawn First, GamesRadar+