Jak działa kolorowy papier elektroniczny?
Papier elektroniczny czy też e-papier wykorzystywany jest obecnie między innymi w czytnikach ebook. Plusem takich wyświetlaczy jest niskie zużycie energii, minusem zaś czarno-biały ekran. Dlatego naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji pracują nad kolorowym wyświetlaczem, który dodatkowo energię pobierze ze światła z otoczenia, redukując zużycie energii do minimum. Mówiąc inaczej, ma to być ekran odblaskowy.
Już kilka lat temu naukowcom udało się opracować bardzo cienki i elastyczny materiał z wolframu, złota i platyny. Wyświetlał taką samą liczbę kolorów jak ekran LED, a jednocześnie zużywał od niego 10 razy mniej energii. Problemem była jakość wyświetlanego obrazu, któremu daleko było do perfekcji. Jak mówi badaczka Marika Gugole, ekrany odblaskowe, które konkurują z używanymi obecnie cyfrowymi ekranami energochłonnymi, muszą odtwarzać obrazy i kolory w takiej samej, wysokiej jakości. Dlatego właśnie, potocznie nazwany, nowy papier elektroniczny może okazać się przełomem.
Nowy projekt wykorzystuje ten sam materiał, jednak tym razem naukowcy umieścili go pod nanostrukturą odtwarzającą kolory, a nie nad nią, jak wcześniej. Dzięki temu zabiegowi jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza. Wydaje się to proste, ale badaczom zajęło kilka lat, by odpowiednio dopracować tę technologię.
Ciekawi mnie jeszcze jak będą wyglądać ceny tych ekranów ze względu na potrzebę użycia cennego złota i platyny.
Wszystko zależy od tego, jak cienki materiał uda się uzyskać badaczom. Teraz jeszcze trudno określić cenę, ale dopóki produkt będzie o wiele droższy niż ekrany dostępne na rynku, nie trafi do masowej produkcji 🙂