Jak sprawdzić i zmienić hasło Wi-Fi w domu?

„Błędne hasło” – każdy pewnie spotkał się z takim komunikatem po wpisaniu hasła do Wi-Fi. Do sieci domowej podłączamy wszystkie urządzenia, które potrzebują połączenia z internetem. Co zrobić w przypadku kiedy wpisujemy niepoprawne hasło lub nie pamiętamy go? Jak je sprawdzić? Jak zmienić? Tego dowiecie się w tym tekście.

Jak sprawdzić hasło Wi-Fi w domu?

Najczęściej spotykana jest naklejka na spodzie routera, na której zapisana jest nazwa sieci oraz hasło do Wi-Fi. Czasami hasło znaleźć można w instrukcji routera lub umowie podpisanej z dostawcą. W tym wypadku jest to często wygenerowany losowo ciąg cyfr i znaków. Jeśli jednak hasła nie potrafimy znaleźć lub urządzenie odrzuca próby jego wpisania, najlepiej skontaktować się z dostawcą internetu lub zmienić hasło ręcznie, o czym piszę w dalszej części tekstu.

Niejednokrotnie ustawiamy też hasło podczas pierwszej konfiguracji routera, ponieważ wpisaliśmy to, co akurat przyszło nam do głowy. Następnie łączymy z routerem wszystkie domowe urządzenia i zapominamy hasła, ponieważ nie musimy wpisywać go przez najbliższe tygodnie lub nawet miesiące. Wtedy na nic zdadzą się dane z naklejki czy instrukcji. Trzeba będzie dostać się do ustawień routera i tam sprawdzić hasło lub wpisać nowe, jeśli starego nie da się podejrzeć.

Niepoprawne hasło do Wi-Fi

Jak zmienić hasło Wi-Fi w domu?

Konfiguracja routera, w tym zmiana hasła do sieci Wi-Fi możliwa jest z poziomu przeglądarki. Na wspomnianej już naklejce lub w instrukcji routera znajdziemy adres IP składający się z cyfr i kropek (np. 192.186.0.1). Taki właśnie numer wprowadzamy w miejsce, gdzie normalnie wpisujemy adres strony WWW. W ten sposób dostaniemy się do ustawień routera. 

Dostęp do konfiguracji zabezpieczony jest często koniecznością wprowadzenia loginu i hasła. Warto zaznaczyć, że nie jest takie samo, jak nazwa sieci i hasło do Wi-Fi. Dla nieskonfigurowanego routera login i hasło to często admin/admin, a jeśli dane te są inne, znajdziemy je na naklejce lub w instrukcji.

Teraz już pozostaje odnalezienie opcji hasło do Wi-Fi czy hasło sieci bezprzewodowej. W zależności od modelu routera, dojście do tych ustawień może się nieco różnić. Interfejsy routerów są jednak dość przejrzyste i zmiana danych nie powinna przysporzyć kłopotów nawet osobie, która zna podstawową obsługę komputera.

Sprawdźcie również jak sprawdzić adres IP komputera oraz innych urządzeń

Logowanie do routera

Co zrobić kiedy nie potrafię znaleźć lub zmienić hasła?

No dobrze, ale dane do logowania z biegiem czasu mogą być trudne do odczytania, można je również zgubić, a jak wiemy, nasz umysł niekoniecznie musi je pamiętać. Nie potrafimy zalogować się do sieci domowej, nie potrafimy również zmienić hasła i co najgorsze – nie mamy przez to dostępu do internetu. Rozwiązaniem w tym wypadku będzie magiczna sztuczka w postaci przywrócenia routera do ustawień fabrycznych.

Potrzebna będzie nam igła, szpilka lub coś zmieści się do malutkiego otworu z tyłu routera opisanego jako Reset. Wprowadzamy do niego nasz przyrząd i odczekujemy kilkanaście sekund, nim router się zresetuje. W zależności od modelu routera czas ten może się nieco różnić – w niektórych wystarczy 10 sekund, a w innych nawet 30 sekund.

W jaki sposób dowiemy się, że proces resetowania się zakończył? Diody migające na routerze znikną, a następnie stopniowo zaczną się pojawiać. W zależności od modelu mogą też zmienić częstotliwość mrugania lub kolorystykę. Niektóre routery można zresetować dopiero po odłączeniu zasilania.

 

Czy muszę ponownie ustawić router, a także połączyć z siecią inne urządzenia?

Kiedy proces resetowania dobiegnie końca, będziemy mogli zalogować się do routera wpisując fabryczne dane do logowania. Znajdziemy je w instrukcji, która zresztą może przydać się w czasie resetowania routera, a także jego późniejszej konfiguracji. Musimy pamiętać, że resetujemy nie tylko hasło do Wi-FI, ale również wszystkie ustawienia routera. Trzeba będzie go ponownie skonfigurować zgodnie z danymi od dostawcy internetu.

Po zresetowaniu routera z naszą siecią domową rozłączą się także wszystkie urządzenia, które wcześniej z nią połączyliśmy. Oznacza to, że ponownie trzeba będzie wpisać hasło do Wi-Fi w telefonie czy laptopie. Połączyć trzeba będzie również drukarkę czy urządzenia smart home.

Sprawdźcie ofertę routerów w sklepie x-kom