Porównanie Meta Quest 3 vs Meta Quest 2. Które gogle VR od Meta wybrać?

Meta Quest 3 nie skrywa już praktycznie żadnych tajemnic. Jakie nowości i zmiany oferują nowe okulary do wirtualnej rzeczywistości od Meta? Czym różnią się od gogli Quest 2? Czy nowy model jest bardziej opłacalny? Czy może wyższa jakość wiąże się ze zbyt wysoką ceną? Sprawdź porównanie okularów VR Meta Quest 3 i Meta Quest 2 oraz ich specyfikacji.

Meta Quest 3 kontra Meta Quest 2. Które wybrać?

Długo oczekiwane okulary Meta Quest 3 mają zadebiutować niemal równo trzy lata po premierze bardzo udanych i popularnych gogli Meta Quest 2. Czy po takim czasie przeskok w technologii jest na tyle duży, że o starszym modelu powinno się zapomnieć? Czy może jednak Quest 2 jest nadal opłacalny?

Przeczytaj: Specyfikacja, data premiery i cena Meta Quest 3

Sprawdź także: Najlepsze gry VR. Ranking gier, które zapewniają niezapomniane doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości

Poznaj najważniejsze różnice oraz zobacz porównanie specyfikacji modeli Meta Quest 3 i 2.

porównanie meta quest 3 i meta quest 2
Quest 2 vs Quest 3


Porównanie specyfikacji Meta Quest 3 vs Meta Quest 2

Podzespoły

Teoretycznie zmiana procesora nie wydaje się rewolucyjna, a wręcz kosmetyczna. Bo to „tylko” ulepszona wersja Qualcomm Snapdragon XR2, czyli jej druga generacja. Pozory jednak mylą. Wyższa nawet o 50% efektywność energetyczna to nie byle co. Ponadto układ graficzny w tym SoC znacznie poprawia wydajność graficzną (2,5-krotnie). Jakby tego było mało, chipset oferuje nawet 8-krotnie wyższe możliwości AI. To nie są różnice, wobec których można przejść obojętnie.

Do grania w trybie bezprzewodowym Quest 3 sprawdzi się dużo lepiej niż Quest 2. Jeśli więc grafika i płynność nie są dla Ciebie bez znaczenia i/lub zamierzasz grać bez podłączania kabla, to wybór jest oczywisty.

Zwiększyła się też ilość RAM-u (z 6 do 8 GB), a także Meta sprzedaje pojemniejszą wersję w Queście 2 (512 GB zamiast 256 GB).

Wyświetlacz i soczewki

Sporą zmianę przynosi również wyświetlacz. To nadal (tym razem podwójne) LCD, ale o wyraźnie wyższej rozdzielczości, co przełoży się pozytywnie na doznania. Rozdzielczość na każde oko w Queście 3 wynosi 2064 x 2208 pikseli zamiast 1832 x 1920, jak w Queście 2

Kolejną przewagą Questa 3 są soczewki typu pancake, na wzór tych ze znacznie droższego Questa Pro. To właśnie dzięki nim konstrukcja jest cieńsza z przodu o 40% względem gogli poprzedniej generacji, które korzystają z soczewek Fresnela.

Dodatkowym plusem jest większe pole widzenia, który był krytykowany w modelu Quest 2. Tym razem zamiast 89-96° i 96° spodziewaj się 110° (poziomowo) i 96° (pionowo) przy wyższej ostrości w środkowym polu. Będzie to więc zauważalna poprawa. Przypomnę, że często podawane wyższe wartości FOV w Queście 2 (104° i 98°) dotyczą renderowanego, a nie faktycznie widocznego, jak w przypadku wymienionego wcześniej pola widzenia dla obu modeli.

ar w meta quest 3


Co więcej, okulary obsługują pełnokolorowy podgląd otoczenia z 10-krotnie większą liczbą pikseli niż w Queście 2 z czarno-białym podglądem i 3-krotnie większą niż w Queście Pro. Nowe kamery są w stanie odzwierciedlić otoczenie w pełnym kolorze. Okulary mają lepiej oddać poczucie głębi w trakcie obcowania ze światem 3D. Nie będzie to naturalnie poziom Apple Vision Pro, ale trudno się temu dziwić – to nie ta półka.

Jakość obrazu i optyka to kolejny punkt dla Questa 3.

Czas działania bezprzewodowego

Rzeczywistej poprawy nie odczujesz, ale biorąc pod uwagę mocniejsze „bebechy”, Quest 3 mimo wszystko ją przynosi. Obie pary gogli oferują czas działania do maksymalnie 3 godzin. Różnice między nimi nie powinny być duże.

Kontrolery

Meta Quest 3 korzysta z nowych kontrolerów Touch Plus. Są one lżejsze, bardziej ergonomiczne (dzięki m.in. bardziej opływowemu kształtowi) niż wcześniejsze Touch. Pod względem wibracji (haptycznych) bliżej im do Sense z PSVR2, choć podobno różnice w praktyce nie są duże.

Meta zapewnia, że nowe kontrolery mają wywołać efekt naturalnego przedłużenia rąk z haptyczną informacją zwrotną. Jednak aby to zweryfikować, należałoby je potestować. Z opinii testujących wynika, że tym nowym bliżej do tych z Questa Pro (minus kilka funkcji).

Kontrolery w obu Questach wymagają baterii AA.

kontrolery meta quest 3

Waga i wymiary

Mimo że Quest 3 (515 g) waży nieco więcej niż Quest 2 (503 g), to w rzeczywistości ten pierwszy powinien leżeć wygodniej i mniej ciążyć poprzez zmienioną konstrukcję (cieńszą z frontu). Nowe gogle są po prostu bardziej kompaktowe.

Która wersja gogli Meta Quest bardziej się opłaca?

Przewaga Questa 3 nie kończy się tylko na opisanych powyżej aspektach. To także przestrzenny i wyższej jakości dźwięk o szerszym zakresie częstotliwości czy większe możliwości personalizacji i dopasowania gogli do kształtu twarzy, fryzury czy okularów. Po raz pierwszy w oficjalnej dystrybucji wybierzesz spośród różnych wersji kolorystycznych interfejsu i paska, by dopasować je idealnie pod siebie.

Jeśli szukasz tańszej opcji, która ma służyć głównie do gamingu, ewentualnie np. oglądania filmów, to okulary Quest 2 mogą być wystarczające. Jednak nie da się ukryć, że Quest 3 – choć nie są żadną rewolucją – przynoszą zauważalną poprawę pod każdym względem. Czy te zmiany uzasadniają wyższą cenę? Podwyżka wydaje się uzasadniona, tym bardziej że to okulary przeznaczone także do AR-u (rozszerzonej rzeczywistości), co miało spory wpływ na cenę.

niestandardowa wersja kolorystyczna meta quest 3

Który model gogli Meta jest lepszym wyborem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Porównując specyfikację i różnice, zarówno Quest 3, jak i Quest 2, wydają się oferować optymalny stosunek możliwości do ceny.

Podsumowując, jeśli Twoje plany użytkowania wykraczają poza wirtualną rzeczywistość albo po prostu oczekujesz lepszej jakości obrazu i doznań, to Quest 3 jest jedynym słusznym wyborem. W swojej kategorii cenowej jako gogle VR/AR mogą nie mieć sobie równych.

Źródło: Meta, opracowanie własne

Przeczytaj również:

Zobacz też polecane gogle VR:

Meta Quest 3 zamówisz w x-komie

Sprawdź też pełną ofertę gogli VR w x-komie