Mała nie znaczy gorsza. Jak zabezpieczyć swoją firmę z urządzeniami Cisco Meraki Go?

Nawet jeśli prowadzimy małą firmę, to lepiej, by zabezpieczenia w niej, oferowały coś ponad minimum. Z Cisco Meraki Go mamy opcję stworzenia bezpiecznej sieci dla wszystkich użytkowników – nie tylko pracowników, ale i klientów, pacjentów i gości. Poznajcie urządzenia sieciowe oferuje ta marka.

Dla kogo są urządzenia Cisco Meraki Go?

Dla właścicieli niewielkich hurtowni i biur. Barów, kawiarni i pubów. Salonów piękności, studiów fryzjerskich czy tatuażu. Prywatnych gabinetów lekarskich i wielu innych. Innymi słowy, rozmaitych małych biznesów. Choć liczba pracowników może być niewielka, to i tak powinno się im zapewnić stabilny i bezpieczny dostęp do internetu. A do dochodzą jeszcze osoby, które korzystają z usług tychże small biznesów i które chcą skorzystać z podłączenia do sieci.

small business kawiarnia
Źródło: Pixabay

I tu właśnie do akcji wchodzą urządzenia sieciowe marek pokroju Cisco Meraki Go. Pomagają one nie tylko stworzyć i rozbudować sieć, ale także spokojnie nią zarządzać, monitorować ją i w razie problemów reagować.

Jakie urządzenia sieciowe znajdziesz w portfolio Cisco?

Switche Cisco Meraki Go

Oferują one, zależnie od modelu, od 8 do 48 gigabitowych portów Ethernet. Są tu a także dwa porty SFP (po 1 Gb każdy). W niektórych wariantach obecny jest dodatkowo port zarządzający. Przełączniki Cisco Meraki Go pozwalają na automatyczne rozpoznawanie kabla krosowego, krosowanie portów i negocjację szybkości połączeń. Dzięki nim można również korzystać z QoS. Przypomnijmy, że funkcja ta umożliwia nadawanie priorytetów poszczególnym urządzeniom, zależnie od bieżących potrzeb.

Switch Cisco Meraki Go w pracy
Źródło: Cisco Meraki Go

W niektórych modelach znajdziemy też wsparcie dla technologii PoE, czyli Power over Ethernet. Dzięki niej dostarczysz zasilanie do kompatybilnych urządzeń sieciowych za pomocą przewodu ethernetowego. Switche Cisco Meraki Go można ustawić na biurku, ale niektóre z nich posiadają także opcję zamontowania w szafie RACK (czyli przeznaczonej specjalnie dla dysków, serwerów i podobnych urządzeń).

Access Pointy Cisco Meraki Go

Punkty dostępu poszerzają zakres sieci, sprawiając, że sygnał jest obecny nawet tam, gdzie normalnie utknąłby w martwym punkcie. Jednocześnie zapewniają ochronę urządzeń i umieszczonych na nich danych – tych firmowych, jak i należących do gości, którym udostępniliśmy odpowiednią część sieci. Access Pointy można zasilać przez PoE oraz korzystać MU-MIMO, czyli dzielenia sygnału na strumienie i jednoczesnego dostarczania ich do więcej niż jednego urządzenia.

Cisco Meraki Go
Źródło: Cisco Meraki Go

Bardziej szczegółową recenzję jednego z modeli Access Pointów Cisco Meraki Go przygotował Piotrek: Cisco Meraki Go GR60. Test i recenzja Access Pointu dla firm i outside’owych graczy.

Firewall Cisco Meraki Go GX20

Gwoli ścisłości jest to połączenie firewalla z routerem. Również pozwala na zabezpieczenie sieci, udzielanie dostępu oraz blokowanie niepożądanych stron. Także i tu znajduje się złącze PoE. A także pięć gigabitowych portów (cztery WAN, jeden LAN). Dodatkowo możemy wykupić subskrypcję i korzystać z bezpiecznej bramy internetowej Cisco Umbrella. Pomaga ona chronić się przez phishingiem czy złośliwym oprogramowaniem.

Cisco Meraki Go rouuter firewall
Źródło: Cisco Meraki Go


Jak sterować urządzeniami sieciowymi Cisco Meraki Go? Przez aplikację

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia sieciowe współpracują z aplikacją mobilną. Za jej pomocą szybko skonfigurujemy sieć, wprowadzimy niezbędne ustawienia czy aktualizacje.

Tu również przyznamy dostęp poszczególnym użytkownikom, zablokujemy niechciane strony, sprawdzimy moc sygnału. A także ustawimy limity, odłączymy podejrzane, niebezpieczne lub nieużywane port. Będziemy też monitorować zużycie internetu, by lepiej nim gospodarować.

Cisco Meraki Go aplikacja
Źródło: Cisco Meraki Go

Źródło: Cisco Meraki Go, Wikipedia