Fotel gamingowy do 1000 zł. Przyglądamy się popularnym modelom

Czy warto inwestować w fotel gamingowy? Zdecydowanie tak. Bez względu na to, czy kupujesz go dla siebie czy też dla dziecka, które dostało swój pierwszy komputer i próbuje swych sił w grach. Szukając solidnego produktu w atrakcyjnej cenie rozważ zakup modelu w cenie do 1000 zł. Specjalnie dla Ciebie porównałem cztery najbardziej popularne fotele i stworzyłem poniższe zestawienie.

Po co mi w ogóle fotel dla gracza?

Czasami żałuję, że nie prowadzę statystyk dotyczących częstotliwości, z jaką ludzie zadają mi pytanie: po co mi fotel gamingowy?

Oczywiście, że do siedzenia. Jednak nie do takiego siedzenia jak przy obiedzie, herbacie, czy przed telewizorem. Mam na myśli siedzenie z wygodą w całym znaczeniu tego słowa.

Przede wszystkim siedzenie z właściwie podpartymi plecami. Pisząc o właściwym podparciu, mam na myśli dopasowanie do lędźwi i szyi – odcinkach kręgosłupa najbardziej narażonych na niewygodę. Właściwe podparcie należy się też ramionom, a do tego niezbędne są regulowane podłokietniki. Miłym dodatkiem jest funkcja bujania, a doświadczeni gracze bardzo cenią sobie możliwość odchylenia oparcia do tyłu, nierzadko do pozycji leżącej.

W konstrukcję fotela gamingowego wpisana jest ponadto ergonomia, która ma szczególne znaczenie  w przypadku dzieci i młodzieży. To młodzi ludzie spędzają najwięcej czasu na gamingu i to z myślą o nich fotele dla graczy mają taką, a nie inną budowę.

Fotel dla gracza projektowany jest także z myślą o trwałości. Jest więc odpowiednio wytrzymały (jak wiadomo, gaming obfituje w emocje), pozwala zmieniać wysokość siedziska, kąta nachylenia oparcia, a także na zmianę położenia podłokietników.

Ma dodatkowo koła, które nie rysują podłóg. Ma wreszcie tę drapieżną prezencję. Dzięki niej nie sposób pomylić fotela gamingowego z krzesłem biurowym, co dla prawdziwego gracza byłoby zresztą grzechem.

Top 4 foteli do 1000 zł

Dla wielu osób kwota 1000 zł to maksimum, jakie mogą zainwestować w fotel gamingowy. Myśląc o czymś solidnym i przyszłościowym, warto określić dolny pułap na około 400 zł. Tańsze modele są albo dla najmłodszych graczy, albo są fotelami dla graczy jedynie z nazwy (dotyczy to szczególnie tanich foteli no-name, sprzedawanych w marketach i internecie).

W tym zestawieniu skupię się na 4 fotelach, które odznaczają się jakością, trwałością, wygodą oraz ergonomią, a przy tym ciekawie się prezentują.

SPC Gear SR500F

Ten fotel w siedzisku i w oparciu ma pasy. Jego wnętrze wypełnia zimna pianka, która nie odkształca się z biegiem czasu. Obicie może być z kolei wykonane w całości z poliestru albo z ekoskóry. Szczególnie interesująco prezentuje się poliester, materiał o perforowanej strukturze, która zapewnia cyrkulację powietrza. Wszystko to w cenie oscylującej w granicach 1000 zł, czyli górnym pułapie mojego zestawienia.

Oparcie fotela daje się odchylić do 170°, przy czym dostępna jest też funkcja bujania. Ciekawostką jest mechanizm Multilock. Dzięki niemu zablokujesz oparcie w jednej z pięciu pozycji. Równie szeroki zakres regulacji, bo aż w 4 płaszczyznach, oferują podłokietniki.

Do fotela dołączone są dwie regulowane poduszki, wykonane z tego samego materiału, co obicie. Wysokość siedziska daje się regulować w zakresie 450 – 520 mm, maksymalne obciążenie fotela wynosi 120 kg. Waga samego fotela to z kolei 24 kg (składa się na nią stalowy szkielet i metalowa podstawa z gumowymi kołami). Wymiary siedziska: 530 mm (szerokość) x 550 mm (głębokość). Oparcie ma 930 mm wysokości.

wymiary fotela SR 500

Silver Monkey SMG-500

Za mniej więcej 600 zł możesz mieć przedstawiciela rodziny Silver Monkey – fotel z serii SMG-500. Ciekawie przedstawia się jego design. Poduszka szyjna ma klasyczny wygląd, dolna jest całkiem duża. Wypustki boczne i te otaczające siedzisko mają kształt dopasowany do postury tęższych graczy. W oparciu znalazły dwa otwory, ulokowane na wysokości głowy.

Maksymalne obciążenie modelu SMG-500 liczy 120 kg. Siedzisko można regulować w zakresie 420 – 490 mm. Oparcie mierzy 880 mm wysokości. Daje się także odchylić w tył do 165°. Producent wprowadził poza tym funkcję bujania.

Czas na wymiary siedziska: szerokość to 540 mm, głębokość 500 mm. Po bokach fotela znajdują się regulowane podłokietniki.

Obicie fotela stanowi ekoskóra, która pokrywa oparcie i siedzisko. Konstrukcję wieńczy metalowa rama z nylonowymi kółkami.

Fotel Silver Monkey SMG-500 dostępny jest w 4 kolorach: czarnym, czarno-białym, czarno-czerwonym i czarno-szarym.

Fotel Silver Monkey SMG-500 wymiary

Silver Monkey SMG-400

Fotel za mniej niż 500 zł, który w mojej opinii wygląda genialnie. W całości pokrywają go elementy z ekoskóry połączone precyzyjnymi szwami. Serię SMG-400 tworzą łącznie 4 modele: jeden w całości czarny, pozostałe 3 łączą czerń z kontrastowymi wstawkami (szarością, bielą lub czerwienią).

Wraz z fotelem otrzymujesz dwie regulowane poduszki, jedna pod lędźwie, druga pod szyję. Górna daje się położyć na ramionach, podpierając głowę z każdej strony. Tuż za ramionami producent umieścił dwa otwory, przez które przechodzą paski do regulacji dolnej poduszki.

Z prawej strony, w miejscu, gdzie oparcie łączy się z siedziskiem, znajduje się wajcha pozwalająca odchylić się w tył aż do 170°. Nie zabrakło oczywiście funkcji bujania. Wysokość siedziska możesz z kolei zmieniać w pułapie od 350 do 425 mm. Gdy siadasz w fotelu Silver Monkey SMG-400, możesz położyć ramiona regulowanych podłokietnikach.

Maksymalne obciążenie fotela wynosi 100 kg. Sam fotel waży dokładnie 19,5 kg, a jego ciężar wynika poniekąd z obecności metalowej podstawy, zwieńczonej gumowanymi kołami. Wnętrze fotela wypełnione jest pianką. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są nakładki umieszczone na krańcach metalowej podstawy. Tam najczęściej wędrują stopy, które dzięki gumie nie będą się ślizgać.

Pomiar głębokości i szerokości siedziska pokazuje 520 x 536 mm. Oparcie ma wysokość 930 mm. O ile oparcie pozwoli wygodnie siedzieć w fotelu osobie wysokiej, o tyle siedzisko nie należy do najszerszych, stąd gracz o bardziej masywnej budowie może nie mieć dość miejsca, żeby siedzieć komfortowo.

Fotel Silver Monkey SMG-400 wymiary

Trust GXT 707R Resto Gaming

Za nieco więcej niż 600 zł kupisz fotel Trust GXT 707R Resto. Fotel o tyle ciekawy, że pokryty ekoskórą i tkaniną. Elementy z materiału tworzą siedzisko oraz oparcie, ciekawy efekt dało przeszycie o romboidalnym kształcie. Ekoskórę znajdziesz na pozostałych powierzchniach fotela. Konglomerat ekoskóry i tkaniny umieszczono także na poduszkach. Powstała dzięki temu spójna kompozycja, gwarantująca komfort podczas gry.

Wspomniane poduszki (lędźwiowa i szyjna) są rzecz jasna regulowane. Tak samo, jak regulowane jest oparcie i daje się wychylić aż do 180°. To zdecydowanie najwięcej wśród zestawionych foteli.

Trust GXT 707R Resto może się też pochwalić największą wagą własną – 24 kg. Maksymalne obciążenie, jakie może udźwignąć, wynosi 120 kg. Na dole znajduje się metalowa rama z kołami z gumy. O porysowanie podłóg nie musisz się więc martwić.

Siedzisko. Jego szerokość i głębokość mierzą odpowiednio: 530 x 550 mm. Wysokość oparcia to 930 mm. Podane wymiary wskazują, że w tym fotelu wygodnie usiądą zarówno wysokie, jak i masywne osoby. Co więcej, boczne wypustki oparcia mają taki kąt rozwarcia, aby spokojnie zmieścić barczystego gracza. Jednocześnie ramiona mogą spocząć na regulowanych podłokietnikach.

Fotel Trust GXT 707R Resto dostępny jest w kolorze czarno-niebieskim.

Podsumowanie

Tworząc powyższe zestawienie nie miałem na celu wskazania jednego, najlepszego fotela. Zależało mi za to na pokazaniu różnic w najpopularniejszych modelach, w cenie do 1000 zł. W tej kwocie kupisz więc coś dla młodego gracza, a także dla siebie. Możesz zdecydować, jak daleko ma się odchylać oparcie, jak duże ma być siedzisko, a także jakie poduszki będą podpierać Twój kręgosłup.

Do wyboru masz różne warianty kolorystyczne, różne obicia oraz zróżnicowany design. I choć łączy go sportowa stylistyka, detale są inne, pozwalają na pewną personalizację. A to bardzo ważne.

Poznaj też pozostałe fotele dla graczy