Surowiec, z którego sny się wyrabia – przecieki na temat PlayStation 5 potwierdzone

Czy William Szekspir i PlayStation 5 mogą ze sobą mieć coś wspólnego? Wbrew pozorom – tak. I nie chodzi tylko o to, że dla wielu graczy kwestia zakupu konsoli może być źródłem przemyśleń godnych księcia Hamleta. Podczas weekendowego EGX 2019 potwierdzone zostało, że szekspirowskie kryptonimy Prospero, Gonzalo i Oberon odnoszą się właśnie do PS5 i jego wnętrza.

Kod Szekspira, czyli co ujawniło Digital Foundry

Zeszły weekend to nie tylko Poznań Game Arena, o którym to evencie szerzej pisał Piotr. W Berlinie odbyły się targi EGX 2019, podczas których eksperci z Digital Foundry potwierdzili informacje dotyczące nowego „Plejaka”, jakie krążyły już wcześniej w tym roku. Podrzucał je ceniony pecetowy insider, Tum_Apisak, dzielący się na Twitterze porównaniem osiągów PS4 i Gonzala. Pod tym drugim miał kryć się SoC nowej konsoli Sony.

Gonzalo to bohater Burzy Szekspira – podobnie jak Prospero, które to imię również pojawiało się w kontekście PS5. Jak podają panowie z Digital Foundry pod Gonzalem faktycznie kryje się SoC „piątki”, a Prospero to kryptonim samej konsoli. Dochodzenie jak z powieści Dana Browna, ale potwierdza benchmarki komponentu PS5. A te pokazują, że konsola Sony pobije nie tylko swoją poprzedniczkę, ale i GTX 1080 od NVIDIA.

Idąc dalej tym tokiem, podzespół oznaczony jako Oberon (kolejna postać z Szekspira, konkretnie ze Snu nocy letniej), miałby być GPU „piątki”, wykonanym w architekturze Navi. Wtedy oznaczałoby to, że będzie on taktowany zegarem 2 GHz oraz posiadać będzie 40 jednostek wykonawczych.

Co jeszcze wiemy o PS5?

Wcześniej w tym miesiącu – dzięki magazynowi Famitsu – dowiedzieliśmy się, że CPU PS5 będzie AMD Ryzen trzeciej generacji, wykonany w architekturze Zen 2 i posiadający osiem rdzeni i szesnaście wątków. Teraz – dzięki nowym informacjom – wiemy również, że jego taktowanie ma wynosić 3,2 GHz. Jak zauważa Franceso De Meo z Wccftech, wszystkie te liczby świadczą o możliwościach PS5, jak również potwierdzają, że nowa konsola bez trudu ogarnie wsteczną kompatybilność, sugerowaną przed inne wiarygodne źródło z Twittera (użytkownik PSErebus).

Wszystkie dotychczasowe newsy, poty i przecieki w temacie PS5 omówił też na kanale x-kom nasz ekspert – Grzegorz „Xaorus” Rycko. Polecamy jego filmik, a sami wyczekujemy kolejnych wieści na temat nowej konsoli Sony.

Źródło: Wccftech, Nolan Ryan, Twitter, NotebookCheck.net News