Jak działa czytnik e-book? Czym jest e-papier? Wyjaśnienie technologii i zasad działania

Sterty książek zajmują już każdy kąt w Twoim domu, a Ty nie możesz powstrzymać się przed kupnem kolejnych tytułów? E-booki to świetne i wygodne rozwiązanie, do którego przekonał się już niejeden mól książkowy. Zastanawiasz się nad zakupem czytnika e-booków? W tym artykule przyglądamy się, jak one działają, jakie są wrażenia z czytania oraz jakie są ich wady i zalety.

Czym jest i jak działa czytnik e-booków? 

Czytniki e-booków przeznaczone są do ściągania, przechowywania i czytania cyfrowych tekstów. Używane są głównie do przeglądania wirtualnych wersji książek i gazet, jednak z powodzeniem mogą służyć też jako sprzęty do odtwarzania większości e-plików.

Jest to urządzenie, które wyglądem przypomina tablet, z tą różnicą, że jego wyświetlacz nie wymaga podświetlenia. Nie ma zapotrzebowania na energię, aby utrzymać tekst lub ilustrację na „stronie”. Energia pobierana jest dopiero w momencie zmiany strony. Dzięki temu e-czytnik może działać na jednym ładowaniu znacznie dłużej niż inne tego typu urządzenia. 

Zamiast klasycznego wyświetlacza, wewnątrz urządzenia znajduje się ekran, który wykorzystuje technologię e-papieru lub e-ink. Ekran ten działa na zasadzie mikroskopijnych cząsteczek, które mogą być przemieszczane, by tworzyć tekst lub obrazy. Więcej o tym dowiecie się z dalszej części tekstu.

Obecnie większość modeli czytników posiada opcję podłączenia do internetu, co umożliwia pobieranie nowych tytułów bezpośrednio z sieci. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Czytniki e-booków posiadają też pamięć, która przechowuje cyfrowe kopie książek, artykułów i innych publikacji. W zależności od modelu, pamięć ta może pomieścić setki lub nawet tysiące tytułów.

Aby odczytać treść, użytkownik musi otworzyć plik e-booka na czytniku. Przy pomocy przycisków lub ekranowego interfejsu można następnie przewijać strony, powiększać lub zmniejszać tekst, dodawać zakładki lub wyszukiwać słowa kluczowe. Czytniki e-booków posiadają też zwykle wbudowane funkcje słowników, tłumaczenia lub czytania na głos, co niezaprzeczalnie stanowi ich wielką zaletę.

No dobrze, ale jak to wygląda w praktyce? Wielbiciele klasycznych, papierowych książek albo osoby, które do tej pory e-booki czytały np. na tablecie, często są zdziwieni, jak komfortowe i „realistyczne” jest czytanie e-booków na czytniku. Każda strona np. takiej elektronicznej książki jest widoczna jako pojedyncza strona na ekranie, każda następna jest prezentowana jako odświeżony ekran po przesunięciu palcem w lewo lub prawo albo naciśnięciu przycisku na urządzeniu. 

Jak widzicie czytniki e-booków są urządzeniami, które łączą w sobie zaawansowaną technologię z praktycznymi i wygodnymi funkcjami, a to naprawdę czyni je świetnym sprzętem dla miłośników czytania.

czytnik e-booków i stos książek

Elektroniczny papier – co to jest?

Zainteresował Was elektroniczny papier? No to przyjrzyjmy mu się bliżej. E-atrament znany również jako „atrament elektroniczny” lub właśnie „elektroniczny papier”, to rodzaj technologii wyświetlania znanej z niskiego zużycia energii i wizualnego podobieństwa do atramentu na papierze. Te cechy sprawiają, że idealnie pasuje do wielu e-czytników, takich jak Amazon Kindle.

W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń wyświetlających, takich jak LED i TN, które często składają się z pojedynczych pikseli, z których każdy wyświetla kolor, urządzenia z e-atramentem są znacznie bardziej zależne od fascynującej chemii. Wyświetlacze E-Ink są wykonane z cienkiej warstwy na milionach małych kapsułek wypełnionych cząstkami unoszącymi się w przezroczystym płynie. Wszystkie te cząsteczki są zabarwione określonym pigmentem: w przypadku wyświetlaczy w skali szarości pigmenty te będą czarne lub białe.

Cząsteczki te poruszają się w zależności od tego, jaki rodzaj ładunku elektrycznego otrzymują. Na przykład czerń wzrośnie, gdy zostanie wystawiona na działanie ładunku ujemnego, a biel wzrośnie, gdy zostanie wystawiona na działanie ładunku dodatniego. Dlatego wyświetlacz E-Ink działa, wysyłając te małe sygnały elektryczne do wszystkich tych kapsułek. Jeśli określone miejsce ma być czarne, urządzenie wyśle ​​ładunek ujemny, aby przesunąć czerń na górę.

Właśnie dlatego urządzenia wyposażone w te wyświetlacze mają zwykle fenomenalną żywotność baterii. W przeciwieństwie do wyświetlacza LED, wykorzystujących kolorowe światło, które jest włączone przez cały czas, wyświetlacze E-Ink zużywają energię tylko wtedy, gdy układ kolorów na wyświetlaczu musi się zmienić. Wyświetlacz praktycznie nie pobiera energii, gdy po prostu czytasz słowa na ekranie.

Czytniki e-booków a tradycyjne książki: zalety i wady

Zalety czytników e-book

Czytniki e-booków mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych książek papierowych. Przede wszystkim, są one bardzo praktyczne i wygodne w użyciu. Czytnik e-booków jest znacznie lżejszy i bardziej poręczny niż tradycyjna książka, dzięki czemu można go z łatwością zabrać ze sobą wszędzie, gdziekolwiek się idzie.

Kolejną zaletą czytników e-booków jest to, że umożliwiają one dostęp do wielu książek bez konieczności przewożenia ich w tradycyjnej postaci. Z jednego urządzenia można mieć dostęp do setek lub nawet tysięcy tytułów, co oznacza, że nie ma potrzeby noszenia ze sobą ciężkiego bagażu, szczególnie w przypadku dłuższych podróży.

Inną ważną zaletą czytników e-booków jest fakt, że umożliwiają one łatwe powiększanie tekstu i zmianę jego rozmiaru, co może być szczególnie przydatne dla osób z wadami wzroku. Czytniki e-booków posiadają też dodatkowe funkcje, takie jak możliwość dodawania zakładek, wyszukiwania treści czy też podświetlanie tekstu, co zwiększa ich funkcjonalność.

Wreszcie, warto podkreślić, że czytniki e-booków są również bardziej przyjazne dla środowiska. Korzystanie z nich zmniejsza ilość papieru potrzebnego do druku tradycyjnych książek, co przyczynia się do ochrony lasów i innych ekosystemów.

Wszystkie te zalety sprawiają, że czytniki e-booków są doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę, mobilność i ekologiczny styl życia.

Wady czytników e-book

Powiedzieliśmy już o wielu zaletach czytników, czy one mają w ogóle jakieś wady? Oczywiście, że tak. Jedną z największych i najczęściej wymienianych wad czytników e-booków jest ich cena. I mówimy tu o koszcie sprzętu, jak i samych e-booków. 

W porównaniu do tradycyjnych, papierowych książek, które można kupić w księgarni, e-booki są stosunkowo drogie. Dla wielu osób, przyzwyczajonych do tego, że kupuje się rzeczy namacalne, jest to niezrozumiałe. Jednak prawda jest taka, że wartością książki nie jest papier, a treść, która przecież w obu przypadkach jest taka sama.  Co więcej, profesjonalne przygotowanie ebooka również kosztuje. I wcale nie są to małe kwoty. Tak samo jak w przypadku książki papierowej trzeba zapłacić m.in. za redakcję, korektę, skład, grafiki,  przygotowanie ebooka w formatach epub i mobi, a także koszty promocji.

Kolejną wadą czytników e-booków jest to, że nie są one tak uniwersalne, jak tradycyjne książki. Wszystko zależy od formatu pliku, który można odczytać na danym czytniku, a nie wszystkie e-booki są dostępne we wszystkich formatach.

To oznacza, że jeśli masz wiele książek w formacie, który nie jest obsługiwany przez czytnik e-booków, to musisz albo zmienić format pliku, albo kupić nowy czytnik. W praktyce zmiana formatu jest bardzo prosta, bo wystarczy np. kliknąć jeden przycisk w aplikacji Calibre i poczekać 10 sekund. Jednak dla niektórych osób, mimo wszystko, może to stanowić pewną niedogodność.

Inną wadą czytników e-booków jest ich ograniczona funkcjonalność. Oczywiście, w porównaniu do tradycyjnych książek, czytniki e-booków pozwalają na wiele dodatkowych funkcji, takich jak wyszukiwanie słów kluczowych, powiększanie lub pomniejszanie czcionki, czy zapisywanie notatek. Jednak niektóre funkcje, takie jak kolorowe ilustracje, animacje czy filmy, mogą być ograniczone lub w ogóle niedostępne na czytniku e-booków.

Ostatnią wadą czytników e-booków jest to, że niektórzy ludzie po prostu preferują tradycyjne książki. Czytnik e-booków nie oferuje tego samego wrażenia, co fizyczna książka, w której możemy poczuć zapach papieru, dotknąć kartek, a nawet zobaczyć ilustracje i grafikę w dużym formacie. Dlatego, pomimo korzyści płynących z posiadania czytnika e-booków, niektórzy ludzie wolą pozostać przy tradycyjnych książkach.

kobieta czytająca ebooka na czytniku

Czytniki e-booków a ochrona danych osobowych: co warto wiedzieć o prywatności podczas korzystania z urządzenia

Na sam koniec warto poruszyć kwestię bezpieczeństwa. Być może to ona jest jednym z powodów, dla których niektórzy nie mogą przekonać się do czytników e-booków. Jednak nie taki diabeł straszny, o ile pamięta się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które dotyczą praktycznie każdego urządzenia, które może połączyć się z siecią.

Przestrzegaj podstawowych zasad ochrony danych osobowych

Po pierwsze jako użytkownicy czytników e-book (i nie tylko wtedy) powinniście zwracać uwagę na kwestie dotyczące ochrony danych osobowych. Czytniki często wymagają połączenia z siecią internetową w celu pobierania książek, co oznacza, że dane osobowe mogą być zbierane i przechowywane przez producentów czytników lub firmy trzecie.

Po pierwsze, przed zakupem czytnika e-booków warto dokładnie przejrzeć politykę prywatności producenta i sprawdzić, jakie dane są zbierane i w jaki sposób są one wykorzystywane. Warto również dowiedzieć się, czy producent czytnika e-booków przestrzega standardów ochrony danych osobowych, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO).

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie aplikacje lub sklepy internetowe korzystają z naszych danych osobowych. Niektóre sklepy e-booków mogą zbierać i wykorzystywać dane o naszych preferencjach czytania, a także historii zakupów. Dlatego przed korzystaniem z takich usług warto sprawdzić politykę prywatności i np. zgodzić się tylko na udostępnianie niezbędnych informacji.

Korzystaj z bezpiecznych połączeń internetowych oraz z VPN podczas korzystania z sieci publicznych

Kolejną ważną kwestią jest korzystanie z bezpiecznego połączenia internetowego, szczególnie jeśli korzystamy z sieci publicznych np. w kawiarniach czy na lotniskach. W takim przypadku warto korzystać z VPN (Virtual Private Network), który pozwala na szyfrowanie połączenia internetowego oraz ukrycie naszego adresu IP, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i ochronę prywatności podczas korzystania z czytnika e-booków.

Aktualizuj oprogramowanie

Bardzo istotne jest także regularne aktualizowanie oprogramowania czytnika e-booków oraz systemów zabezpieczeń. Producenci często wydają aktualizacje, które poprawiają nie tylko funkcjonalność czytnika, ale także zabezpieczenia przed atakami hakerskimi i zagrożeniami związanymi z ochroną danych osobowych.

Polecane czytniki e-booków