Czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4? Sony wyjaśnia i tłumaczy

W temacie PlayStation 5 dość często powraca problem kompatybilności wstecznej – czy na nowej maszynie Sony będziemy mogli zagrać w tytuły z wcześniejszych PlayStation? Obok tego zagadnienia jest inne – podobne. Mianowicie czy akcesoria dla PS4 będzie można z powodzeniem użytkować z „piątką”? Odpowiedzi na te pytania udzieliła na blogu PS Isabelle Tomatis z SIE.

Co NIE zadziała z PS5?

Najbardziej wyraziste „nie” w zamieszczonym poście dotyczy kontrolera. Z DualShockiem 4 w rękach nie zagramy w nadchodzące tytuły szykowane pod PlayStation 5. Jak tłumaczy Tomatis, Sony wierzy, że gry na „piątkę” powinny czerpać korzyści z nowych funkcji, a więc i z tego, co oferuje nowy kontroler — DualSense. Nie znaczy to jednak, że przy pomocy DualShocka nie zagra się w jakąkolwiek grę na nowej konsoli. Bezprzewodowy pad nadal będzie działał z obsługiwanymi grami na PS4, podobnie jak licencjonowane kontrolery innych firm.

O ile z nową konsolą będą współpracowały słuchawki Platinum i Gold Wireless Headset oraz zestawy innych firm, o tyle towarzysząca aplikacja już nie. Headsety będzie można podłączyć za pomocą portu USB albo złącza audio.

ps5 peryferia
Źródło: PlayStation.Blog

Co zadziała z PlayStation 5?

Z rozgrywanymi na nowej konsoli Sony tytułami na PS5 oraz na PS4 będą na pewno współpracowały licencjonowane peryferia specjalne, takie jak kierownice czy drążki. Podobnie będzie z czujnikami ruchu i celowania, które będzie można wykorzystywać w grach PS VR na PlayStation 5. Tak samo PlayStation Camera, choć tu nie obędzie się bez adaptera. Według Tomatis użytkownicy PS VR będą mogli go dostać bez dodatkowych kosztów, ale szczegóły zostaną podane później.

Dla pewności, czy dane akcesorium zadziała z PS5 oraz konkretną grą, czy nie, przedstawicielka SIE sugeruje wcześniejsze sprawdzenie u producenta. Tyczy się to peryferiów wykonywanych na licencji lub przez inne firmy.

Więcej informacji poznamy w przyszłości. W najbliższy czwartek odbędzie się stream State of Play, jednak – podobno – nie będzie na nim żadnych większych ogłoszeń związanych z nową konsolą. Podobno. Na razie dowiedzieliśmy się, które telewizory miałyby być gotowe na PlayStation 5.

Źródło: PlayStation.Blog