Cisco Meraki Go GR60. Test i recenzja Access Pointu dla firm i outside’owych graczy

Szybka decyzja i szybka recenzja. No bo kiedy testować zewnętrzny Access Point, jeśli nie teraz, wczesną wiosną? Wybrałem do tego Cisco Meraki Go GR60, który ma 2 anteny, fajną i lekką aplikację, obsługuje pasmo 5 GHz i może się pochwalić niezłą przepustowością. Sprawdź, gdzie można go używać i w jakich sytuacjach się przydaje.

Unboxing Cisco Meraki Go GR60

Bohater tej recenzji wypełnia większość kubatury pudełka. Access Point Cisco Meraki Go GR60 jest spory, do tego bardzo solidnie wykonany i ma przyjemny dla oka design. Suma tych trzech atutów daje poczucie bezpieczeństwa – rzecz istotna, bo urządzenie swoje kosztuje. Już samo to sugeruje, że Meraki Go GR60 jest sprzętem z górnej półki.

Cisco Meraki Go GR 60 opakowanie

Szczerze mówiąc, najbardziej widziałbym je w firmie. Tuż za framugą okna wychodzącego na posesję, z widokiem np. na zewnętrzną recepcję albo na budynek ochrony. Nie trzeba przeciągać przewodów, nie trzeba zdawać się na łaskę klasycznego routera, ekranowanego ścianami. O firmowym przeznaczeniu informuje również aplikacja, nakazując wybór branży oraz wielkości your company.


Co ważne, w tym sporym urządzeniu zamontowano 2 anteny z obsługą pasm 2,4 GHz oraz 5 GHz i to one dbają o stabilny sygnał. Jak stabilny? Z internetem połączyłem się, stojąc na chodniku około 40 metrów od źródła sygnału (plus wysokość do okna na 3 piętrze). Przestrzeń była rzecz jasna otwarta.

W wytłoczce pod Access Pointem czekają jeszcze:

  • zasilacz
  • kabel Ethernet
  • stopka instalacyjna
  • zestaw kołków i wkrętów montażowych
Cisco Meraki Go GR 60 zawartość opakowania

Jest zatem wszystko, bo podłączyć się do wewnętrznej sieci i rozgłaszać sygnał dalej, poza budynek. Będziesz potrzebować tylko śrubokrętów oraz wiertarki, żeby wprowadzić kołki w ścianę, ale to naturalne.

Instalacja w mniej niż 10 minut

Brzmi jak tani chwyt reklamowy i aż powątpiewałem, że uda mi się podłączyć Meraki Go GR60 w 10 minut. Udało się. Filozofii przy tym nie ma, bo wystarczy:

  • odkręcić zaślepki z tyłu urządzenia
  • podpiąć zasilacz i kabel Ethernet
  • podłączyć zasilacz do gniazdka, Ethernet do routera
  • pobrać aplikację
  • postępować według instrukcji

Powyższe czynności zajmą kilka minut to fakt, ale montażu nie powinienem wliczać w proces instalacji. Różne są warunki architektoniczne, więc i czas potrzebny na zamontowanie Access Pointu do ściany, jak i przeciągnięcie kabla, może być różny. Tego się nie przeskoczy. Podoba mi się sposób mocowania Access Pointu do elementu przykręcanego do ściany. Działa na zasadzie zapadki, co usprawnia montaż i demontaż urządzenia.

Natomiast samo konfigurowanie sieci to już fraszka.

Przejrzysta aplikacja Meraki Go

W ulotce od producenta widnieje symbol smartfona oraz nazwa aplikacji. Pobrałem ją, zainstalowałem, założyłem konto. Po chwili buszowałem już w menu aplikacji. Trzeba było połączyć się z urządzeniem, nazwać i skonfigurować sieć. Takich sieci mogę stworzyć kilka, np. dla pracowników, dla gości, dla ochrony, itd.. Przez cały ten proces przeprowadził mnie instalator, wskazując krok po kroku, co należy robić i w jakiej kolejności.

Wkrótce na Access Poincie zaświeciła się zielona dioda, informując o poprawnym zakończeniu instalacji. Sukces!

Musiałem jeszcze nazwać sieć oraz zabezpieczyć ją hasłem. Na tym etapie mogłem wybrać, czy sieć ma być dostępna dla gości, czy nie. Mogłem też zablokować określone witryny, żeby nikt się z nimi nie połączył.

Aplikacja Meraki Go zakładanie sieci

W aplikacji widzę, jakie urządzenia podłączone są do Meraki Go GR60. Po kliknięciu w każde widzę:

  • moc sygnału
  • adresy MAC oraz IP
  • wykorzystanie internetu
  • najczęściej używane aplikacje do łączenia z siecią

Każde mogę w dowolnym momencie zablokować, aby nie łączyło się z Access Pointem. Poza tym mogę ustalić limit szybkości internetu dla mojej sieci oraz blokować dostęp do konkretnych stron (o czym już wspominałem).

Aplikacja Meraki Go blokowanie dostępu do sieci

Mało tego, w aplikacji widzę, ile osób przechodzi obok budynku z Access Pointem i wchodzi w zasięg rozgłaszanego sygnału. Dostaję też informację, ile czasu spędzili w budynku (w obrębie zasięgu), a także ilu z nich to osoby powracające, a ile nowe. Niby drobnostki, niewiele warte wieści, niemniej dla administratora bardzo cenne. Na podstawie takich danych łatwiej określić choćby maksymalną prędkość transmisji danych dla gości, aby nie tworzyć wąskiego gardła i nie irytować słabym internetem.

Aplikacja Meraki Go goście przebywający w sieci

Zasilanie przez PoE

Kto ma w firmie switch zgodny z PoE 802.3 af, ten może korzystać z zasilania PoE. Lecz jeśli Meraki Go GR60 grać będzie solo, trzeba skorzystać z zasilacza (dołączonego do zestawu).

Otwór, przez który wychodzą przewody, jest wyłożony gumą i ta guma stanowi część systemu uszczelniającego. Ona, wraz z innymi zabezpieczeniami, składa się na odporność IP67.

I na pierwszy rzut oka wydaje się, że to jest ok, ale w praktyce nie jest tak kolorowo. Inny system uniemożliwia zarządzanie całą siecią z jednej aplikacji. Warto więc hołdować zasadzie: wiele urządzeń – jeden system. Cisco dostarczy kompletne środowisko: wewnętrzny Access Point, switch oraz sprzętowy firewall. Tym wszystkim zarządzasz potem wygodnie z aplikacji Meraki Go.


2 anteny, dwuzakresowość, MU-MIMO

O 2 antenach już pisałem. Dzięki nim Access Point obsługuje dwa pasma – 2,4 GHz oraz 5 Ghz. W efekcie część urządzeń połączysz z siecią wolniejszą (2,4 GHz), np. komputer na recepcji. Natomiast komputer ochrony, który współpracuje z systemem kamer przemysłowych, lepiej podłączyć do pasma 5 GHz.

Cisco Meraki Go GR 60 unboxing

Na plus zapisuję także technologię MU-MIMO. Ona poprawia jakość sygnału Wi-Fi, koncentrując wiązkę na określonym urządzeniu, np. szefa zmiany. Przy okazji MU-MIMO poruszę kwestię gamingu. Przepustowość do 1200 Mbps, pasmo 5 GHz oraz MU-MIMO pozwalają mi sądzić, że gdybym miał taki Access Point zawieszony na domu jednorodzinnym, mógłbym grać online w altance.

Innym rozwiązaniem jest seans z serialem, także w zacienionej altance. 5 GHz i MU-MIMO prześlą sygnał z Netflixa lub HBO GO wprost na pokład laptopa.

Jeśli w budynku działa kilka sieci i byłeś już z nimi połączony, urządzenie może samoczynnie łączyć się z tą o lepszym zasięgu. Żeby pozostać w sieci Meraki Go GR60, warto zapomnieć pozostałe. Ten problem może występować w smartfonach.

Będąc administratorem, zaznacz checkbox: Sieć gościnna.
Zapobiegniesz interakcji urządzeń z pozostałymi sieciami.

Speedtest. Sprawdzam jakość połączenia

Deklaracje producenta to jedna strona medalu. Pora zajrzeć na tę ciemniejszą i sprawdzić, czy Access Point przekaże dalej pełną prędkość transferu, a także na jaką odległość. No dobrze, ten parametr już zdradziłem, pisząc wcześniej, że odszedłem na 40 metrów od urządzenia. Ale nie wiesz, jakie prędkości odnotował speedtest. I teraz Ci to pokażę.

Speedtest wewnątrz

Żeby pomiar był dokładny, sprawdziłem, na jakie transfery można liczyć tuż obok, co z racji mieszkania na 3 piętrze, musiałem zrobić w domu. Oto i rezultat pomiaru aplikacją SpeedTest Master.

SpeedTest Master odczyt w pobliżu Access Pointu

Speedtest na zewnątrz

Potem wyszedłem na dwór, stając około 20 metrów od okna (nie licząc wysokości)

SpeedTest Master odczyt 20 metrów od Access Point

Odszedłem więc kolejne 10 metrów. Rezultat:

SpeedTest Master odczyt 30 metrów od Access Point

Odszedłem jeszcze 10 metrów i sprawdziłem połączenie inaczej:

W tej odległości połączenie było już bardzo  niestabilne. Chwilami łapało, chwilami zrywało. Osiągnąłem punkt 0.

Ocena Cisco Meraki Go GR60

Access Point Cisco Meraki Go GR60 spełnia swą rolę znakomicie. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Sygnał Wi-Fi dociera na odległość do 40 metrów, zapewniając skuteczne połączenie z pasmem 5 GHz. Będąc około 20 metrów od nadajnika, wykorzystywałem jakieś 30% przepustowości domowego złącza, a ten sprzęt obsługuje nawet 1200 Mbps. 

Włączyłem wideo z YouTube i oglądałem je płynnie. Zaraz potem włączyłem Spotify i muzyka popłynęła z głośnika. Mógłbym w ten sposób słuchać muzyki pod blokiem bez utraty danych mobilnych albo siedzieć z tabletem w samochodzie i wałkować Gambit królowej.

Cisco Meraki Go GR 60 access point

Urządzenie ma certyfikat IP67, niestraszna mu zatem praca za oknem. Ten aspekt odbija się rzecz jasna na cenie i ona chyba też stanowi świadectwo firmowego przeznaczenia produktu. Firma może sobie pozwolić na większy koszt, bo i infrastruktura różni się od domowej. Za to instalacja oraz konfigurowanie są proste, intuicyjne, a co najważniejsze, szybkie. Jak wspomniałem, żeby w pełni korzystać z możliwości Cisco Meraki Go GR60, wystarczy 10 minut poświęcone na przeklikanie aplikacji.

Sama aplikacja dostarcza z kolei sporo informacji o użytkownikach sieci, pozwala określić limity prędkości transferu, wykluczyć określone strony, stworzyć kilka sieci dla różnych odbiorców. W niej zarządzasz też innymi urządzeniami Cisco Meraki Go.

Minusy

  • cena

Plusy

  • certyfikat IP67
  • obsługa dwóch pasm
  • transfer do 1200 Mbps
  • technologia MU-MIMO
  • skuteczny zasięg do 40 metrów
  • rozbudowana aplikacja
  • prosty montaż
  • szybka instalacja

Ocena redakcji

9/10

Access Point Cisco Meraki Go kupisz w sklepie x-kom