Xiaomi Mi LED TV 4S 55” – test i recenzja telewizora 4K

Kontynuujemy nasze recenzje telewizorów Xiaomi. W ostatnim odcinku z tego cyklu prezentujemy ustalenia i wnioski wynikające z testu modelu z ekranem o przekątnej 55 cali. To aktualnie największy telewizor Xiaomi sprzedawany w Polsce. Czy jest tak samo udany jak mniejszy, 43-calowy brat? Przeczytajcie, a się dowiecie.

Xiaomi Mi LED TV 4S 55” jest 55-calowym telewizorem 4K z obsługą HDR. Innym określeniem tego modelu jest L55M5-5ASP. Telewizor wykorzystuje platformę sprzętową MiTV-MSSP3 (taką samą jak mniejszy model – L43M5-5ASP, czyli Xiaomi Mi LED TV 4S 43”).

Design

Xiaomi L55M5 ma nowoczesną, lecz tradycyjną obudowę, osadzoną na dwóch szeroko rozstawionych nóżkach wykonanych w całości z metalu. Rozstaw nóżek nie jest regulowany i wynosi (z przodu) 100,5 cm (z tyłu jest nieco mniejszy). Metalowa, szczotkowana ramka wokół ekranu nadaje telewizorowi szyku, a lustrzane logo Mi, umieszczone w centrum dolnej ramki, potęguje wrażenie obcowania z produktem starającym się wybić w swojej klasie. Tylną ściankę obudowy wykonano z solidnej blachy, ale centralną pokrywę płyty głównej oraz osłonę głośników – z tworzywa sztucznego. Ogólnie rzecz biorąc, jakość materiałów jest dobra, a telewizor sprawia (zwłaszcza z przodu) wrażenie znacznie droższego produktu.

Zwracam uwagę, że choć wygląd i konstrukcja L55M5 jest identyczna jak L43M5, to ze względu na znacznie większy ekran dostęp do gniazd i złączy jest mniej wygodny niż w modelu 43-calowym. W L55M5 odległość od lewej krawędzi ekranu do panelu ze złączami wynosi niemal 46 cm, co nie ułatwia podłączania kabli.

telewizor xiaomi mi led tv 4s 55

Jakość obrazu Xiaomi Mi LED TV 4S 55”

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Matryce VA zapewniają z reguły wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem.

wygląd pikseli matrycy telewizora xiaomi mi led tv 4s 55"

Na obrazie z kamery termowizyjnej widać na środku ekranu ciepłe miejsce, co oznacza, że w telewizorze zastosowano tańsze w produkcji podświetlenie bezpośrednie (co też tłumaczy większą grubość obudowy).

obraz z kamery termowizyjnej pokazujący rodzaj zastosowanego podświetlenia w xiaomi mi led tv 4s 55"

Kolory

Bezpośrednio po instalacji telewizor pracuje w trybie standardowym, w którym średni błąd odwzorowania barw wynosi aż 13,9, a więc znacznie powyżej progu postrzegalności (3,0 – żółta, pozioma linia na wykresie).

Identycznie jak w testowanych przeze mnie wcześniej modelach L43M5 i L32M5, jedynym trybem obrazu, w którym można zmieniać ustawienia, jest własny. Jakakolwiek próba zmiany ustawień w innych trybach prowadzi do automatycznego przełączenia się telewizora właśnie w tryb własny.

W trybie własnym, po zmianie opcji temperatura kolorów z domyślnej standardowy na ciepły, temperatura barwowa bieli była nieco wyższa od normy (7190K zamiast 6505K), ale w porównaniu do trybu standardowego średni błąd odwzorowania barw był ponad trzykrotnie niższy i wyniósł 3,9.

Liniowość odwzorowania barw na różnych poziomach nasycenia była dobra – podobnie jak w L43M5.

Kolory na wprost były żywe, nieprzytłumione, dobrze nasycone, a przy tym nieprzejaskrawione i naturalne. Pod tym względem Xiaomi L55M5 jest podobny do L43M5 i co najmniej o klasę lepszy od L32M5.

Podobnie jak w obu mniejszych modelach, kolory bledną pod kątem. Co ciekawe, na w pełni nasyconych barwach tego prawie nie widać, ale już na nie w pełni nasyconych – owszem (im mniejsze nasycenie barw, tym bardziej widać blaknięcie pod kątem).

nasycenie kolorów pod kątem xiaomi mi led tv 4s 55

Zjawisko blaknięcia barw pod kątem jest typową cechą aktualnie produkowanych matryc LCD typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (zmierzone w oknie 10%) wyniosło 75% (CIE1931xy), a więc było niemal identyczne jak w L43M5, ale aż o 9 punktów procentowych większe od L32M5 (66%).

Przypomnę, że minimalna, zauważalna gołym różnica to 5 p.p. Podobnie jak L43M5, L55M5 nie zdobędzie laurów w konkursie na najlepiej fabrycznie skalibrowany telewizor 4K HDR: średni błąd odwzorowania barw RGBCMY w tym trybie wyniósł 7,24, a więc nieco mniej niż w L43M5 (8,3) oraz niemal pięć razy mniej niż w L32M5 (36,0).

Czerń i kontrast

To właśnie wyświetlaczowi LCD typu VA Xiaomi L55M5 zawdzięcza ciemną czerń i kontrast wyższy niż w telewizorach z matrycami typu IPS lub ADS. Jednakże podczas pomiarów kontrastu trzeba uważać, bo poziom czerni ustawiono niewłaściwie, co, z jednej strony, podnosi sztucznie kontrast, ale z drugiej zaburza widoczność detali w cieniach. Po ustawieniu właściwego poziomu czerni współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3393:1, a więc całkiem dobrze, ale nieco mniej niż w L43M5. To oczywiście w ogóle nie zmienia faktu, że w warunkach kina domowego (czytaj: w całkowicie ciemnym pomieszczeniu) L55M5 radzi sobie bardzo dobrze. Oto kilka zdjęć z (moim zdaniem niedocenianego) filmu Ocean Ognia (Hunter Killer, 2018, Blu-ray 1080p przeskalowany w odtwarzaczu do 4K/4:2:2/12bit).

Uwaga! Zdjęcia najlepiej oglądać przy jasności wyświetlacza ustawionej na maksimum.

Czerń była znacznie głębsza niż w telewizorach z matrycami LCD typu IPS, choć ciut jaśniejsza od tej w L43M5. Zwracam uwagę, że widoczna ziarnistość nie pochodzi od telewizora, lecz od mojego aparatu fotograficznego i wysokiego ISO (3200).

HDR

Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja (po trzech minutach od rozpoczęcia pomiaru) wyniosła 302 cd/m^2.

Jest to wynik nieróżniący się niemal od jasności w trybie… SDR, co może oznaczać tylko jedno: podobnie jak mniejsi bracia (32” i 43”) Xiaomi L55M5 nie jest telewizorem do krytycznego oglądania treści HDR. Xiaomi L55M5 rozpoznaje tylko sygnał tego typu (po HDMI, ale w aplikacji YouTube już nie). Podobnie jak w L43M5 i L32M5, charakterystyka jasności w trybie HDR (tzw. EOTF) była wysoce niewłaściwa.

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na budżetową matrycę LCD klasy 60Hz, ostrość obrazów ruchomych jest bardzo niska (150 linii na 1080 maksimum), co oznacza spore smużenie obrazów ruchomych. Pozytywnym zaskoczeniem jest zastosowanie układu upłynniania ruchu. Wygładzanie ruchu (bo tak nazywa je producent) ma następujące opcje:
  • wyłączony,
  • czysty (niewielki stopień upłynniania),
  • standardowy (duże upłynnienie),
  • płynny (j.w.).
Na planszach testowych nie zauważyłem różnicy między standardowym a płynnym. Nie dostrzegłem też niekorzystnego zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect) w testowym egzemplarzu L55M5. W sumie, choć ostrość obrazów ruchomych jest niska, regulacja płynności ruchu jest niewątpliwym atutem Xiaomi L55M5 i daje mu w tym aspekcie przewagę nad konkurencją, która upłynniania ruchu w telewizorach z tej półki cenowej w ogóle nie posiada.

Jakość dźwięku

Tu czekało na mnie przyjemne zaskoczenie. Podobnie jak w L43M5 i L32M5, Xiaomi L55M5 posiada dwa przetworniki z podłużno-owalnymi membranami, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu. Chociaż z wyglądu głośniki zastosowane w L55M5 nie różnią się niemal od tych z L43M5, brzmienie jest jednak nieco inne – słyszalnie lepsze.

głośnik telewizora xiaomi mi led tv 4s 55

Po pierwsze, pojawia się zalążek basu. Nie jest to oczywiście audiofilskie „mięsko” z wykopem à la Bruce Lee, ale po bardzo chudym brzmieniu z L43M5 zmiana jest słyszalna i przyjąłem ją z zadowoleniem. Po drugie, zwiększanie głośności z niskich poziomów do średnich podczas słuchania muzyki nie prowadzi już do słyszalnych zniekształceń jak w L43M5. I to właśnie te dwie zalety powodują, że L55M5 gra zauważalnie lepiej od modelu 43-calowego. Oczywiście dobrej grajbelki to nie zastąpi, ale dźwięk jest moim zdaniem niemal o klasę lepszy, co odnotowuję z prawdziwą satysfakcją, a nie tylko z dziennikarskiego obowiązku.

Tak jak w L43M5, dość oryginalnie rozwiązano 5-zakresowy korektor (który działa tylko w trybie dźwięku o nazwie własny): można jedynie zmniejszać poziom w poszczególnych zakresach, a nie zwiększać.

Funkcje smart telewizora Xiaomi Mi LED TV 4S 55

Funkcje te są w zasadzie identyczne jak w modelach L43M5 i L32M5, tak więc aby się nie powtarzać, po szczegóły odsyłam do recenzji Xiaomi Mi LED TV 4A 32”.

złącza telewizora xiaomi mi

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 3
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza –płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • rodzaj podświetlenia – bezpośrednie LED
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3393
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 75
  • input lag (ms) – 78,7

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora xiaomi mi led tv 4s 55

Podsumowanie

Oparty na tej samej platformie sprzętowej (MiTV-MSSP3) co model 43-calowy, Xiaomi Mi LED TV 4S 55 jest telewizorem podobnym do mniejszego brata, ale wcale nie znaczy to, że identycznym. Nieco jaśniejszą czerń i nieznacznie niższy kontrast oraz trudniejszy dostęp do złączy, 55-calowy flagowiec chińskiej marki rekompensuje nieco dokładniejszymi kolorami i zauważalnie lepszym brzmieniem. Telewizor ten nadaje się dobrze do oglądania treści SDR i to nawet w warunkach kina domowego (mówiąc dosadnie: deklasuje każdego IPS-a). Pomimo nominalnie wysokiego opóźnienia (input lag) rozrywka typu FIFA 2020 była bezproblemowa, podobnie jak stabilność pracy systemu Android, łączność z Internetem i poprzez Bluetooth.

Mimo iż z punktu widzenia ogólnej jakości obrazu i subiektywnych preferencji skłaniałbym się osobiście bardziej do zakupu modelu 43-calowego, bez przeszkód mogę polecić również i większy model L55M5, choć zdaję sobie sprawę z tego, że w kategorii cenowej około dwóch tysięcy złotych flagowiec Xiaomi napotka dużo ostrzejszą konkurencję niż model 43-calowy w swojej klasie cenowej. Jak sobie zatem Mi LED TV 4S 55 poradzi na rynku? No cóż, pożyjemy, zobaczymy.

xiaomi mi led tv 4s 55

Minusy

Plusy

geex rekomendacja


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.