Meta Quest 3 to nie rewolucja, ale spory krok ku lepszemu. Poznaj datę premiery i cenę nowych gogli VR

W końcu się doczekałem zapowiedzi gogli wirtualnej rzeczywistości Meta Quest 3! Wraz z oficjalną prezentacją poznaliśmy wszystkie najważniejsze szczegóły na temat następcy niezwykle udanego Questa 2. Jakich usprawnień możesz oczekiwać po nowym modelu i czy wiąże się one z wyższą ceną? Sprawdź, co wiemy na temat okularów VR Meta Quest 3.

Oficjalna zapowiedź Meta Quest 3. VR i AR w jednym

Meta Quest 2 odniósł spory sukces – (bezprzewodowe) urządzenie łączyło wręcz idealny stosunek jakości i możliwości do ceny. Można by rzec, że to właśnie dawne Oculusy rozpowszechniły VR. Wciąż jednak najlepsze dopiero przed Tobą. Od czasu wydania Questów poprzedniej generacji upłynęło dobrych kilka lat – większość cierpliwie czekała na następcę niezwykle udanego modelu.

Wreszcie nastąpił ten moment. Meta zapowiedziała Quest 3 pół roku przed premierą gogli. Użytkownicy doczekali się masy mniejszych lub większych usprawnień, ale czy są one tym, czego oczekiwaliśmy po nowych okularach wirtualnej rzeczywistości Meta? Meta Quest 3 nie odmienia grania w wirtualnej rzeczywistości – to pewne. Jednak zmian wbrew pozorom jest sporo, a wiele z nich to udogodnienia, wobec których trudno przejść obojętnie.

Przeczytaj również: Porównanie Meta Quest 3 vs Meta Quest 2. Które gogle VR od Meta wybrać?


zapowiedź meta quest 3


Meta Quest 3 to okulary przeznaczone nie tylko do wirtualnej rzeczywistości (VR), ale też rozszerzonej (AR). Na tym nie koniec – gogle są bardziej kompaktowe, z poprawionym śledzeniem rąk (niestety bez śledzenia wzroku znanego z chociażby PSVR 2) i zachowują jeden ze swoich najmocniejszych atutów: brak przywiązania do kabla. To tylko początek – co już wiemy o Meta Quest 3, a czego (jeszcze) nie?

W Meta Quest 3 wszystko jest „bardziej”

Meta Quest 3 są lżejsze i aż o 40% smuklejsze, a co za tym idzie – powinny być bardziej komfortowe. Ma to szczególne znaczenie przy dłuższych sesjach. Ulepszony elastyczny pasek zmniejsza nacisk, a gogle nie tyle leżą lepiej na głowie, ale też mniej ciążą (mimo wyższej wagi). Mam też szczerą nadzieję, że będą one przyjazne okularnikom.

porównanie meta quest 3 i meta quest 2

To nie są jedyne nowości – nowe, bardziej ergonomiczne i lżejsze kontrolery Touch Plus. Te cechują się haptycznymi wibracjami TruTouch podobnymi do tych z kontrolerów Sense, które dołączane są do PlayStation VR2. Sam ich kształt jest też bardziej opływowy, co ostatecznie zwiększa ergonomię i komfort użytkowania. Sprawiają także lepsze wrażenie „naturalnego przedłużenia rąk”.

Lepsze doznania wizualne

Wyświetlacze mają odświeżanie do 120 Hz (natywnie 90 Hz), lepsze kolory i większy oraz bliski naturalnemu zakres pola widzenia (FOV wyższe niż w Queście 2). Są to ekrany typu LCD, nie OLED jak w PSVR2, o potwierdzonej oficjalnie rozdzielczości 2064 x 2208 na każde oko, co zdecydowanie zwiększa ostrość i szczegółowość obrazu.

Zatem jest ona nieco podkręcona względem Questa 2 (1832 x 1920 pikseli). To rozdzielczość wyższa od tej, którą oferuje PSVR2 (2000 x 2040). Od Valve Index (1440 x 1600) lepszą oferował już Quest 2, więc teraz ta różnica tylko się powiększa (Valve, czekam na Twój ruch). Quest 3 oferuje ponadto dynamiczne skalowanie rozdzielczości znane z gogli do PS5.

Meta zastosowała w Queście 3 soczewki typu pancake, które znajdziesz w znacznie droższych goglach Meta Quest Pro.

budowa gogli meta quest 3

Więcej mocy

Meta pochwaliła się również zwiększoną mocą układu SoC. Gogle Quest 3 napędza nowy Snapdragon (XR2 drugiej generacji), którego moc graficzna jest dwukrotnie większa. To sprawi, że na urządzenie można tworzyć bardziej rozbudowane gry.

Oficjalna specyfikacja Meta Quest 3

 • Procesor: Qualcomm Snapdragon XR2 Gen. 2
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Pamięć masowa: 128 GB lub 512 GB
 • Wyświetlacz: 4K+ LCD Infinite Display (2064 x 2208 pikseli na każde oko)
 • Odświeżanie: 90 Hz (natywne) i 120 Hz (fukcja eksperymentalna)
 • Pole widzenia (FOV): 110 stopni (w poziomie) i 96 stopni (w pionie)
 • Kamery: 2x 4 MP RGB (18 PPD)
 • Regulacja IPD (odległości między źrenicami): 58-71 mm
 • Śledzenie oczu: nieobsługiwane
 • Łączność: Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2
 • Wsteczna kompatybilność: tak
 • Waga: 515 g
 • Wymiary: 184 mm vs 160 mm x 98 mm
 • Czas ładowania: 2,3 godz.
 • Czas pracy bezprzewodowej; do 2,9 godz.

Jakie gry zmierzają na Meta Quest 3?

Gogle wirtualnej rzeczywistości Meta Quest 3 zostały oficjalnie ujawnione krótko przed pokazem Mega Gaming Showcase 2023, na którym zaprezentowano nowe gry tworzone (nie tylko) z myślą o nowo zapowiedzianych okularach. Na Meta Quest 3 zmierzają takie tytuły, jak: Assassin’s Creed: Nexus VR (pokaz gry na Ubisoft Forward w czerwcu), Bulletstorm VR, Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord, PowerWash Simulator VR, Samba de Amigo, Stranger Things VR czy Vampire: The Masquerade – Justice.

Co ważne, Meta Quest 3 są w pełni kompatybilne z grami z Questa 2, którego biblioteka liczy ponad 500 tytułów. Jest to więc istotna informacja.

Premiera Meta Quest 3. Kiedy zanurzysz się w świat VR?

Okulary Meta Quest 3 zadebiutowały oficjalnie 10 października 2023 roku. Datę premiery poznaliśmy na specjalnym pokazie 27 września. Przedsprzedaż wystartowała w wielu sklepach, w tym oficjalnym, zaraz po Meta Connect.

W x-komie sprzedaż ruszyła 19 października 2023 roku.

Meta Quest 3 zamówisz w x-komie

Cena Meta Quest 3 nie zwala z nóg, ale jest drożej

Zgodnie z przewidywaniami, Meta Quest 3 jest droższy od gogli VR poprzedniej generacji, nawet po ostatnich podwyżkach.

meta quest 3 z kontrolerami touch plus


Za Meta Quest 3 128 GB zapłacisz 499,99 dolarów (569,99 euro), czyli ok. 2599 zł. Jest to aż o 200 dolarów więcej niż za Questa 2. Co prawda w ubiegłym roku starsze gogle podrożały do 399,99 dolarów, to Meta przywróciła 4 czerwca pierwotną cenę (wariant 256 GB potaniał z 429,99 do 349,99 dol.).

Do tego starsze okulary stały się wydajniejsze – w Meta Quest 2 oczekuj wzrostów na poziomie 26% (CPU) i 19% (GPU) oraz do 11% w wersji Pro. Oba modele doczekały się też obsługi dynamicznej rozdzielczości, którą na starcie wprowadziły nowo zapowiedziane gogle.

Meta oferuje też pojemniejszą wersję Meta Quest 3 (512 GB). Kosztuje ona na oficjalnej stronie 649 dolarów (ok. 3399 zł).

Źródło: Meta, The Verge

Odkryj okulary wirtualnej rzeczywistości Meta w x-komie oraz zobacz pełną ofertę gogli VR w x-komie