Lepsze doznania wizualne
Wyświetlacze mają odświeżanie do 120 Hz (natywnie 90 Hz), lepsze kolory i większy oraz bliski naturalnemu zakres pola widzenia (FOV wyższe niż w Queście 2). Są to ekrany typu LCD, nie OLED jak w PSVR2, o potwierdzonej oficjalnie rozdzielczości 2064 x 2208 na każde oko, co zdecydowanie zwiększa ostrość i szczegółowość obrazu.
Zatem jest ona nieco podkręcona względem Questa 2 (1832 x 1920 pikseli). To rozdzielczość wyższa od tej, którą oferuje PSVR2 (2000 x 2040). Od Valve Index (1440 x 1600) lepszą oferował już Quest 2, więc teraz ta różnica tylko się powiększa (Valve, czekam na Twój ruch). Quest 3 oferuje ponadto dynamiczne skalowanie rozdzielczości znane z gogli do PS5.
Meta zastosowała w Queście 3 soczewki typu pancake, które znajdziesz w znacznie droższych goglach Meta Quest Pro.
Osobiście rozczarowany jestem jedyny plus to nowy kontroler bo ten od psvr2 jest kompletnym niewypałem. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o fov to jest jedyną rzeczą jaką bym zmienił. Mam quest 2 i psvr2 i tak siedzę na quest 2 + PC bo tracki jest lepszy. Na przykładzie No Man Sky widać przepaść między pc vs psvr.
FOV w Queście 3 ma być niestety taki sam albo bardzo zbliżony.
Dzień Dobry, czy wiesz może czy jest dostępna w sprzedaży wersja Oculus Quest 1?
Czy mógłby pan polecić okulary VR dla 10 latka? Jakie Twoim zdaniem sa najlepsze?
Okulary VR rekomendowane są dla osób powyżej 13 roku życia. Oculus Quest 1 nie są już dostępne w sprzedaży, ale możne je nabyć na aukcjach internetowych. Jeżeli już, polecam Oculus Quest 2.
Meta obniżyła dolną granicę wieku z 13+ do 10+.
Źródło:
Dzień dobry, Oculusy Quest 1 nie są już produkowane, więc została tylko ewentualnie opcja zakupu używek.
Zgodzę się z poprzednikiem – optymalnym wyborem będą Oculus Quest 2, ewentualnie można poczekać na 3, ale będzie wiązać się to z wyższym kosztem.
Żadne. Okulary są projektowane z myślą o dorosłych. Ich kształt, dopasowanie do nosa oraz twarzy może sprawiać dziecku dyskomfort oraz „light bleeding”. Pomimo tego, że głowa osiąga maksymalny rozmiar ok 10 roku życia 0,5kg dodatkowej wagi nie będzie bez znaczenia dla mięśni szyi i tamtejszego odcinka kręgosłupa, co może prowadzić do przesileń i napięć. Jest to również wiek w którym człowiek kończy synchronizację głowa-tułów i VR powoduje w tym miejscu utrwalanie złych wzorców. Kolejnym problemem jest zaburzenie postrzegania głębi. W VRze nie rusza się oczami ani nie zmienia głębokości, więc długotrwałe użytkowaniem może sprawiać z tym problemy. Żeby to osiągnąć wystarczyły mi 3 dni 6h sesji, przy czym w ogóle nie zdawałem sobie z tego sprawy, dopóki żona nie zauważyła, że ciągle kręcę głową.
Z używaniem tego typu sprzętu radziłbym poczekać do 13-14 roku życia, kiedy układ psychoruchowy jest już „podstawowo” rozwinięty.
A Pan jest lekarzem lub rehabilitantem?
Ze względu na premierę Assassin’s Creed Nexus zastanawiam się na zakupem Questów 2 Pro lub 3-jki, jak już wyjdzie. Ale mam pytanie czy jest możliwe takie podłączenie sprzętu do PC, aby obraz był widoczny zarówno w goglach, jak i na TV? Zwykle gramy z żoną tak, że jedno z nas „kieruje” grą, a drugie obserwuje i fajnie byłoby również w tym wypadku tak zrobić. Dzięki z góry za podpowiedzi 😉
Jest taka możliwość beż problemu opcja transmituj na urządzenie WiFi.Robisz to z poziomu Questa
Dzień dobry mam pytanie, planuje kupić swojego pierwszego VR’a i zastanawiam się czy czekać na 3, czy kupic 2 wie ktoś co będzie lepsze patrząc na cenę i Przyszłośc
Dzień dobry,
Jakubie, nie jest jeszcze w pełni znana specyfikacja Meta Quest 3, więc osobiście bym chyba się wstrzymał z zakupem do premiery nowej wersji gogli i wtedy podjął decyzję.
Na pewno 3 będzie nowocześniejsza, ale przy powrocie do poprzedniej ceny Meta Quest 2, starsze okulary mogą być opłacalniejsze.
Ciekaw jestem czy nakladki korygujace wady wzrodu (np. od WidmoVR) ktore mam na Q2 beda pasowaly do nowych gogli
Co za ściema, jak to nie będzie rewolucją, jak jeszcze nie jest znana specyfikacja, a z tego co słyszałem, ma być rewolucyjne
Część specyfikacji jest znana, część znana z przecieków. Na razie żadna z dostępnych informacji nie zwiastuje rewolucji. Co miałoby o niej świadczyć?
Czy 499 dolarów to nie przypadkiem 2000zł a nie 2600zł
Dominiku, cena w dolarach nie zawiera podatku. W sklepie Meta 1 euro = 1 dolar, więc należy przeliczać po kursie euro (teraz jest niższy niż w momencie pisania tekstu). Zwykle cena elektroniki w euro jest wyższa niż w dolarach, ale akurat w przypadku Questa 2 350 dolarów to 350 euro).
Ale to też tylko dotyczy Questa 2, bo w Queście 3 faktycznie będzie wyższa (w artykule znajdziesz kwotę w euro, która wynosi 569 euro, a nie 499), co obecnie daję kwotę powyżej 2500 zł.
Gogle wbrew pozorom będą ważyć tyle samo (kilka gram więcej nawet), ale subiektywne odczucie powinno być takie, że są lżejsze, ponieważ będą dużo płytsze.
Nie mogę się doczekać, żeby zmienić swojego Rifta S którego posiadam od 3 lat i widzę w tej premierze idealną na to okazje. Przeskok mam nadzieje będzie ogromny, bo już ogrywając gry na quescie 2 widziałem sporą różnicę względem swoich aktualnych googli.
Gdzie będzie można zakupić tę gogle 3? czy pojawia się już w sprzedaży 10.10.23?
Gdy nowe gogle pojawią się w sprzedaży, zaktualizujemy nasz artykuły.
Witam, czy oculus 3 bedzie kompatybilne z Ipad pro 11, czy tylkomłączą się z PC? Pozdrawiam
śmiem stwierdzic ze w artykule jest błąd gdyż owego quest 3 wciąż ni ma do kupna nigdzie w polsce oprócz mety
Marcinie, pojawił się w x-komie w tym tygodniu, ale nakład został wyprzedany, więc nie jest aktualnie dostępny.
https://www.x-kom.pl/p/1187385-gogle-vr-oculus-meta-quest-3-128-gb-asgards-wrath-2-bundle.html
Chyba nie do końca jest to prawdą. Obserwuję produkt na X-Kom, mam założone powiadomienie na pojawienie się sprzętu w sklepie, a także dzwoniłem na infolinię. Nie było, nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.
Krzysztofie, masz nawet w karcie produktu opinię od osoby z potwierdzonym zakupem. 🙂 Więc Quest 3 był dostępny w bardzo ograniczonym nakładzie.
Faktycznie. Dzięki za informację. Wiadomo może dlaczego w polskich sklepach jest taki problem z dostępnością, a w zasadzie zerowa dostępność?
Witam, zastanawiam się nad tymi goglami lub vive pro 2
Vive pro 2 ma jeden zasadniczy problem – Soczewki Fresnela
oraz OPCJONALNE co za tym idzie płatna bezprzewodowość
Z drugiej strony z htc vive mam już stacje oraz kontrolery
Ale znowu quest 3 jest z miejsca bezprzewodowy , może być stand alone i nie wymaga stacji
i ma dużo wygodniejsze kontrolery , ale niestety niższą rozdzielczość
Wyższa rozdzielczość to nie są same plusy, bo potrzebny jest wtedy też mocniejszy sprzęt do gogli. 🙂
Quest 3 oferuje już porządną rozdzielczość – jest spora poprawa względem poprzedniego modelu.
Naprawdę użyteczny AR to nie rewolucja? Być może nie jest jeszcze tym, co każdy sobie marzy, wyobraża czy widział w filmach sci-fi…ale na mnie zrobiło naprawdę piorunujące wrażenie. Gogle są ledwie 3 miesiące na rynku, także musimy poczekać na naprawdę porządnie wykonane implementacje, ale pokazówki Mety (First Touch, First Impressions) robią wrażenie.
Poza tym, są ulepszone w dosłownie każdej kwestii względem Q2…także patrząc na nie całościowo, myślę że można mówić o rewolucji.
Ah….no i najważniejsze. To wszystko jest bez żadnych kabli i podłączenia do PC. 🙂 Nie wyobrażam sobie używać VR w inny sposób, a pamiętam jak przy PSVR machałem ręką na tą „bezprzewodową rewolucję”.