Inteligentny dom – miesięczny przegląd ofert – grudzień 2020

Powoli dobiega końca rok 2020. My jeszcze nie świętujemy, tylko zapraszamy na drugi miesięczny przegląd ofert spod znaku smart home. Mamy dla Was nie tylko urządzenia i akcesoria, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo inteligentnego domu. Ale i takie, które wniosą do niego trochę więcej światła i pomogą mu lśnić czystością. Nie przedłużając – zapraszamy do lektury.

Każde oko nie na Maroko, tylko na intruza – czyli polecane produkty do inteligentnego monitoringu od Eufycam

Choć obecna sytuacja zachęca raczej do pozostawania w domu, to kiedyś w końcu wrócimy do regularnych, częstszych wyjść. Niektórzy zresztą są zmuszeni do wychodzenia tak czy tak. Jeśli z różnych przyczyn potrzebny jest Wam monitoring, mamy do polecenia sprzęt Eufycam.

Na przykład eufyCam 2 z czterema kamera i stacją bazową oraz z możliwości rozbudowy w przyszłości. Bez zbędnego i kłopotliwego okablowania, za to z baterią, która może wystarczyć nawet na rok pracy. Korzystając z aplikacji możemy m.in. ustalić strefy, w których kamery będą pracować. Nie zmyli ich przebywające na obserwowanym terenie zwierzę – sztuczna inteligencja wspomaga automatyczne rozpoznanie człowieka. Zwiększa się wtedy ostrość nagrania. Zaobserwowana nietypowa aktywność to także powiadomienie w aplikacji.

eufycam 2

Jeśli odwiedza nas nie intruz, a np. kurier – spokojnie, nie będzie syreny alarmowej. Mamy tu możliwość dwukierunkowej komunikacji. Całość jest też zgodna z Apple HomeKit, współpracuje z asystentem Google, Siri, Aleksą i IFTT.

Prócz tego polecamy też produkty, które pojawiły się już przy okazji listopadowego przeglądu. W tym Eufycam ALARM HOME KIT Domowy system bezpieczeństwa, Eufycam EUFY ENTRY SENSOR Czujnik wejścia oraz Eufycam DOORBELL SET Wideodomofon 2K z bazą HomeBase 2.

Czyste podłogi i powietrze, pełny brzuch – czyli polecane inteligentne AGD

Jak pomóc sobie w noworocznych porządkach? Sięgając po urządzenie pokroju odkurzacza Cecotec Conga RockStar 900 Ultimate ErgoWet. Wyposażony jest on m.in. w tryb SmartAuto, który dostosowuje moc ssania do używanej szczotki, rodzaju zanieczyszczenia czy czyszczonej powierzchni. Szerzej temu sprzętowi przyjrzała się w swojej recenzji Sabina i tam też odsyłamy zainteresowanych.

Jeśli zamiast pionowego odkurzacza wolelibyście coś jeszcze bardziej smart, np. robota, przedstawiamy Dreame F9. Wykrywa on znajdujące się na jego trasie schody oraz przeszkody. Podczas czyszczenia dywanu planuje trasę, można nim sterować za pomocą aplikacji, a po skończonym sprzątaniu automatycznie powraca do stacji ładującej.

dreame f9

Czyste powinny być nie tylko podłogi, ale także powietrze. Zwłaszcza w okresie grzewczym oraz gdy częściej siedzimy w domu. Xiaomi Mi Air Purifier Pro H to stylowy i wydajny oczyszczacz powietrza, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni od 42 do 77 metrów kwadratowych. Prócz sterowania dotykowego, do dyspozycji mamy też to z poziomu aplikacji MiHome. A tam m.in. ułatwienie w interpretacji danych, poprzez zastosowanie kolorów w oznaczeniach jakości powietrza.

xiaomi mi air purifier pro h

A jak sprawić, by z talerze zostały dobrze wyczyszczone z zawartości? Przygotować coś naprawdę pysznego. Pomóc może w tym kolejny robot, tyle że kuchenny – np. wielofunkcyjny Eldom MFC2500 Perfect Mix 2. W jego pamięci są już zapisane rozmaite interesujące przepisy z rozpisanymi etapami, a po podłączeniu go do Wi-fi można tę cyfrową książkę kucharską rozbudować o kolejne receptury. Dodatkowo jest też siedem automatycznych trybów – w tym gotowanie zwykłe i na parze, ugniatanie czy siekanie.

Nie zapominamy o łączności – polecane routery i systemy mesh do inteligentnego domu

Raz jeszcze przypominamy o elemencie, bez którego inteligentny dom może nie do końca poprawnie funkcjonować. Mianowicie o odpowiednim routerze lub systemie mesh.

W pierwszej kategorii polecamy Netgear R6350, który zapewnia lepszy zasięg w dużych domostwach. A to za sprawą trzech zewnętrznych anten i maksymalnej przepustowości aż do 1750 Mb/s oraz równoczesnej pracy na dwóch pasmach co przekłada się na mniej zakłóceń i lepszą komunikację z  większą liczbą urządzeń korzystających z Wi-fi.

Netgear R6350

Inny warty uwagi router to wzmiankowany już przy okazji poprzedniego przeglądu Tenda AC23, zaprojektowany do domów z dostępem do szybkiego internetu. Zastosowany tu wzmacniacz sygnału obu pasm pomaga w przenikaniu sygnału przez ściany, a także rozszerza zasięg Wi-fi. Maksymalna prędkość sięga aż 2033 Mb/s.

Polecamy także takie routery, jak Tenda F6, Huawei AX3 Pro Quad-core czy będący nowością w ofercie sklepu x-kom TP-Link Archer AX73.

TP-Link Archer AX73

W przypadku systemów mesh wart uwagi jest Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System. Już sam router zapewnia duży zasięg, a dzięki dołączonym punktom dostępowym możemy skutecznie pozbyć się z naszego domu martwych strefy zasięgu, doprowadzając go nawet do miejsc z utrudnionym dostępem. Konfigurację możemy przeprowadzić za pomocą aplikacji AmpliFi – tam także będą trafiały raporty dotyczące stanu sieci.

Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System

Inna propozycja to zestaw D-Link COVR-2202, który można rozbudować dla zwiększenia zasięgu (jeden router może objąć jedno piętro, dwa – także piwnicę i poddasze, a trzeci – inne zakątki domostwa, w tym ogród). Również i tu mamy możliwość konfiguracji przez aplikację, gdzie możemy też korzystać np. z kontroli rodzicielskiej.

Polecamy też systemy mesh marki Tenda – Tenda Nova MW12 2-PACK oraz Tenda Nova MW5c 2-PACK.

Niech będzie światło – polecane inteligentne oświetlenie Yeelight

Jeszcze wiele godzin upłynie nim przestawimy zegarki na czas letni. Na długie wieczory – oraz na resztę roku – przydać się może inteligentne oświetlenie.

W grudniu szczególnie zwracamy uwagę na należące do ekosystemu Xiaomi produkty Yeelight. Np. na Yeelight Mi Motion-Sensor Night Light. Ta niewielka nocna lampa, emitująca białe światło, pomoże nam znaleźć drogę w nocy, bez budzenia reszty domowników. Wbudowany czujnik ruchu posiada kąt widzenia 120 stopni oraz zasięg do 5,7 metra. Po wykryciu ruchu światło automatycznie zapala się na 15 sekund.

Jeśli lubimy klasyczny wygląd żarówek lub mamy wystrój mieszkania w klimacie retro, warto sprawdzić Yeelight LED Vintage Filament z klasycznym gwintem E27 i temperaturze barwowej 2700K. Można nią sterować za pomocą aplikacji, a także asystenta głosowego – współpracuje bowiem z Asystentem Google, Aleksą i Apple HomeKit.

Yeelight LED Vintage Filament (E27/700lm)

Prócz tego przypominamy też propozycje z poprzedniego przeglądu – Yeelight Taśma LED Lightstrip 1S RGB (2m), sufitową Yeelight LED Ceiling Light z pilotem oraz nastrojową Yeelight Candela Atmosphere Lamp.

Yeelight Candela Atmosphere Lamp

Dajcie nam znać, co myślicie o naszych propozycjach. Sprawdźcie też przegląd listopadowy.

Do zobaczenia w 2021 roku.