Jaki czytnik e-book wybrać? Ranking najlepszych modeli

Technologia może niektórych zachęcić do częstszego czytania albo czytania w ogóle. Czytniki e-book mają wiele zalet i nawet najbardziej zagorzali fani książek w tradycyjnej formie coraz częściej sięgają po książki elektroniczne. Na rynku istnieje wiele różnych urządzeń do czytania wirtualnych książek, ale które z nich są najlepsze? Z odpowiedzią przychodzi nasz ranking czytników e-book. Dowiedz się, jakie ich parametry są najważniejsze oraz poznaj najlepsze na rynku czytniki e-book w 2023 roku.

Czytnik e-booków w 2023 roku: jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Rozmiar i rozdzielczość ekranu czytnika e-booków

Większość e-czytników ma rozmiar przeciętnej książki w miękkiej oprawie o wymiarach 12 cm x 9 cm. Wiele urządzeń umożliwia zmianę, zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru czcionki na ekranie, jednakże właśnie najlepszą funkcją czytników e-book jest to, że sam ekran ma rozmiar typowej strony w książce.

E-ink w czytnikach e-book

Większość czytników e-booków używa czegoś, co nazywa się elektronicznym atramentem i elektronicznym papierem. Ta kombinacja tworzy na ekranie wizualizację podobną do patrzenia na słowa na fizycznej stronie. E-ink charakteryzuje się ostrym kontrastem i słabym oświetleniem, zaprojektowanym w celu zmniejszenia zmęczenia oczu, często związanego z patrzeniem na ekran komputera.

Jaki kolor w czytniku e-book?

Czarno-biały e-czytnik okaże się najlepszy podczas czytania książek w słońcu i bez elementów graficznych. Natomiast poradniki kucharskie czy pozycje pokazujące obrazy nie będą wyglądać tak dobrze na zwykłych czarno-białych e-czytnikach i zdecydowanie powinny być czytane w kolorze.

Odblaskowość w czytniku e-book

Jedną z ogromnych zalet czarno-białych czytników e-booków, wykorzystujących technologię E-ink jest to, że możesz czytać ulubione pozycje w pełnym słońcu bez efektu oślepienia lub utraty obrazu. Jeśli planujesz dużo czytać na świeżym powietrzu, zachowaj tę uwagę na przyszłość.

Postaw na wygodę w użytkowaniu

Z pewnością nie chcesz czytnika e-book, który jest nieporęczny i trudny do utrzymania. Przed zakupem warto rozważyć jego wagę i upewnić się, czy będzie dla Ciebie odpowiednia. Oprócz tego ważne jest, aby poziom użytkowania przycisków funkcyjnych był równie przyjemny.

Jakość i wytrzymałość

Posiadanie technologii, lekkiej i niewielkiej to ogromne ułatwienie w życiu codziennym — ale tylko wtedy, gdy smukły profil i waga nie kosztują trwałości. To nie oznacza oczywiście, że Twój e-czytnik powinien być cegłą, ale powinien przynajmniej przeciwstawić się przypadkowym zdarzeniom. Do nich należą, chociażby szkody wyrządzone we wnętrzu torebek, plecaku, tylnym siedzeniu samochodu lub podczas upadku z szafki nocnej.

Warto zadbać o treść

Większość osób uzupełnia swoje urządzenie świeżymi materiałami do czytania z dobrze zaopatrzonego sklepu internetowego, takich jak te oferowane przez Kobo, Amazon i Apple iBook Store (tylko w przypadku produktów Apple). Wybierz e-czytnik, który obsługuje szeroką gamę elektronicznych formatów publikacji, a będziesz mógł korzystać z niemal nieskończonej liczby bezpłatnych publikacji za pośrednictwem bibliotek publicznych i innych źródeł.

Łączność to podstawa

Połączenie internetowe zapewnia najwygodniejszy sposób pobierania nowych materiałów do czytania i łączenia się z zasobami online, takimi jak słowniki. Większość ludzi uważa, że Wi-Fi jest wystarczająco dobre, a każdy e-czytnik będzie miał na pokładzie adapter Wi-Fi, ale połączenie 3G to luksus, który docenisz za każdym razem, gdy jesteś w samochodzie, w autobusie i gdziekolwiek indziej i nie możesz zalogować się do Wi-Fi. Za tę opcję zapłacisz więcej z góry, ale obejmuje to stały koszt obsługi przez cały okres użytkowania e-czytnika.

Wybierz czytnik e-booków o odpowiedniej wielkości pamięci

Większość czytników e-booków ma doskonałą pamięć, przy czym modele podstawowe zaczynają się od 4 GB – które mogą pomieścić tysiące książek –, aż do maksymalnie 32 GB. Aby zorientować się, ile książek może obsłużyć czytnik e-booków, 8 GB pamięci odpowiada około 6000 książek. To powinno wystarczyć na dłuższy czas, aby zadowolić nawet najwytrwalszego czytelnika.

Nie zapomnij o możliwości audiobooka

Osoby na rynku czytników e-booków powinny zauważyć, że nie każdy model oferuje możliwość korzystania z audiobooków. Słuchanie książek wymaga czytnika e-booków, który poradzi sobie z tą konkretną funkcją. W zależności od producenta lub modelu, który Cię interesuje, dobrze jest dokładnie sprawdzić, czy urządzenie obsługuje nie tylko audiobooki, ale także konkretną preferowaną platformę audiobooków.

Żywotność baterii zależy od tego, jak korzystasz z czytnika e-booków

Podobnie jak komputery, czytniki e-booków przeszły długą drogę, jeśli chodzi o wydłużony czas pracy baterii. Nawet podstawowe e-czytniki zaczynające się od mniej niż 400 złotych mogą pochwalić się kilkutygodniową żywotnością baterii na jednym ładowaniu.

Oczywiście im więcej funkcji zostanie wdrożonych podczas czytania ebooka, tym szybciej wyczerpie się bateria. Oto niektóre funkcje, które powodują wyczerpanie baterii:

  • Jaśniejsze oświetlenie.
  • Kolor.
  • Automatyczne przewracanie stron.

Jakie są zalety korzystania z e-booków?

  1. Czytniki e-booków są przenośne. Możesz nosić ze sobą całą bibliotekę książek, nie martwiąc się o ich wagę.
  2. Dzięki dzisiejszej technologii możesz czytać e-booki wszędzie, w autobusie, pociągu, samolocie czy stojąc w kolejce.
  3. Książki elektroniczne mogą pokazywać linki, aby ułatwić dostęp do większej ilości informacji i powiązanych stron internetowych.
  4. e-booki są dostarczane niemal natychmiast. Możesz je kupić, pobrać i zacząć czytać w ciągu kilku minut. 
  5. e-booki mogą być interaktywne i zawierać audio, wideo i animacje, które mogą wzmocnić przekaz, który autor stara się przekazać.
  6. Zakup i pobranie e-booka jest bardzo łatwe.
  7. Istnieje możliwość zakupu e-booka na swój czytnik 24 godziny na dobę, każdego dnia w roku, w zaciszu własnego domu lub biura. Możesz kupić i pobrać e-booka, nawet jeśli jesteś na wakacjach. Wystarczy czytnik i połączenie z Internetem.

Czytnik e-booków: jaki wybrać? — najczęściej zadawane pytania

Ceny czytników e-book są bardzo zróżnicowane. Podstawowy sprzęt można kupić już w granicach 300 – 400 zł, jednak trzeba mieć świadomość, że posłuży on tylko do podstawowych zadań. Będzie także dobrym wyborem, jeśli chodzi o pierwszy taki czytnik. Urządzenia z wyższej półki potrafią kosztować nawet ponad 2000 złotych (np. Onyx Note 5).

Przy wyborze czytnika e-book przede wszystkim warto rozważyć jego rozmiar i rozdzielczość ekranu. Oprócz tego należy dostosować odpowiednią wielkość pamięci, która pozwoli przechować tyle książek, ile tylko potrzebujesz. Oprócz tego nie zapomnij o możliwości audiobooka, jeśli chcesz też słuchać audiobooków. W tym przypadku żywotność baterii również odegra rolę, jak i możliwość posiadania czytnika e-book bez reklam.

Ceny nowych czytników e-book mogą się bardzo różnić – tańsze modele kupisz już za 400 złotych, natomiast te z wyższej półki nawet za 2000 złotych lub więcej. Najbardziej przystępnym cenowo, bo za około 400 zł, jest czytnik Bemi Cognita 6 cali zielony. Wśród modeli dostępnych w cenie do 2000 zł można wymienić czytniki Amazon Kindle Oasis 3 32GB IPX8 bez reklam oraz Amazon Kindle Paperwhite 4 8GB IPX8 bez reklam. Przy kupnie czytnika e-book trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które będą dla Ciebie niezbędne – niektóre z nich mogą poważnie wpłynąć na cenę.

Najlepsze czytniki e-book

Nie wiesz co czytać? Skąd czerpać inspiracje? Sprawdź listę polecanych stron i aplikacji na darmowe e-booki.