Kolorowy papier elektroniczny, który pobiera energię ze światła. Czy to ekran przyszłości?

Czy ktoś z Was słyszał już o takim określeniu jak papier elektroniczny lub e-papier? Początki tej technologii sięgają jeszcze końca XX. wieku, a dzisiaj częściej używamy określeń ekran albo wyświetlacz. Natomiast papier elektroniczny znajduje coraz więcej zastosowań, a naukowcy ciągle pracują nad jego ulepszeniem. Nie bez powodu, ponieważ ma wiele zalet. Czy papier elektroniczny to ekran przyszłości? Wiele na to wskazuje.

Jak działa kolorowy papier elektroniczny?

Papier elektroniczny czy też e-papier wykorzystywany jest obecnie między innymi w czytnikach ebook. Plusem takich wyświetlaczy jest niskie zużycie energii, minusem zaś czarno-biały ekran. Dlatego naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji pracują nad kolorowym wyświetlaczem, który dodatkowo energię pobierze ze światła z otoczenia, redukując zużycie energii do minimum. Mówiąc inaczej, ma to być ekran odblaskowy.

Już kilka lat temu naukowcom udało się opracować bardzo cienki i elastyczny materiał z wolframu, złota i platyny. Wyświetlał taką samą liczbę kolorów jak ekran LED, a jednocześnie zużywał od niego 10 razy mniej energii. Problemem była jakość wyświetlanego obrazu, któremu daleko było do perfekcji. Jak mówi badaczka Marika Gugole, ekrany odblaskowe, które konkurują z używanymi obecnie cyfrowymi ekranami energochłonnymi, muszą odtwarzać obrazy i kolory w takiej samej, wysokiej jakości. Dlatego właśnie, potocznie nazwany, nowy papier elektroniczny może okazać się przełomem.

Nowy projekt wykorzystuje ten sam materiał, jednak tym razem naukowcy umieścili go pod nanostrukturą odtwarzającą kolory, a nie nad nią, jak wcześniej. Dzięki temu zabiegowi jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza. Wydaje się to proste, ale badaczom zajęło kilka lat, by odpowiednio dopracować tę technologię.

e-ink

Ekran odblaskowy, czyli nowoczesny e-papier

Główną zaletą ekranów odblaskowych jest niskie zużycie energii przez korzystanie ze światła z otoczenia. Przy okazji taka technologia jest bardziej przyjazna dla oczu, a to bezcenna zaleta zdrowotna. Już ekrany E-Ink stosowane chociażby w Amazon Kindle pozwalają spędzić więcej czasu czytelnikom nad ulubionym ebookiem, dzięki temu, że wzrok męczy się mniej.

Do produkcji wspomnianych ekranów potrzebne są rzadkie i cenne metale, jak złoto i platyna. Jednak produkt końcowy jest na tyle cienki, że materiału potrzeba niewiele. Ponadto naukowcy pracują nad tym, by jeszcze bardziej zmniejszyć ilości potrzebne do produkcji.

Głównym celem opracowania papieru elektronicznego, fachowo nazywanego ekranem odblaskowym, jest znalezienie energooszczędnych rozwiązań. Szczególnie że w przypadku tej technologii, zużycie energii jest bliskie zeru. Czy w takim razie e-papier ma szansę w przyszłości zastąpić ekrany LCD, OLED oraz inne? Jest na to duża szansa, choć na efekty w postaci masowego stosowania tej technologii trzeba jeszcze poczekać kilka lat.

Źródła: californianewstimes.com / eandt.theiet.org

Polecane czytniki do ulubionych ebooków