Inteligentny dom – miesięczny przegląd ofert – styczeń 2021

Nowy rok, nowe propozycje spod znaku smart home. Zapraszamy na pierwszy w 2021 roku miesięczny przegląd ofert. Co w styczniu polecamy do Waszego inteligentnego domu? Jakie urządzenia pozwolą Wam sprawdzać, co piszczy na zewnątrz i wewnątrz? Które pomogą zaprowadzić porządek i zapanować nad noworocznym chaosem? Dowiecie się z dalszej części tekstu.

Noworoczne porządki, czyli polecane roboty sprzątające

Zaczynamy od nowości ze sklepu al.to, czyli dwóch robotów sprzątających, które rzucają wyzwanie brudowi w Waszym mieszkaniu i niczym w karnawałowym szale biorą się za czyszczenie. Cecotec Conga 7090 IA może za sprawą OnlyOneSystem jednocześnie zamiatać, mopować, odkurzać oraz szorować podłogę. Zaopatrzony jest w technologie, które sprawiają, że czyści z jeszcze większą mocą, skutecznie omija przeszkody, a także pozwala na kontrolowanie poziomu wody i ustawianie jej przepływu. Możliwe jest oczywiście sterowanie z aplikacji lub głosowo – po sparowaniu z kompatybilnym asystentem.

Ceotec Conga 790 IA

Z kolei Kiano Elegance Robot to propozycja, która może przypaść do gustu posiadaczom zwierzaków. Przygotowany został bowiem – między innymi – do zbierania sierści, w czym pomaga mocny silnik. Prócz tego możemy korzystać także z systemu Lidar, czyli połączenia lasera z radarem, pomagającemu precyzyjnie zaplanować trasę przejazdu naszego elektronicznego czyściciela, a także ze sterowania przez aplikację.

Kiano Elegance Robot

Zadbaj o zdrowie – inteligentna waga od realme oraz oczyszczacz powietrza od Xiaomi

Nowy rok = nowi Wy? Jeśli od stycznia planujecie dbać bardziej o zdrowie, polecamy kilka inteligentnych sprzętów, które pomogą w realizacji tych celów. Najpierw kolejna nowość – zarówno w asortymencie x-kom, jak i na rynku – czyli inteligenta waga realme Smart Scale. Pozwoli ona śledzić nie tylko spadek lub wzrost kilogramów, ale też określić BMI czy wiek biologiczny. Szerzej piszemy o niej w osobnym newsie.

realme Smart Scale niebieska

Ze zdrowiem wiąże się też czyste powietrze. Do zadbania o nie polecamy Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU. Oferuje maksymalną wydajność oczyszczania na poziomie 320 metrów sześciennych na godzinę oraz takie rozwiązania, jak laser wykrywający zanieczyszczenia czy wskaźnik jakości powietrza. Parametr ten możemy sprawdzić w aplikacji, z której możemy także zarządzać między innymi trybami pracy oczyszczacza.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU

Intruzom mówimy „stop”, czyli inteligentny monitoring Hikvision

W nawale noworocznych obowiązków nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Do systemu inteligentnego monitoringu polecamy markę, która pojawiała się już przy jednym z naszych wcześniejszych przeglądów, czyli Hikvision.

Mowa tu na przykład o kamerze IP Hikvision HWI-B140H, która świetnie sprawdzi się w różnych zastosowaniach i warunkach (w czym pomaga jej obudowa w standardzie IP67), a dzięki mechanicznemu filtrowi podczerwieni daje sobie radę także przy słabym oświetleniu. A także rejestratorze pokroju Hikvision HWN-4104MH(B), który umożliwia wdrożenie systemu z czterema kamerami do 8 Mpix, oraz archiwizowanie nagrań na dysku SATA (do kupienia osobno).

Zarówno kamera, jak i rejestrator współpracują z aplikacją Hik-Connect. Za jej sprawą możemy na żywo obserwować to, co rejestruje monitoring, a także otrzymywać powiadomienia w razie wykrycia ruchu.

Hik-Connect

Otwieranie drzwi z Nuko, wideodomofony od Netatmo i Eufycam, czyli co jeszcze do zabezpieczenia inteligentnego domu

W ochronie naszego smart home przed zakusami różnych podejrzanych indywiduów przydadzą się też inteligentne zamki. Na przykład od Nuki. Nuki Smart Lock możemy odblokować za pomocą smartfona, ustawić automatyczne zamykanie kilka sekund po naszym wyjściu czy określać, kto z gości może go otworzyć.

Można go również sparować z brelokiem Nuki Fob czy mostkiem Nuki Bridge, który rozszerza funkcjonalność poprzez połączenie zamka z siecią (dostępny jest zestaw Nuki Smart Lock Combo). Z kolei Nuki Opener można połączyć z domofonem i sprawić, że drzwi otworzą Wam się automatycznie, gdy zadzwonicie.

Skoro o domofonach mowa – polecamy dwa w wariancie video. Eufycam DOORBELL Wideodomofon 2K, który umożliwia dokładniejsze przyjrzenie się zmierzającej do nas osobie, jak również sparowanie z asystentami głosowymi (Google, Alexa) czy nagranie trzech wypowiedzi gotowców (na przykład „Proszę postawić pod drzwiami”). Do działania wymagana jest baza HomeBase 2, którą trzeba dokupić osobno.

Eufycam DOORBELL 2K

Drugi z wideodomofonów to kompatybilny z Apple HomeKit Netatmo DOORBELL z funkcjami wykrywania osób oraz Alert-Zone, które mają zapobiegać fałszywym alarmom, czy noktowizją, by sprawdzać także nocnych gości. Intruzów przestraszymy przez głośnik, a kamera zarejestruje odwiedziny w rozdzielczości FHD. Nagranie trafi na kartę microSD, która jest dołączona do zestawu.

Netatmo DOORBELL

Jeszcze o ochronie od Netatmo oraz inteligentne czujniki Kidde

Netatmo oferuje także zestaw Security Smart Home, na który składają się wewnętrzna kamera Welcome z funkcją rozpoznawania twarzy, współpracujące z nią czujniki otwarcia drzwi lub okien Welcome Tags (można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz) oraz syrena alarmowa Netatmo Siren, również działająca z kamerą Welcome. W innym zestawie z kamerą jest czujnik Smart Smoke, wykrywający dym i ostrzegający przed pożarem.

Czujniki tego rodzaju są szczególnie przydatne w okresie grzewczym. Dlatego polecamy też ofertę Kidde. Znajdziecie w niej czujnik dymu i czadu, optyczny czujnik dymu, a także czujnik gazów wybuchowych (propanu, butanu i metanu). Ostrzegą one w porę przed możliwym zagrożeniem dla życia i mienia.

Kidde Czujnik gazów wybuchowych

Bezpieczne i stabilne łączenie – polecane routery do inteligentnego domu

Jak zwykle, gdy mowa o bezpieczeństwie, podnosimy temat routera, który zapewni stabilne połączenie w systemie smart home oraz uniemożliwi przechwycenie go przez niepożądane osoby.

Tenda AC21

Wśród polecanych w styczniu routerów mamy Tenda AC21 z technologią 4×4 MU-MIMO, procesorem 1 GHz i koprocesorem 500 MHz. TP-Link Archer AX1500 z technologią Target Wake Time, dzięki której router porozumiewa się z poszczególnymi urządzeniami, by dostosować to, kiedy i jak często powinny być wysyłane dane. ASUS RT-AC57U V3 z możliwością stworzenia dedykowanej sieci dla gości. A także polecany specjalnie pod rozwiązania internetu rzeczy Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 czy pojawiający się już wcześniej Xiaomi Mi AIoT Router AC2350.

Xiaomi Mi AIoT Router AX3600

Jeśli natomiast chodzi o systemy Mesh, polecamy Tenda Nova MW5c 3-PACK oferujący obsługę nawet 80 urządzeń, Linksys Velop Mesh WiFi, który przez aplikację można sparować z Aleksą do korzystania z poleceń głosowych czy TP-Link DECO M4 Mesh WiFi zapewniający jednolitą i silną sieć na powierzchni do 260 metrów kwadratowych.

Światła, kamera, akcja – czyli jakie jeszcze inteligentne sprzęty polecamy w styczniu?

Na koniec proponujemy jeszcze elementy inteligentnego oświetlenia od Yeelight. Yeelight Plug-in Light Sensor to niewielkich rozmiarów lampka, która świetnie przyda się jako dodatkowe źródło światła, gdy nie chcecie budzić reszty domowników, lub potrzebujecie dyskretnego oświetlenia w pokoju dziecka. Czujnik automatycznie wykrywa zapadnięcie ciemności lub rozjaśnienie i odpowiednio się włącza lub wyłącza. Yeelight Lightstrip Extension to z kolei łatwe w montażu, metrowe przedłużenie taśmy LED tejże marki.

Yeelight Lightstrip Extension

A że nowy rok to także okazja do zapoznania się z nowościami w serwisach VOD (i nie tylko), dorzucamy jeszcze Xiaomi Mi LED TV 4S 55″ z Android TV 9.0. Szerzej o tym modelu napisał Tomasz i do jego recenzji właśnie odsyłamy.

Co sądzicie o naszych propozycjach? Dajcie nam znać w komentarzach. Sprawdźcie też nasze polecajki z grudnia i listopada.

Do zobaczenia w lutym.