Które telewizory są gotowe na PlayStation5? Sony zna odpowiedź na to pytanie

W dość zaskakującym komunikacie prasowym firma Sony poinformowała, że kilka telewizorów Bravia z gamy na rok 2020 otrzymało rekomendację jako urządzenia „Gotowe na PlayStation 5”. Zobaczmy zatem, które to modele i na jakiej podstawie przyznano rekomendację.

Kto przyznał rekomendację?

Rekomendację przyznała swoim produktom sama Sony Corporation, jednakże …we współpracy z Sony Interactive Entertainment (SIE). Warto przypomnieć, że SIE jest zajmującą się konsolami i grami jednostką zależną Sony Corporation, czyli osobnym podmiotem, ale w pełni zależnym od niej.

Jaki jest cel rekomendacji?

Oficjalny komunikat prasowy podaje, że:

Jest ona udzielana […] jako pomoc w wyborze telewizora, który będzie optymalnie współpracował z […] konsolą do gier PlayStation 5 (PS5™), wchodzącą na rynek w tym roku.

Jakie były kryteria przyznania rekomendacji?

Z oficjalnego komunikatu prasowego wynika, że pod uwagę brano między innymi następujące cechy:

  • możliwość wyświetlania gier w rozdzielczości 4K w tempie 120 kl./s,
  • niewielkie opóźnienie sygnału wejściowego,
  • dostępność trybu „gra” w telewizorze.
teleizor sony xh9505

Jakie modele telewizorów Sony otrzymały rekomendację Gotowe na PlayStation 5?

Rekomendację otrzymały telewizory z dwóch serii:

  • XH90,
  • ZH8.

Zacytujmy tu samego producenta:

Pierwszymi telewizorami Sony polecanymi jako „Gotowe na PlayStation 5” są zaawansowane modele Full Array LED 4K HDR z serii XH90 oraz Full Array LED 8K HDR z serii ZH81. Telewizor XH90 umożliwia wyświetlanie gier w rozdzielczości 4K w tempie 120 kl./s przy bardzo małym opóźnieniu sygnału wejściowego, wynoszącym zaledwie 7,2 ms. Seria ZH8 pozwala z kolei wyświetlać niezwykle szczegółowe obrazy w rozdzielczości 8K4, a także w rozdzielczości 4K w tempie 120 kl./s (zgodność ze specyfikacją zależy od gry na PS5). Oba modele zapewnią więc wyjątkową płynność gier z konsoli PS5.

Warto zaznaczyć, że możliwość wyświetlania gier 4K przy 120 Hz nie jest we wszystkich ww. modelach dostępna już teraz, lecz zostanie wprowadzona w niedalekiej przyszłości przy okazji aktualizacji oprogramowania telewizorów Sony. Tak przynajmniej twierdzi producent ww. modeli, które uzyskały rekomendację.

telewizor sony oled

Czy ww. aktualizacja wprowadzi także takie funkcje, jak HGiG, G-Sync czy FreeSync, do telewizorów Bravia?

Niestety, w chwili obecnej brak informacji na ten temat.

Czy istnieje oficjalne logo „telewizor rekomendowany do PS5”?

Nie. Specjalnie skontaktowaliśmy się z polskim oddziałem Sony, ale uzyskaliśmy potwierdzenie, że taki logotyp jeszcze nie istnieje. Nie jest jednakże wykluczone, że pojawi się on w przyszłości, np. w okresie bezpośrednio poprzedzającym premierę konsoli PS5 (zaplanowaną na listopad/grudzień 2020).

Co z modelami, które nie otrzymały rekomendacji? Czy one nie będą współpracować z PS5?

Inne telewizory marki Sony, jak np. z serii XH95 czy OLED-y z serii A8 oraz AG9, też będą mogły bezproblemowo współpracować z PS5, choć nie przy sygnale 4K/120 Hz, lecz np. 4K/60 Hz lub niższym.