Jakie gogle VR kupić? Ranking najlepszych okularów

Jeszcze kilka lat temu wirtualna rzeczywistość była technologią używaną w filmach z gatunku sci-fi. Teraz doczekaliśmy czasów, kiedy trafiła do naszych domów, a na rynku dostępny jest coraz większy wybór okularów VR. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gogli VR, sprawdź nasz ranking.

Gogle VR. Na co zwrócić uwagę?

Okulary do wirtualnej rzeczywistości są technologią stosunkowo nową, a więc wybór odpowiedniego modelu może sprawić trochę trudności. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów, tak wybierając gogle VR, jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę.

Kompatybilność

Jest to kluczowa sprawa, jeśli staniesz przed wyborem gogli VR. Okulary podłączysz do komputera lub konsoli i taki sprzęt musi być odpowiednio wydajny, by przesłać dobrej jakości obraz. Producent dla każdego modelu gogli podaje minimalne i rekomendowane parametry dla sprzętu, z którym je połączysz. Za słaby komputer lub konsola spowodują, że łagodnie mówiąc, wirtualna rzeczywistość nie będzie zadowalająca – pełna lagów i niedoskonałości obrazu. I nie będzie można winić za to samych gogli, chociaż mogłoby się wydawać, że cena do czegoś zobowiązuje.

Sprzęt, który poradzi sobie z obsługą wirtualnego świata, najczęściej oznaczany jest jako VR-Ready. Jeśli taki posiadasz, nie musisz martwić się o wydajność. Zwróć też uwagę, czy gogle są kompatybilne z PC, czy z konsolą, ponieważ nie ma pewności, że model przeznaczony dla komputera będzie poprawnie współpracował z PlayStation i na odwrót.

Swoboda ruchu

Jest to druga ważna kwestia dotycząca gogli VR, a więc stopień swobody ruchu. Nieco starsze modele obsługują jedynie trzy stopnie, fachowo określane jako 3-DOF. Oznacza to, że obsługują tylko ruchy głowy, co znacznie ogranicza możliwości wirtualnej rzeczywistości. Nowsze modele to już sześciostopniowa swoboda ruchu (6-DOF) i oprócz ruchów głowy, umożliwiają poruszanie się całym ciałem – do przodu, tyłu i na boki, a oprócz tego kucanie i podnoszenie się. To już VR z prawdziwego zdarzenia, prawda?

Ekran

Nie bez znaczenia są też parametry ekranu, jakie cechują gogle. W końcu, żeby wirtualna rzeczywistość dostarczała najlepszych wrażeń, wyświetlany obraz musi być odpowiedniej jakości. Najmniejszą rozdzielczością, jaką powinny się cechować gogle, jest Full HD. Producenci podają też rozdzielczość na jedno oko, ale przyjmijmy, że wspomniane FHD odnosi się do wartości łącznej.

Najlepiej gdyby wartość odświeżania ekranu oscylowała w okolicach 90 lub 120 Hz. Zapewni to płynność obrazu. W goglach stosuje się wyświetlacze OLED lub AMOLED i nieco lepszym rozwiązaniem będzie drugi, ponieważ wyświetla bardziej wyraziste kolory. Przekątna ekranu to zwykle 2 x 3,5 cala (gogle posiadają dwa ekrany), a kąt widzenia 110 stopni i są to parametry, które zapewnią odpowiednie wrażenia z rozgrywki.

Akcesoria

Gogle sprzedawane są często z akcesoriami. Zabawę szczególnie uprzyjemnić mogą kontrolery, które zwiększą możliwości sterowania w grze. Słuchawki i mikrofon najczęściej są wbudowane, ale zwykle podłączyć można też zewnętrzny zestaw dźwiękowy. Ponadto z goglami współpracują też kierownice oraz pady do konsol. Przydatnym akcesorium będą również ładowarki do kontrolerów czy stacje bazowe zwiększające zasięg i pole widzenia.

Gogle VR: najczęściej zadawane pytania

Najważniejsza przy wyborze gogli VR jest ich kompatybilność ze sprzętem, jaki posiadamy. Musi być też odpowiednio wydajny, by obraz był płynny. Warto zwrócić uwagę także na swobodę ruchu – najlepiej 6-DOF, a także parametry ekranu – przynajmniej FHD, żeby wrażenia z rozgrywki były bardzo dobre.

Różnica w cenie gogli VR jest dosyć spora. Najtańsze kosztują około 2000 zł, a najdroższe nawet ponad 6000 zł. Cena zależna jest przede wszystkim od parametrów gogli, a także akcesoriów, jakie są do nich dołączane.

Większość gogli VR jest kompatybilnych z PC. Jednak jeśli zależy nam, by działały również w połączeniu ze smartfonem, konieczne jest sprawdzenie, czy nasz smartfon znajduje się na liście wspieranych urządzeń. Jednymi z najbardziej popularnych gogli na smartfony są Samsung Gear czy Garett VR.

Ranking gogli VR