Inteligentny dom – miesięczny przegląd ofert

Przychodzimy do Was z nieco zmienioną formą przeglądu. Nie zmienia się jednak to, że prezentujemy w nim sprzęty i akcesoria, które pomogą stworzyć lub ulepszyć Wasz inteligentny dom. Poznajcie kolejne nowości i inne warte uwagi urządzenia smart home, które chcemy Wam przybliżać każdego miesiąca.

Urządzenia smart home polecane w maju 2021

Nanoleaf Canvas Smarter Kit

Na początek oprawa oświetleniowa. Panele Nanoleaf Canvas Smarter Kit pozwalają stworzyć instalację świetlną, która wprowadzi do Waszego smart home niesamowity klimat. Składający się z dziewięciu świetlnych płytek zestaw reaguje na dotyk. Inny gest to inny scenariusz oświetleniowy.

Oświetlenie łatwo się instaluje (nie ma konieczności wiercenia w ścianach) – w zestawie z panelami dostajemy sterownik, zasilacz i taśmę montażową oraz dziewięć łączników. Współpracuje ono z Siri, Aleksą, Asystentem Google, a także aplikacją mobilną.

inteligentny dom przegląd ofert Nanoleaf Canvas Starter Kit

A jeśli dziewięć paneli Nanoleaf Canvas Smarter Kit to za mało, oprawę można rozbudować o kompatybilny zestaw.

EVE Aqua

Kolejna propozycja to coś w sam raz na wiosnę i lato. Inteligentny kontroler systemu nawadniania EVE Aqua pomoże w dbaniu o Twój ogródek, by Twoje roślinki i inna zieleń zawsze miały co pić. Wystarczy stworzyć harmonogram w aplikacji mobilnej, a sterownik zajmie się wszystkim.

EVE Aqua to część ekosystemu Apple Homekit. Współpracuje więc z takimi sprzętami, jak iPhone, iPad, Apple TV, HomePod czy Apple Watch oraz oczywiście z Siri. Poza tym jest kompatybilny z popularnymi wężami ogrodowymi i kranami (na przykład Kärcher, Gardena). Wytrzymałość na poziomie IPX4 zapewnia z kolei, że EVE Aqua posłuży nam dłużej niż jeden sezon.

EVE Energy

Oto kolejny sprzęt do inteligentnego domu od EVE, kompatybilny z ekosystemem Apple oraz Siri. Inteligentne gniazdko z pomiarem energii EVE Energy pozwala nie tylko na zdalne włączanie i wyłączanie podpiętych urządzeń oraz ustalanie harmonogramów. Dzięki niemu dowiemy się także, ile prądu zużywa dany sprzęt. Z taką wiedzą możemy lepiej zarządzać zużyciem energii w naszym domu, a co za tym idzie – budżetem.

Dahua IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2

Pora na produkt do smart home, który związany jest z monitoringiem. Tubowa zewnętrzna kamera IP Dahua IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2  to rozwiązanie dla złożonych systemów. Polecana jest zresztą nie tylko do inteligentnego domu, ale do miejsc użyteczności publicznej. Dostarcza wyraziste i kolorowe nagrania dzięki obecnej tu technologii Starlight i możliwości adaptacji do bardziej wymagającego oświetlenia. Tym samym dobrej jakości video może być rejestrowane również nocą.

inteligentny dom przegląd ofert Dahua IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2

Dahua IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2 korzysta również z funkcji inteligentnej analizy obrazu IVS. Polega on na wyznaczaniu wirtualnych linii. Gdy zostaną naruszone, kamera odczytuje to jako nietypowe zdarzenie, o którym informuje.

Obraz z Dahua IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2 można śledzić na urządzeniach mobilnych za pomocą oprogramowania gDMSS & iDMSS. Prócz podglądu i odbierania alertów, soft ten pozwala też na przykład wykonywać zrzuty obrazu, a także obsługiwać audio.

Somfy SYPROTECT OUTDOOR SIREN (syrena alarmowa zew)

Pozostając dalej w temacie ochrony własnego inteligentnego domu, polecamy zewnętrzną syrenę alarmową Somfy SYPROTECT OUTDOOR SIREN. Nieproszonego gościa odstrasza sygnałami świetlnymi oraz dźwiękiem o natężeniu 112 dB.

Somfy SYPROTECT OUTDOOR SIREN  komunikuje się z radiowo z Hubem Link lub Somfy One / One+, a maksymalny zasięg (przy braku przeszkód) to 200 metrów. Zamontowana bateria wystarczy natomiast na okres do dwóch lat.

inteligentny dom przegląd ofert Somfy SYPROTECT OUTDOOR SIREN

Syrenę można nabyć osobno lub w zestawie Somfy Home Alarm Premium (alarm domowy), w którym są także wspomniany hub Somfy Link, czujniki czy klucz zbliżeniowy.

Honeywell Home Zestaw Evohome

Choć jesteśmy w środku wiosny, można rozejrzeć się za inteligentnym sterowaniem ogrzewaniem. Zestaw Honeywell Evohome składa się przede wszystkim z wyposażonego w przejrzysty, podświetlany ekran LCD sterownika. Kontroluje on pracę w maksymalnie dwunastu strefach grzewczych i jednym obiegu ciepłej wody. Posiada także wbudowaną bramkę internetową, do sterowania systemem poprzez aplikację mobilną.

Do tego w Evohome znajdziemy też dwa regulatory grzejnikowe Honeywell HR92. Dzięki funkcji Otwarte Okno wyłączą grzanie przy wietrzeniu pomieszczenia, by uniknąć marnowania prądu. Do tego – podczas nieobecności domowników – mogą automatycznie obniżyć temperaturę.

W zestawie mamy także zasilacz oraz moduł przekaźnika do złączenia urządzenia grzewczego (kocioł, siłownik zaworu strefowego…) według zapotrzebowania na ciepło w danej strefie. Dostępny jest również wariant zestawu Evohome bez tego ostatniego elementu.

Urządzenia smart home polecane w kwietniu 2021

Xiaomi Mi Computer Monitor Light

Zaczynamy od polecania inteligentnej lampy do monitora. Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar pozwala zwolnić nieco miejsca na biurku, bowiem mocuje się ją – magnetycznie – na górnej części samego peryferium. Posiada ona asymetryczną, wypolerowaną konstrukcję, przez co na ekranie nie uświadczymy odbić na ekranie.

inteligentny dom przegląd ofert Xiaomi Mi Computer Monitor Light

Wysoki współczynnik oddawania barw Ra95 sprawia z kolei, że oświetlane przy pomocy Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar obiekty jawią się w pełnym i naturalnym kolorze. Barwy oświetlenia możemy też modyfikować – zależnie od czynności, które wykonujemy, i pory dnia.

Po podłączeniu lampy do komputera przez port USB-C będzie się ona włączała automatycznie, gdy tylko uruchomimy nasz sprzęt. Poza tym Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar można sterować za pomocą bezprzewodowego pilota.

Yeelight W3 (kolor)

Pozostańmy jeszcze przy inteligentnym oświetleniu. Mamy bowiem do polecenia kolorową żarówkę Yeelight W3. Jest ona energooszczędna, a także wielofunkcyjna. Przyda się bowiem do oświetlenia rodzinnych spotkań, nastrojowej kolacji, filmowego wieczoru – wystarczy odpowiednio dopasować jasność, temperaturę barwową czy kolor.

inteligentny dom przegląd ofert yeelight w3

Yeelight W3 możemy też sparować z Razer Chroma i Overwolfem dla uzyskania jeszcze lepszych wrażeń podczas gamingu. Emitowane światło zostanie zsynchronizowane z określonymi grami. Inna opcja to połączenie Yeelight W3 z muzyką, by oświetlenie pulsowało w rytm dźwięków płynących z głośników.

Żarówka jest kompatybilna m.in. z Asystentem Google. Można nią sterować i ją programować za pomocą aplikacji Yeelight – bez konieczności korzystania z huba, a jedynie korzystając z połączenia Wi-Fi.

Roidmi Eve Plus

Z tematyki oświetleniowej przechodzimy teraz do porządków. W tych wspomóc nas mogą inteligentne roboty. Na przykład Roidmi Eve Plus, który odkurza i mopuje. W obu czynnościach wspiera się systemem nawigacji oraz laserem LDS, dzięki któremu skanuje pomieszczenia i tworzy mapę obszaru do sprzątania. A także czujnikami, które pozwalają mu uniknąć przeszkód.

inteligentny dom przegląd ofert Roidmi Eve Plus

Roidmi Eve Plus możemy sparować z Asystentem Google lub Aleksą i sterować nim głosowo. Jest też opcja kierowania nim z poziomu aplikacji, gdzie możemy wprowadzić harmonogramy sprzątania, mapy, wirtualne ściany czy strefy, które robot powinien omijać.

Urządzenie wyposażone jest także w inteligentny system zarządzania BMS oraz akumulator 5200 mAh. Dzięki nim Roidmi Eve Plus może pracować do 250 minut (w tym czasie może posprzątać nawet 250 metrów kwadratowych). Przed całkowitym rozładowaniem samodzielnie powróci do stacji ładującej. Automatycznie opróżnia również pojemnik na śmieci czy dostosowuje obroty bocznej szczotki.

Hexo Duo White

Inny polecany robot przez nas robot sprzątający to budżetowy Hexo Duo White. Również i tutaj mamy funkcje odkurzania oraz mopowania czy automatycznego powrotu do stacji ładującej. Przy sprzątaniu robot korzysta z systemu nawigacji IPANS 2.0, która pozwala mu w czasie rzeczywistym ustalić swoje położenie i sprzątać w bardziej usystematyzowany sposób

inteligentny dom przegląd ofert Hexo Duo White

Hexo Duo White możemy sterować za pomocą dołączonego pilota lub przez aplikację. W niej również możemy śledzić postępy podczas sprzątania.

Szerzej o Hexo Duo White można przeczytać w recenzji tego robota.

WiZ Smart Plug

Kolejne polecane akcesorium inteligentnego domu to gniazdko WiZ Smart Plug. Pozwala ono włączać i wyłączać urządzenia bez funkcji smart korzystając z aplikacji. Wystarczy je wpiąć (trzeba tylko pamiętać, że gniazdko jest przygotowane do sprzętów o maksymalnej mocy 2300W.

Aplikacja to jednak nie jest jedyna opcja sterowania. WiZ Smart Plug można również obsługiwać głosowo, przy pomocy asystentów głosowych (Alexa, Google i Siri).

Aqara Magiczna Kostka

Ostatnia kwietniowa propozycja to specyficzny sterownik do korzystania z akcesoriami smart home od Aqara. Magiczna Kostka z wbudowanymi czujnikami pozwala sterować nimi przy pomocy różnych ruchów. Popchnięcie włączy lub zgasi światło, pokręcenie nią sprawi, że rozjaśni się ono lub przyciemni, dwukrotne uderzenie o blat uruchomi lub wyłączy wiatrak, a obrócenie o 180 lub 90 stopni wprowadzi urządzenia w tryb uśpienia lub aktywuje alarm.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, że do korzystania z Magicznej Kostki potrzebujemy dostępnej osobno centralki – Aqara HUB M1S czy Aqara HUB M2 – która potrzebna jest też do sterowania pozostałymi akcesoriami.