Jak sprawdzić prędkość internetu?

Zastanawiasz się jak sprawdzić prędkość internetu? Objaśnimy Ci krok po kroku, co należy zrobić, aby uzyskać rzetelny wynik. Niezależnie od tego czy wykonujesz test dla samego siebie, czy ma on posłużyć jako dowód w sprawie, reklamacji skorzystaj z naszego poradnika.

Dlaczego warto od czasu do czasu wykonać test?

Wykonanie rzetelnego pomiaru to kwestia kilkudziesięciu sekund. Nie zawsze prędkość obiecywana przez dostawcę pokrywa się z rzeczywistą jakością usługi. Operatorzy zazwyczaj zastrzegają sobie prędkość gwarantowaną w granicach 80% wartości znajdujących się na umowie. Jeśli pracujecie w systemie Home Office i przesyłacie duże pliki, to wiecie, jak ważna jest szybkie i przede wszystkim stabilne łącze.

Gracze również często są zależni od prędkości internetu, jeśli czekamy na ważną aktualizację w swojej ulubionej grze, nie chcemy jej potem pobierać długimi godzinami lub zostawiać włączonego komputera na noc. Zwłaszcza że nasz internet powinien pobrać patcha w mgnieniu oka. Największy problem mają fani gier online. Tam wymagany jest przede wszystkim niski ping, który pomaga uniknąć tzw. lagów.

Co ma wpływ na prędkość internetu?

Obniżenie przepustowości łącza internetowego niekoniecznie może być spowodowane przez usługodawcę. Przed próbą reklamacji usługi sprawdź, czy któryś z poniższych punktów skutecznie nie blokuje prędkości domowego internetu.

 • Podzespoły komputerowe
 • Przestarzałe sterowniki karty sieciowej
 • Programy, aplikacje działające w tle
 • Wirusy
 • Wiele urządzeń podłączonych jednocześnie do tej samej sieci
 • Niewydajny router

Pamiętaj, aby uzyskać najlepsze prędkości internetu, podłącz swoje urządzenie za pomocą kabla internetowego!

Jeśli sprawcą całego zamieszania okazał się router, to nic straconego! Specjalnie dla Ciebie wyselekcjonowaliśmy najlepsze urządzenia, które nie tylko dostarczą Ci najlepszą prędkość internetu, ale także zadbają o dostęp do sieci WiFi w całym domu lub biurze.


Jesteś zwolennikiem rozwiązań smart home? Przeczytaj artykuł o inteligentnych routerach stworzony przez Macieja – naszego specjalisty od szeroko rozumianej technologii smart urządzeń.

Jeśli według Ciebie wszystkie powyższe punkty działają prawidłowo, a czujesz, że prędkość internetu odbiega od normy, to możemy przejść do działania. Nie przejmuj się, jeśli to wina Twojego dostawcy, nie jesteś na straconej pozycji.

Aby sprawdzić prędkość swojego łącza internetowego, wystarczy jedna aplikacja, która jest certyfikowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Program ten nosi nazwę PRO Speed Test i pobierzecie go z tej strony.

Najpierw jednak musisz założyć konto, bowiem jest ono wymagane do każdorazowego uruchomienia programu w celu wykonania pomiaru.

PRO Speed Test. Jak sprawdzić prędkość internetu?

Program przede wszystkim monitoruje prędkość pobierania i wysyłania danych przez łącze internetowe. Ale także sprawdza obciążenie procesora, konfigurację karty sieciowej, ilość działających urządzeń w jednej sieci lokalnej oraz jej aktualne obciążenie.

PRO Speed Test badanie

W opisie możemy  przeczytać, że: „Aplikacja jest częścią systemu pomiarowego PRO Speed Test. Umożliwia przeprowadzenie pomiarów certyfikowanych oraz wygenerowanie Raportu z certyfikowanych pomiarów jakości usługi dostępu do internetu. Raport może być wykorzystany przez konsumentów m.in. w postępowaniu reklamacyjnym lub gdy korzystają z innych środków ochrony prawnej.”

Co należy zrobić, aby pomiar uzyskał certyfikat?

Wystarczy, że spełnisz wszystkie z poniższych warunków:

 • Aplikacja jest zainstalowana na systemie Windows lub macOS
 • Połączenie przez kabel Ethernet w trybie full-duplex
 • Obciążenie procesora przed pomiarem mniejsze niż 20%, a w jego trakcie nie większe niż 85%
 • Prędkość transmisji danych pochodząca z aplikacji firm trzecich nie jest większa niż 1 Mb/s
 • Brak aktywnych połączeń z wykorzystaniem wirtualnej sieci (VPN)
 • Wyłączone udostępnianie internetu dla innych urządzeń niż tego, na którym przeprowadzany jest pomiar (poza routerem)
 • Podłączony zasilacz sieciowy jeśli korzystamy z laptopa

Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, rzetelny pomiar będzie możliwy. W trakcie trwania sprawdzania prędkości może się przydarzyć sytuacja, gdzie status zmieni się na niecertyfikowany. Dzieje się tak dlatego, że któryś z powyższych punktów został naruszony. W tym wypadku masz do wyboru, albo kontynuować test i otrzymać niecertyfikowany wynik, albo wyeliminować winowajcę.

To był ten czarny scenariusz. Jeśli jednak Twój test przebiegnie bez przeszkód, po jego zakończeniu otrzymasz informację, że pomiar jest certyfikowany.

Raport podstawą do reklamacji

Tak jak wspominałem wcześniej, raport wygenerowany przez aplikację PRO Speed Test jest świetnym dowodem, który pomoże przechylić szalę zwycięstwa w walce z dostawcą internetu. Aby tak się stało, nie wystarczy przygotować jednego pomiaru. W ciągu 1 doby należy wykonać ich 6 w minimalnych odstępach 30 minut (oczywiście wszystkie powyższe wytyczne muszą być zachowane).

To dalej nie wszystko, żeby raport był rzetelny, należy wykonać przynajmniej 2 cykle dobowe opisane powyżej w okresie 7 dni.

Po wykonaniu wszystkich tych mozolnych czynności możesz już przejść do generowania samego raportu. Zrobisz to na oficjalnej stronie PRO Speed Test.

Sprawdziłeś prędkość internetu z ciekawości? Świetnie! Podziel się uzyskanymi wartościami w komentarzu. Możesz także polecić lub ostrzec innych czytelników przed którymś z dostawców internetu w Twoim mieście, lub opisać sposób na jego przyspieszenie.

Zobacz jak sprawdzić IP komputera (i nie tylko)