Jak sprawdzić prędkość internetu? Najpopularniejsze testy i skuteczne sposoby na przyśpieszenie łącza

Zastanawiasz się jak sprawdzić prędkość internetu? Objaśnimy Ci krok po kroku, co należy zrobić, aby uzyskać rzetelny wynik. Niezależnie od tego, czy wykonujesz test z czystej ciekawości, czy ma on posłużyć jako dowód w sprawie reklamacji, skorzystaj z naszego poradnika i wykonaj niezawodny test prędkości internetu.

Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić prędkość internetu?

Szybkość internetu a umowa z dostawcą

Prędkość obiecywana przez dostawcę internetu nie zawsze pokrywa się z rzeczywistą jakością usługi. Operatorzy zazwyczaj zastrzegają sobie, że oferowana prędkość jest maksymalną, jaką zapewnia łącze. Rzeczywista prędkość internetu może być niższa, a maksimum osiągnie tylko w sprzyjających warunkach. 

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić prędkość internetu, pamiętaj, że większość usługodawców podaje prędkość w Megabitach, na komputerach zaś zwykle operujemy na MegaBajtach. Bajt składa się z ośmiu bitów, więc jeżeli Wasz internet rozpędza się do 100 Mbitów/sekundę, to faktyczna prędkość pobierania wyniesie ok. 12 MBajtów/sekundę.

Może się jednak zdarzyć, że internet będzie działał bardzo wolno, znacznie poniżej deklarowanej przez dostawcę prędkości. Wówczas prosty test prędkości internetu pozwoli Ci sprawdzić, jak szybko działa Twoje łącze. Jeżeli problem utrzyma się przez dłuższy czas, może być to solidna podstawa do złożenia reklamacji.

szybkość internetu

Co ma wpływ na szybkość internetu?

Obniżenie przepustowości łącza internetowego niekoniecznie może być spowodowane przez usługodawcę. Przed próbą reklamacji usługi sprawdź, czy któryś z poniższych punktów skutecznie nie blokuje prędkości domowego internetu.

 • Przestarzałe podzespoły komputerowe, np. karta sieciowa obsługująca internet o niskiej prędkości.
 • Przestarzałe sterowniki karty sieciowej.
 • Programy i aplikacje działające w tle.
 • Wirusy.
 • Wiele urządzeń podłączonych jednocześnie do tej samej sieci.
 • Niewydajny/przestarzały router.
 • Niewłaściwe umiejscowienie routera, np. za grubą ścianą lub za meblami.

Jeśli sprawcą całego zamieszania okazał się router, to nic straconego. Poniżej znajdziesz propozycję najlepsze urządzeń, które nie tylko zapewnią Ci najlepszą prędkość internetu, ale także zadbają o dostęp do WiFi w całym domu lub biurze.

Zobacz pełną ofertę routerów

Dobrym rozwiązaniem w dużych mieszkaniach lub domach są także access pointy. To niewielkie urządzenia, które rozszerzają zasięg sieci Wi-Fi, dzięki czemu możesz cieszyć się dobrym zasięgiem i stabilnym połączeniem niemal w każdym zakątku swoich czterech ścian.

Zobacz ofertę access pointów w x-komie

Jeżeli wszystkie urządzenia działają jak należy oraz nic im nie przeszkadza, a czujesz, że prędkość internetu odbiega od normy, to czas przejść do działania i dowiedzieć się, jak sprawdzić prędkość internetu.

Testy szybkości internetu – najpopularniejsze darmowe opcje

W sieci znajdziesz mnóstwo testów prędkości internetu, których funkcjonalności są zwykle bardzo podobne. Do najpopularniejszych testów prędkości internetu należą:

 • speedtest.net
 • speedtest.pl

Ponadto bardzo wielu dostawców oferuje swoje własne testy prędkości sieci. Wśród nich są m.in. Orange, Vectra, UPC, t-mobile czy Play. Jeżeli jesteś klientem jednej z tych firm, warto skorzystać z ich testów.

Informacje, które najczęściej otrzymasz w najpopularniejszych testach prędkości internetu, to:

 • Pobieranie (download) – prędkość pobierania danych z internetu na urządzenie. Od niej zależy działanie – wczytywanie stron, ładowanie filmików czy streamowanie muzyki.
 • Wysyłanie (upload) – czyli maksymalnej prędkości transferu danych z urządzenia na serwer. Im wyższa, tym szybciej wgrasz pliki do chmury, w mailu czy przekażesz dźwięk i obraz wyższej jakości podczas wideorozmów.
 • Ping – podawany w milisekundach, oznacza opóźnienie między naszą komendą a odpowiedzią serwera. Im niższa jego wartość, tym wyższa responsywność.
 • Operator – Twój dostawca internetu.
 • Numer IP.
Speedtest sprawdź prędkość internetu

Jak sprawdzić prędkość internetu? PRO Speed Test, czyli certyfikowany test prędkości internetu

Wszechstronna analiza potwierdzona certyfikatem

Możesz także skorzystać z aplikacji, która jest certyfikowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Program ten nosi nazwę PRO Speed Test i pobierzesz go z tej strony. Najpierw jednak powinieneś założyć konto, jest ono bowiem wymagane do każdorazowego uruchomienia programu w celu wykonania pomiaru.

Program przede wszystkim monitoruje prędkość pobierania i wysyłania danych przez łącze internetowe. Ale sprawdza także obciążenie procesora, konfigurację karty sieciowej, ilość działających urządzeń w jednej sieci lokalnej oraz jej aktualne obciążenie. To dużo więcej, niż oferuje większość internetowych mierników prędkości internetu.

PRO Speed Test badanie

W opisie programu możemy przeczytać, że: „Aplikacja jest częścią systemu pomiarowego PRO Speed Test. Umożliwia przeprowadzenie pomiarów certyfikowanych oraz wygenerowanie Raportu z certyfikowanych pomiarów jakości usługi dostępu do internetu. Raport może być wykorzystany przez konsumentów m.in. w postępowaniu reklamacyjnym lub gdy korzystają z innych środków ochrony prawnej”.

Co należy zrobić, aby pomiar uzyskał certyfikat?

Aby uzyskać certyfikat, wystarczy, że spełnisz wszystkie z poniższych warunków:

 • Aplikacja jest zainstalowana na systemie Windows lub macOS
 • Połączenie przez kabel Ethernet w trybie full-duplex
 • Obciążenie procesora przed pomiarem mniejsze niż 20%, a w jego trakcie nie większe niż 85%
 • Prędkość transmisji danych pochodząca z aplikacji firm trzecich nie jest większa niż 1 Mb/s
 • Brak aktywnych połączeń z wykorzystaniem wirtualnej sieci (VPN)
 • Wyłączone udostępnianie internetu dla innych urządzeń niż tego, na którym przeprowadzany jest pomiar (poza routerem)
 • Podłączony zasilacz sieciowy jeśli korzystamy z laptopa

Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, otrzymasz rzetelny pomiar. W trakcie trwania sprawdzania prędkości może się zdarzyć, że status zmieni się na niecertyfikowany. Dzieje się tak dlatego, że któryś z powyższych punktów został naruszony. W tym wypadku możesz albo kontynuować test i otrzymać niecertyfikowany wynik, albo wyeliminować winowajcę. Jeśli jednak Twój test przebiegnie bez przeszkód, po jego zakończeniu otrzymasz informację, że pomiar jest certyfikowany.

Raport podstawą do reklamacji

Tak jak wspominałem wcześniej, raport wygenerowany przez aplikację PRO Speed Test jest świetnym dowodem, który pomoże przechylić szalę zwycięstwa w walce z dostawcą internetu. Aby tak się stało, nie wystarczy przygotować jednego pomiaru. W ciągu 1 doby należy wykonać ich 6 w minimalnych odstępach 30 minut (oczywiście wszystkie powyższe wytyczne muszą być zachowane).

To dalej nie wszystko, żeby raport był rzetelny, należy w okresie 7 dni wykonać przynajmniej 2 cykle dobowe. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, możesz już przejść do generowania samego raportu. Zrobisz to na oficjalnej stronie PRO Speed Test.

Już wiesz, jak sprawdzić prędkość internetu? Świetnie! Podziel się uzyskanymi wartościami w komentarzu.

Zobacz także:

Sprawdź urządzenia sieciowe w x-komie