Graj, streamuj i poczuj przypływ mocy na komputerach z kartami graficznymi AMD Radeon RX 7000 i 6000

Architektura AMD RDNA i każda kolejna jej iteracja powstały z myślą o gamingu. Takim, który gracz doceni nie tylko za wysoka jakość grafiki, ale i za wydajność. A największy wpływ na oba te aspekty ma właśnie karta graficzna. AMD RDNA stanowi serce najnowszych generacji układów Radeon z serii RX 6000 (RDNA 2) i RX 7000 (RDNA 3), które napędzają wydajne komputery gamingowe i skutecznie polepszają wrażenia z gier.

Komputery z Radeonami RX 6000 i 7000. Karty ich najmocniejszym ogniwem

O sile komputerów – tak desktopów, jak i laptopów – stanowią nie tylko procesory, ale także – albo przede wszystkim – karty graficzne. Te mają znaczenie już nie tylko w grach, ale i w streamingu oraz pracy kreatywnej w wymagających aplikacjach.

AMD w swoich architekturach RDNA, które stanowią serce kart graficznych Radeon RX, przekracza stopniowo kolejne granice. Seria AMD Radeon RX 6000 jako pierwsza wprowadziła w kartach graficznych „czerwonych” obsługę ray tracingu (śledzenia promieni).


amd rdna 3 chip

Natomiast w serii AMD Radeon RX 7000 AMD poszło jeszcze dalej. To pierwsza generacja konsumenckich GPU o budowie chipletowej. Czyli mówiąc prościej, (wybrane) Radeony z serii RX 7000 to pierwsze układy graficzne, które zbudowane są z kilku mniejszych, scalonych ze sobą „kawałków”, które są połączone specjalnym interfejsem o rekordowo dużej przepustowości (do 5,3 TB/s). Po to, by zapewnić użytkownikom optymalne wrażenia: wydajność (przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędności) i grafikę w grach na miarę nowej generacji.

Nieustanna ewolucja architektury AMD RDNA

AMD RDNA 1 to śmiały krok ku lepszemu

AMD RDNA (Radeon DNA) to mikroarchitektura, którą opracowali specjaliści z AMD na potrzeby kart graficznych AMD Radeon RX 5000. Pierwsza generacja, która była następczynią architektury GCN (Graphics Core Next), zadebiutowała w lipcu 2019 roku i wykorzystywała 7-nanometrowy proces technologiczny TSMC. 

AMD RDNA 2 to spory przeskok z ray tracingiem w tle

Na RDNA 2 nie trzeba było długo czekać, bo zaledwie do listopada 2020 roku. Ta architektura pojawiła się nie tylko w kartach graficznych Radeon RX 6000 (np. RX 6900 XT, RX 6800 XT), ale także stanowi serce układów w konsolach PS5 i Xbox Series X/S. Ona jako pierwsza wprowadziła ray tracing do kart graficznych AMD i przełożyła się na spory wzrost wydajności w grach. Układy RDNA 2 powstały zarówno w 7-, jak i 6-nanometrowej litografii TSMC.

amd radeon ai chip

AMD RDNA 3 to rewolucja w konsumenckich GPU

AMD nie zwolniło tempa i w grudniu 2022 roku ukazało światu pierwsze karty graficzne z rodziny RDNA 3, tym razem w 5-nanometrowym wymiarze technologicznym TSMC. Niższa litografia pozwoliła osiągnąć jeszcze wyższą wydajność przy podobnym lub niższym poborze energii. Nowa generacja architektury AMD wręcz stworzona została z myślą o wysokich osiągach w grach i efektywności energetycznej. Radeony RX 7000, które napędzane są AMD RDNA 3, przyniosły szereg nowości:

 • Modułowa budowa – pierwsze konsumenckie GPU o chipletowej budowie. Jeden rdzeń graficzny z blokami obliczeniowymi oraz nawet do 6 połączonych z nim matryc z podsystemem pamięci (Infinity Cache i kontrolerami pamięci graficznej GDDR6).
 • Niższy proces technologiczny (5 nm TSMC) – nawet o 50% wyższa wydajność na wat w porównaniu do poprzedniej generacji.
 • Nowe jednostki Ray Accelerators (drugiej generacji) – jeszcze lepsza wydajność w zastosowaniach opartych na śledzeniu promieni (nawet 1,6-krotnie wyższa).
 • Akceleratory AI – po raz pierwszy w konsumenckiej serii Radeon pojawiły się specjalne jednostki obliczeniowe do zadań opartych na sztucznej inteligencji.
 • Pamięć Infinity Cache (drugiej generacji) – usprawniona pamięć podręczna o wyższej przepustowości (do 5300 GB/s).
 • Kodeki AV1 – kodowanie i dekodowanie AV1 (8K60), czyli nowość, która przyspiesza pracę w zastosowaniach profesjonalnych (np. Adobe Premiere Pro) czy poprawia jakość i wydajność podczas streamingu.
 • DisplayPort 2.1 – karty graficzne Radeon RX 7000 obsługują najnowsze standardy i są w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K przy 480 Hz czy 8K przy 165 Hz w 12-bitowym HDR (nawet 68 miliardów kolorów).

Zobacz wszystkie karty graficzne AMD w x-komie

karta graficzna radeon rx


Smart Access Memory. Zyskaj nawet 15% wydajności z procesorem i kartą graficzną AMD

Karty graficzne i procesory AMD same w sobie są bardzo wydajne, ale mogą być jeszcze wydajniejsze, jeśli zdecydujesz się je… połączyć! Albo po prostu wybierzesz komputer, w którym najważniejsze podzespoły są właśnie marki AMD.

Jak łatwo zwiększyć osiągi w grach? Aktywuj technikę Smart Access Memory w BIOS-ie swojej płyty głównej przy starcie komputera. 

Przeczytaj: Co to jest Resizable BAR i Smart Access Memory i jak je włączyć?

Zyskaj dzięki niej nawet 15% wzrost wydajności. Usprawnia ona komunikację między tymi podzespołami, a mianowicie: procesor ma dostęp do całej pojemności pamięci VRAM na karcie graficznej. Inaczej mówiąc, ściągasz kajdany, które ograniczają moc podzespołów.

W przypadku gier nie ma żadnego ograniczenia, a łączyć możesz zarówno procesory Ryzen 5000 i Radeony RX 6000, jak i najnowsze Ryzeny 7000 i Radeony RX 7000. AMD z czasem pozwoliło także na aktywację Smart Access Memory na Ryzenach 3000 i starszych płytach głównych.

Sprawdź wszystkie modele procesorów Ryzen i płyt głównych AMD w x-komie

Co jeszcze zyskujesz na komputerze z kartą Radeon RX? Autorskie rozwiązania AMD

AMD, podobnie jak konkurencja, wykorzystuje autorskie rozwiązania i techniki w swoich kartach graficznych. Co stanowi o sile Radeonów z serii RX 6000 i RX 7000?

 • AMD Radeon Super Resoslution – technika skalowania obrazu z poziomu sterowników. Łatwo zwiększ swoją wydajność w grach na kartach graficznych z rodziny AMD RDNA (zobacz: Test AMD RSR).
 • FidelityFX Super Resolution – bardziej zaawansowane techniki skalowania obrazu, które uruchamiasz z poziomu gry (muszą być zaimplementowane). FSR 1 (test FSR 1.0) działa na wszystkich kartach graficznych AMD od serii RX 400 wzwyż, natomiast do FSR 2 (test FSR 2.0), które podnosi fps i zachowuje lepszą jakość obrazu niż FSR 1, zalecane są karty RX 500 lub nowsze.
 • FifdelityFX Super Resolution 3 – nowość, która jest odpowiedzią na DLSS 3. Podnosi jeszcze mocniej wydajność w grach, nawet dwukrotnie. To jest możliwe dzięki funkcji Fluid Motion Frames, generatora klatek. Zalecane do niej są modele Radeon RX 5700 lub nowsze, a optymalne efekty osiągniesz na Radeonach RX 6000 i RX 7000.
 • Fluid Motion Frames – choć jest częścią FSR 3, to tę funkcję aktywujesz również z poziomu oprogramowania (sterownika) do karty graficznej Radeon. Rekomendowane GPU to Radeony z serii RX 6000 i RX 7000.
amd fsr 3
 • AMD Noise Suppression – technika oparta na algorytmach sztucznej inteligencji. Redukuje skutecznie szumy z otoczenia. Nie tylko znajomi lepiej usłyszą Ciebie podczas rozgrywki czy zwykłej rozmowy, ale i Ty ich lepiej usłyszysz. Funkcję aktywujesz z poziomu sterownika na karcie graficznej z serii Radeon RX 6000 lub nowszej.
 • AMD Hypr-RX – funkcja, która łączy w sobie kilka różnych rozwiązań. Niweluje opóźnienia w grach (AMD Radeon Anti-Lag), skaluje obraz (FSR) i jednocześnie zwiększa wydajność w grach poprzez dynamiczną zmianę rozdzielczości na niższą (AMD Radeon Boost). Hypr-RX wymaga karty graficznej RDNA 3. Te techniki osobno włączysz jednak także na starszych kartach z rodziny Radeon RX (jedynie Anti-Lag+ wymaga karty z serii Radeon RX 7000).
radeon anti-lag

Do tego możesz liczyć na regularnie aktualizowane sterowniki AMD Software Adrenalin Edition, które przynoszą kolejne usprawnienia, poprawki błędów i optymalizacje pod najnowsze gry. Oprogramowanie jest bogate w ustawienia i różne opcje monitoringu karty graficznej. Aktywuj dodatkowe funkcje (np. wyostrzania obrazu), nagrywaj wideo z gier i streamuj wygodnie z oprogramowaniem AMD Software: Adrenalin Edition.

Komputery z podzespołami AMD. Optymalna platforma do optymalnych wrażeń

Komputery z podzespołami AMD to gwarancja wysokiej wydajności i energooszczędności. Niezależnie od wyboru generacji, masz pewność dobrego wyboru. A do tego otrzymujesz szereg innowacyjnych rozwiązań. Takie jak nowe funkcje w sterownikach Adrenalin czy specjalne i nieustannie ulepszane techniki skalowania obrazu, które zyskują na popularności w grach i stały się wręcz nowym standardem.

Zapewnij sobie optymalne wrażenia z komputerami wyposażonymi w podzespoły AMD:

Artykuł powstał we współpracy z firmą AMD.