Drony i gogle VR do dronów, czyli arsenał małego pilota

W młodości zdarzało mi się marzyć, że zostanę pilotem. Pewnie zresztą jak i wielu dzieciakom. Czasy były, jakie były, i musiałem się zadowolić wtorkowymi seansami serialu JAG – Wojskowe Biuro Śledcze oraz chwilami z książeczką W aeroplanie, skądinąd przesłodką. Dzisiaj, żeby podziwiać świat z perspektywy ptaka, nie trzeba wcale zamknąć oczu i liczyć na szalony sen. Wręcz przeciwnie – wystarczy je szeroko otworzyć i wzbić się w powietrze, na przykład z dronem. Tylko czy taki dron to dobry prezent dla dziecka? A jeśli tak, to jaki i na jakich warunkach?

Co to jest dron?

Wypadałoby zacząć od ustalenia, czym tak właściwie jest dron. Najprostsza definicja mówi, że to bezzałogowy statek powietrzny. I to w teorii powinno wystarczyć. Tyle tylko, że są różne drony. Kto interesuje się na przykład tematyką militarną, ten pomyśli pewnie o potężnych, mogących ważyć nawet kilka ton statkach do prowadzenia działań rozpoznawczych. My – z wiadomych przyczyn – wyrzucamy je poza orbitę naszych zainteresowań. Zajmiemy się dronami do użytku prywatnego.

x-mas inspiracje prezent dla geeka geex i

Drony do użytku prywatnego to kompaktowe statki powietrzne o niewielkiej wadze. W ich kontekście zwyczajowo mówi się o zastosowaniach profesjonalnych (np. obserwacje, loty kontrolne) i rekreacyjnych. Najczęściej właśnie z myślą o tych ostatnich po drony sięgają niewykwalifikowani użytkownicy. A kupują je z zamiarem wykonywania ćwiczących refleks i koordynację akrobacji powietrznych lub nagrywania będących wspaniałymi pamiątkami materiałów wideo i fotografii.

Drony a prawo

Teraz jeszcze kilka słów o regulacjach prawnych przelotów dronem. Każda osoba pilotująca taki statek staje się użytkownikiem przestrzeni powietrznej. Obowiązują ją więc konkretne regulacje prawne, a dokładnie: Ustawa Prawo lotnicze z 2002 r. oraz późniejsze rozporządzenia.

Żeby nie zagłębiać się zbytnio w skomplikowany język paragrafów, spróbuję wyciągnąć esencję.

Kto może amatorsko pilotować drona?

Tutaj głównym ograniczeniem jest zdrowy rozsądek. Do pilotowania statku powietrznego – oczywiście w zależności od złożoności jego konstrukcji i oferowanych przez niego możliwości – niezbędne są: odpowiednia koordynacja, zdolność przewidywania, umiejętność oceny zagrożenia i szybkie (co nie znaczy gwałtowne) reagowanie na zmieniające się okoliczności.

Jeśli pilotem jest osoba poniżej 18 roku życia, wskazany jest nadzór osoby dorosłej. W przypadku jakichkolwiek komplikacji, to właśnie pełnoletni ponosi odpowiedzialność.

kolorowy dron

Jak bezpiecznie latać dronem?

Aby móc rekreacyjnie używać drona, nie trzeba posiadać certyfikatów ani badań lotniczo-lekarskich. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba przestrzegać konkretnych reguł. Wręcz przeciwnie.

  • Przede wszystkim należy zachować bezpieczną odległość od zabudowy:
    • W przypadku dronów o wadze mniejszej niż 600 g odległość nie jest sprecyzowana, ocena i decyzja należą do osoby pilotującej.
    • W odniesieniu do dronów o wadze przekraczającej 600 g mowa o 100 m odległości od zabudowy oraz 30 m od obiektów i pojazdów; nie należy też latać nad ludźmi.
  • W żadnym wypadku nie wolno latać w pobliżu lotnisk, baz wojskowych oraz wszystkich miejsc oznaczonych jako niebezpieczne, zakazane oraz z ograniczonym dostępem.
  • Należy utrzymywać statek w zasięgu wzroku.

Jak bezpiecznie latać dronem z goglami FPV?

Waga drona, którym lata się rekreacyjnie w trybie FPV (First Person View), nie powinna przekraczać 2 kg. Zalecane jest odbywanie przelotów w towarzystwie osoby, która ma statek w zasięgu wzroku. W przeciwnym razie nie wolno wznosić się wyżej niż na 50 m oraz oddalać się dronem od siebie na dystans większy niż 200 m.

Co wprowadzą nowe przepisy dotyczące latania dronami?

Opublikowane zostały już dwa rozporządzenia UE, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Wtedy obowiązywał będzie nowy podział operacji z wykorzystaniem dronów. Wyróżnia ona następujące kategorie:

  • Otwartą – nie wymaga zezwolenia, obejmuje drony o wadze do 25 kg i pozwala na loty na wysokości maksymalnej 120 m.
  • Szczególną – obejmuje między innymi operacje dronem poza zasięgiem wzroku, wymaga zezwolenia.
  • Certyfikowaną – obejmuje operacje o wysokim ryzyku, wymaga specjalnego certyfikatu.

I jeszcze jedno, drony o wadze przekraczającej 250 gramów będą podlegać obowiązkowi rejestracji. W przypadku tych lżejszych o konieczności rejestracji decydować będzie wyposażenie drona w czujnik zbierania danych osobowych (jeśli będzie go posiadał, rejestracja będzie wymagana).

Jak widać, od strony prawnej zagadnienie lotów dronem jest rozbudowane, a zarazem wciąż regulowane w taki sposób, aby udało się wypracować rozwiązanie gwarantujące użytkownikom jak najwięcej swobody i zapewniające optymalne bezpieczeństwo.

dton i pilot

Dron dla dziecka – czy to na pewno dobry pomysł?

Czy w świetle tych wszystkich przepisów i regulacji dron to wciąż dobry pomysł na prezent dla dziecka? Tak. Oczywiście pod warunkiem, że jest kupowany z rozsądkiem, a dziecko będzie odbywać loty pod opieką osób dorosłych. Wtedy zabawa z dronem może dostarczyć nie tylko niezapomnianych emocji, ale także stać się początkiem prawdziwej pasji.

Przygodę z dronami warto zacząć w taki sposób, aby dobrać odpowiedni statek do możliwości dziecka. Poniżej kilka propozycji.

Drony dla małych dzieci

Drony dla małych dzieci to w rzeczywistości po prostu zdalnie sterowane zabawki. Cechują się niewielkimi rozmiarami i nieznaczną wagą. Często nie posiadają kamer, a zabawa z nimi nakierowana jest raczej na ćwiczenie umiejętności pilotowania. W takim celu wykorzystać można również zdalnie sterowane helikoptery. Co najważniejsze, dziecko może trenować w pobliżu domu, oczywiście najlepiej pod okiem kogoś dorosłego.

I choć w przypadku tego typu stateczków trudno mówić też o konieczności przestrzegania przepisów prawa lotniczego, to odrobina zdrowego rozsądku na pewno nie zaszkodzi. Po prostu lepiej nie bawić się nimi w okolicach lotnisk i różnych zastrzeżonych obiektów.

Takie zabawki można znaleźć w ofercie al.to

Drony dla starszych dzieci

Przez starsze dzieci rozumiem tutaj młodzież, która ukończyła 13 rok życia. Może ona już odbywać pierwsze próby lotów bardziej zaawansowanymi maszynami. Ważne tylko, aby pamiętać o nadzorze osoby dorosłej i o respektowaniu przedstawionych wyżej zasad. Wtedy uda się zadbać o bezpieczeństwo i utrzymać koncentrację na nagrywaniu materiałów wideo lub wykonywaniu akrobacji powietrznych.

Coś dla twardo stąpających po ziemi

Jest jeszcze prawdziwa gratka dla tych, którzy niekoniecznie chcą odrywać się od ziemi. Może nie współgra z tematem, ale wydaje się na tyle ciekawa, że warto o niej wspomnieć. DJI Robomaster S1 to bezzałogowy pojazd, który nagrywa wideo, strzela z działka i pomaga opanowywać podstawy programowania. Tę ostatnią rolę spełnia dzięki optycznym znacznikom, które pomagają zaplanować jego trasę i działanie.


Gogle VR do dronów – świat z lotu ptaka

Bardzo ciekawym akcesorium, które gwarantuje niezapomniane przeżycia z każdego lotu dronem, są okulary FPV. Dzięki nim można dosłownie zobaczyć na własne oczy to, co „widzi” dron. Aby jednak zadbać o bezpieczeństwo, warto wziąć pod uwagę fakt, że w takich goglach statek pilotuje się zupełnie inaczej. Dlatego wskazana jest obecność drugiej osoby, która będzie miała latający obiekt w zasięgu wzroku.

Przed wyborem takiego osprzętu warto upewnić się, że jest on kompatybilny z posiadanym modelem drona.


Przedstawione powyżej propozycje to oczywiście tylko wycinek szerokiej oferty. Podczas wyboru drona dla dziecka, które nie ma jeszcze wprawy w operowaniu takimi urządzeniami, warto jednak skoncentrować się na prostszych, łatwiejszych w obsłudze modelach. Na dalekie i spektakularne loty przyjdzie jeszcze czas.

Sprawdź wszystkie drony i akcesoria w ofercie x-kom

Źródło: swiatdronow.pl