GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 – pobór mocy kart może wystrzelić w kosmos

Mimo że od premiery kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000 i AMD Radeon RX 7000 dzieli nas jeszcze wiele miesięcy, to plotki na ich temat wyrastają jak grzyby po deszczu. Tym razem serwis 3DCenter zebrał informacje na temat poboru energii GPU bazujących na architekturach NVIDIA Lovelace i AMD RDNA 3. Będzie źle. Bardzo źle.

NVIDIA Ada Lovelace i AMD RDNA 3 z kosmicznym poborem energii

Podróże kosmiczne nie są przeznaczone już tylko dla astronautów. Marzą się wielu ludziom, w tym takim miliarderom jak Elon Musk, który chciałby wysłać ludzi na Marsa w najbliższej dekadzie. Stały się rzeczywistością. Niedawno najbogatszy – przynajmniej według rankingu agencji Bloomberg – człowiek świata, czyli Jeff Bezos, były szef Amazona, poleciał w kosmos własną rakietą New Shepard w ramach misji Blue Origin.

Wkrótce i Elon Musk poleci na kosmiczną wycieczkę na pokładzie statku Virgin Galactic. Niektóre firmy, takie jak japońska Tenga, mają jednak inne cele. Producent ten wpadł na plan, by wysłać w przestrzeń kosmiczną erotyczne zabawki.

nvidia ada lovelace

Mimo tak osobliwych pomysłów czas podróży kosmicznych dla zwykłych, szarych ludzi jeszcze nie nadszedł. Są poza zasięgiem większości ludzi. Przeciętny człowiek może co najwyżej spodziewać chociażby tego, że… ceny jakichś produktów – takich jak karty graficzne – poszybują w kosmos. Ale najwyraźniej w kolejnych generacjach GPU od firm NVIDIA i AMD tak wysoko mogą polecieć nie ceny, lecz zupełnie co innego.

Według najnowszych, nieoficjalnych wieści w kosmos wystrzeli bowiem pobór mocy kart GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000, opartych kolejno na architekturach NVIDIA Lovelace i AMD RDNA 3. Czy będzie aż tak źle?

GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 – jak duży będzie wzrost poboru mocy?

Karty graficzne z serii GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 mają być prawdziwymi bestiami – nie tylko pod względem wydajności, ale także poboru energii. Według dobrze zorientowanych w temacie układów firm NVIDIA i AMD informatorów (kopite7kimi i Greymon55) nadchodzące GPU mogą mieć pobór mocy pomiędzy 400 a 500 W. Jest to wzrost nawet o 40% względem topowego modelu obecnej generacji. Brzmi absurdalnie, nieprawdaż?

Chip będzie trzeba „nakarmić”, i to nie byle jaki. Rdzeń GeForce RTX 3090 i 3080 (628 mm²) okazał się mniejszy niż RTX-a 2080 Ti (754 mm²). Układ graficzny AD102 (NVIDIA Lovelace) może być co prawda nieco mniejszy od Ampere (ok. 600 mm²), ale wciąż mowa o dużym chipie. Budowę ma mieć tradycyjną, monolityczną. Natomiast całe Navi 31 (AMD RDNA 3), oparte na chipletach, może mieć nawet 800 mm².

Według konkretnych prognoz, które opierają się na źródłach, do których dotarli wspomniani wcześniej insiderzy, pobór mocy topowych GeForce’ów 4000 może wynieść 420-450 W. Dużo? Co powiecie na aż 450-500 watów w przypadku flagowego Radeona RX 7000? Na (marne) pocieszenie dodam, że nie mają pobierać więcej niż 500 W. Spodziewam się jednak, że najmocniejsze niereferenty z wysokim limitem mocy (ang. Power Limit) zapewne przekroczą tę – jeszcze kilka lat temu niewyobrażalną – barierę.

Jako że podane wartości dotyczą tylko układu graficznego dla topowych modeli pokroju RTX-ów 4090 i 4080 (Ti) czy Radeonów RX 7900 XT i 7800 XT, konstrukcje z niższej półki będą miały mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Pobór mocy będzie skalować się wraz z resztą specyfikacji. Pod względem zużycia energii zbliżą się zapewne do obecnych flagowych kart. Nie jest to finalna, potwierdzona oficjalnie specyfikacja, więc ostatecznie może być nieco inna (raczej na plus).

chip nvidia rtx

RTX 4000 i RX 7000 – jakie mogą być przyczyny tak dużego poboru mocy?

Według przecieków NVIDIA, podobnie jak AMD, zamierza produkować układy w 5-nanometrowej litografii TSMC (N5), która zapewnia o kilkadziesiąt procent wyższą efektywność energetyczną niż 8-nanometrowy proces technologiczny Samsunga. Może się wydawać, że ta zmiana przełoży się na niższy pobór mocy, ale tak się nie stanie.

Liczba rdzeni CUDA w układzie NVIDIA Lovelace AD102 może wzrosnąć o ponad 70% w stosunku do Ampere GA102. A nie tylko bloków SM z jednostkami cieniującymi będzie więcej. Liczne zmiany, które zaowocują dużym wzrostem wydajności, muszą skutkować drastycznym skokiem poboru mocy. Wpływ na niego mają także częstotliwości taktowania. Przecieki sugerują, że rdzeń RTX-ów 4000 może pracować z zegarem (ponad) 2,2 GHz, co też przełoży się pozytywnie na wyniki w grach czy benchmarkach.

W sumie wzrost wydajności ma być nawet 2- lub 2,5-krotny w odpowiednio NVIDIA Lovelace i AMD RDNA 3 względem poprzednich generacji. Siłą rzeczy zatem układy o niemałych przecież rozmiarach będą wymagać znaczącej porcji energii, by zaoferować takie możliwości.  

amd radeon rx 6000

GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 niczym grzejnik

Rachunki za prąd znowu wzrosną. Już w przypadku kart graficznych Ampere (RTX 3000) i RDNA 2 (RX 6000) zapotrzebowanie na energię wyraźnie poszybowało w górę. A wraz z nowymi generacjami będzie jeszcze gorzej.

Współczynniki TGP (ang. Total Graphics Power) i TBP (ang. Total Board Power), czyli tożsame określenia dla poboru mocy całej karty graficznej (kolejno GeForce’ów i Radeonów), wyniosły w RTX-ie 3090 i RX-ie 6900 XT 350 W i 300 W. To są wartości tylko dla podstawowych modeli. Wybrane niereferenty zużywają jeszcze więcej energii. Teraz jednak wypadają blado na tle RTX-ów 4000 i RX-ów 7000.

nvidia ampere chip

Układy wraz ze wzrostem poboru mocy będą wydzielać więcej ciepła. Zimą 2022 roku, gdy odbędzie się według plotek premiera nowych serii „zielonych” i „czerwonych”, włączenie grzejnika może nie być konieczne. W końcu komputer wraz z mocną kartą graficzną GeForce RTX 4000 lub Radeon RX 7000 pomoże ogrzać pokój. Jak miło, posłużą nie tylko do grania (i ewentualnie kopania kryptowalut). 

Jeśli scenariusz się sprawdzi, pomału trzeba będzie myśleć o (kolejnej?) wymianie zasilacza. W końcu nowe GPU będą „pożerać” prąd, jak obecnie kompletne i bardzo wydajne PC. Bez obniżania napięć (undervoltingu) się nie obejdzie. W końcu nikt z nas raczej nie chce w obudowie piekarnika, a podczas letnich upałów sauny w pomieszczeniu. Serie GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 zapowiadają się na potwory – wielkie, potężne i głodne mocy.

UWAGA: 450 W dla GeForce’a RTX 4090 raczej nie jest dłużej aktualne. Bądź na bieżąco i przeczytaj najnowsze doniesienia o poborze energii kart graficznych GeForce RTX 4000.

Przeczytaj koniecznie:

Źródło: VideoCardz, Wccftech, Hardware Times, 3DCenter, Twitter (kopite7kimi, Greymon55), forum Beyond3D (Bondrewd)

Odkryj najbardziej prądożerne karty graficzne w x-komie