Meta Quest 3S to nowe Meta Quest 3 Lite. Wszystko, co wiemy o tańszej wersji popularnych gogli VR

Coraz więcej dzieje się w temacie Meta Quest 3 Lite, na temat których informacje wyciekają raz za razem. Według najnowszych nowa, tańsza wersja popularnych gogli od Mety to jednak nie „Lite”, lecz… Meta Quest 3S. Jak bardzo będą one różnić się od dotychczasowych okularów wirtualnej rzeczywistości? Czy może Meta Quest 3S będą tak dużym kompromisem, że bliżej będzie im do Questa 2 niż Questa 3? Przekonaj się.

Meta Quest 3 Lite to już nie Lite, lecz Meta Quest 3S

O bardziej przystępnym modelu z rodziny Meta Quest przebąkuje się już dłuższego czasu, ale wszelkie przecieki były do tej pory dość nieśmiałe, a wręcz więcej było w nich spekulacji niż faktycznych przecieków.

O tym, że istnieje, sugerowały jednak wypowiedzi przedstawicieli Mety, a funkcjonować mają po nazwą kodową Ventura. Do tej pory w plotkach przedstawiane były jako Meta Quest 3 Lite. Jednak wszystko zmieniły grafiki z wewnętrznej prezentacji Mety, które pierwotnie pojawiły się w serwisie Reddit, bo według nich nowy model ma być sprzedawany jako Meta Quest 3S. Przy czym S nie odnosi się do lepszej wersji tych samych gogli, a wręcz przeciwnie – do słabszej i tańszej, jak Xbox Series S względem Xbox Series X.


grafika promująca meta quest 3s
Źródło: Reddit/X (Lunayian)


Szczerze mówiąc, bardziej przekonujący byłby dopisek Lite. Przynajmniej oddawałby lepiej to, czym w ogóle mają być gogle Quest 3S. To skromniejsza, ale zachowująca wiele funkcjonalności pełnoprawnego Questa 3 wersja gogli wirtualnej rzeczywistości. Czy godnie zastąpi na rynku Questa 2? Zebrałem wszystkie najważniejsze, ale niestety wciąż nieoficjalne informacje na temat Questa 3S – sprawdź, czy warto czekać.

Specyfikacja Meta Quest 3S to jedna (nie tak) wielka niewiadoma

Udostępnione w sieci grafiki prezentujące gogle Meta 3S równie dobrze mogą być fałszywe i nie mieć nic wspólnego z faktycznym produktem. Jednak tego typu wewnętrzne prezentacje, które mają na celu zebrać pierwsze opinie, są według zaznajomionych z tematem informatorów normalną praktyką w Mecie.  

I to, co od razu się rzuca w oczy na obrazkach, to zupełnie inny front gogli, a konkretnie wygląd i układ kamer. Czy to będzie ostateczny design Questa 3S? No właśnie niekoniecznie – równie dobrze to może być jednym z kilku rozważanych designów albo przejdzie on mniejsze lub większe korekty, zanim trafi na półki sklepowe.

nieoficjalna specyfikacja meta quest 3s
Źródło: Reddit/X (Lunayian)

Sporo sprzecznych doniesień pada w kontekście widoku passthrough, czyli podglądu otoczenia. Prawdopodobnie jednak Quest 3S zachowa zaletę pełnoprawnego brata i w odróżnieniu od Questa 2 będzie on pełnokolorowy. To jest niejako game changer w aplikacjach, które obsługują mieszaną rzeczywistość. Brak stosownych kamer jest raczej mało prawdopodobny i gryzłby się ze słowami przedstawicieli Mety, dla których mają być one podstawową funkcjonalnością we wszystkich przyszłych goglach VR. 

Soczewki, procesor, rozdzielczość, czyli co w technikaliach piszczy

Specyfikacja techniczna gogli Meta Quest 3S wciąż stoi pod wielkim znakiem zapytania, choć na światło dzienne wychodzi coraz więcej szczegółów. Mają one jednak mieć zbliżone „bebechy” do pełnoprawnego modelu Quest 3, czyli procesor Qualcomm Snapdragon XR2 Gen. 2 z układem graficznym Adreno 740. Obraz nie będzie jednak tak klarowny i wyrazisty jak w zeszłorocznym modelu.

Quest 3S ma mieć rozdzielczość 1920 x 1832 pikseli (zamiast 2208 x 2064 pikseli) na każde oko przy 20 PPD (Pixesls per degree), zamiast 25,5, czyli dokładnie taką jak w Queście 2. Odświeżanie maksymalne powinno pozostać niezmienione, czyli w grę wejdzie obsługa maksymalnie 120 Hz.

widok z przodu gogli meta quest 3

Największą zaletą Questa 3 są soczewki typu pancake, dzięki którym udało się znacząco zmniejszyć gogle (konstrukcja cieńsza o 40%) i zwiększyć pole widzenia, zachowując lepszą ostrość obrazu zarówno w środkowej części (o 25%), jak i na obrzeżach (nawet o 70%) przy występowaniu mniejszej liczby artefaktów.

Mam ogromną nadzieję, że zakres regulacji IPD (rozstawu źrenic) będzie większy niż w Queście 2.

Wersje pojemnościowe mają być również dwie, ale zamiast 512 GB ma to być 256 GB, czyli znowu dokładnie jak w modelu Quest 2.

Póki co należy traktować te informacje z dużym przymrużeniem oka. Jednak dokładnie takie same podzespoły w Queście 3S, co w pełnoprawnej „trójce”, są pewniejsze niż śmierć i podatki. Brak soczewek pancake też wydaje się oczywistym ruchem, bo Quest 3S ma zastąpić przestarzałą już „dwójkę”, a czymś trzeba zbić koszty.

widok zboku i frontu quest 3

Cena Meta Quest 3S. Bliżej Questa 2 czy 3?

Ceny gogli wirtualnej rzeczywistości od Mety kształtują się obecnie następująco:

  • Meta Quest 3 128 GB: 499,99 dolarów lub 549,99 euro (ok. 2400 zł)
  • Meta Quest 3 512 GB: 649,99 dolarów lub 699,99 euro (ok. 3000 zł)
  • Meta Quest 2 128 GB: 249,99 dolarów lub 299,99 euro (ok. 1300 zł)
  • Meta Quest 2 256 GB: 299,99 dolarów lub 349,99 euro (ok. 1500 zł)

Pojemniejsza wersja Meta Quest 2 nie jest już dostępna w sklepy Mety od dłuższego czasu. Przypuszczalnym powodem jest właśnie chęć wydania jego cenowego następcy: Questa 3S (Questa 3 Lite). Albo przynajmniej modelu, który zbliży się do tego regionu. Może jednak okazać się, że Meta Quest 3 Lite będzie kosztować:

  • Meta Quest 3S 128 GB: 349,99 euro (ok. 1500 zł)
  • Meta Quest 3S 256 GB: 399,99 euro (ok. 1700 zł)

Na razie jednak to czyste spekulacje – nie ma przecieków z wiarygodnych źródeł o cenie sugerowanej, a przynajmniej nie takich, które by się pokrywały. Biorąc pod uwagę, że tańszy Quest 3 ma korzystać z soczewek Fresnela, które są w Queście 2, spodziewałbym się jednak ceny bliższej starszemu modelowi niż nowemu.

bok quest 3

Niektóre przecieki sugerowały, że Meta może wydać model Quest 3S za mniejszą cenę (nawet za 199 dolarów, co pewnie przełożyłoby się na 249,99 euro, czyli taniej niż obecnie Quest 2). Jednak taka decyzja wiązałaby się z brakiem… kontrolerów w zestawie. A przypomnę, że jeden w oficjalnym sklepie kosztuje aż 89,99 euro (ok. 390 zł), więc dwa to koszt prawie 800 zł.

Kiedy premiera Meta Quest 3S (Meta Quest 3 Lite)?

Dokładna data premiery Meta Quest 3 Lite nie jest znana. Prawdopodobnie wyjdą one pod nazwą Meta Quest 3S latem 2024 roku, czyli niecały rok po premierze Questa 3 (ta odbyła się 10 października 2023 roku). 2024 rok potwierdził wcześniej Mark Rabkin, wiceprezes firmy ds. VR w Meta, zdradzając, że bardziej przystępna wersja Questa 3 pojawi się właśnie w tym terminie.

meta quest 3 z grą asgard 2

Meta jednak oficjalnie nie ogłosiła gogli Quest 3S. Jeśli rzeczywiście potwierdzi się letni termin premiery, zapowiedź nowych okularów wirtualnej rzeczywistości od Mety to kwestia co najwyżej dwóch, trzech, może czterech miesięcy. Możliwe jednak, że firma wstrzyma się do Meta Connect, cyklicznego  wydarzenia, które odbywa się pod koniec września. Debiut w pierwszą rocznicę wydania Meta Quest 3 miałby również dużo sensu. Pytanie tylko, czy Meta chce czekać tak długo?

Źródło: Resetera, Reddit, UploadVR, Gizmochina, Trusted Reviews, Toms’ Guide, X (Lunayian)

Przeczytaj:

Zobacz również:

Kup Meta Quest 3 128 GB lub Oculus Quest 2 128 GB  w x-komie

Odkryj również wszystkie gogle VR dostępne w x-komie