Inteligentny dom – miesięczny przegląd ofert – listopad 2020

W gąszczu sprzętów, urządzeń i akcesoriów, które tworzą inteligentny dom można się pogubić. Ale spokojnie. Ruszamy z miesięcznym przeglądem produktów spod szeroko pojmowanego znaku smart home. Polecanych, cieszących się zainteresowaniem użytkowników lub w jakiś sposób interesujących. Oto nasze listopadowe propozycje.

Polecane inteligentne oświetlenie

Coraz krótszy dzień, coraz dłuższe i mniej przyjemne wieczory (i noce). Żeby poprawić atmosferę otoczenia, ale także lepiej dopasować światło do pory doby (i aktywności – czy to związanych z pracą/nauką, czy odpoczynkiem) można skorzystać z inteligentnego oświetlenia.

Dla początkujących można polecić zestaw startowy Philips Hue White and Color Ambiance z mostkiem Hue Bridge. Dwie inteligentne żarówki LED z powszechnym gwintem E27, o mocy odpowiadającej tradycyjnej 60-watowej żarówce, wypełnią pomieszczenie białym i kolorowym światłem. Sterować można nimi za pomocą aplikacji i komend głosowych (współpracują z Asystentem Google, Siri i Aleksą), a wspomniany mostek poszerza wachlarz możliwości – pomaga w zarządzaniu systemem także poza domem oraz pomaga w dalszej jego rozbudowie.

philips hue plus mostek

Wśród innych polecanych inteligentnych żarówek możemy wskazać kolorową Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB z gwintem E27 i o mocy 8,5W. Zwraca ona uwagę nie tylko wysoką energooszczędnością (w porównaniu z poprzednim modelem i tradycyjną żarówką), ale też integracją z system Razer Chroma RGB. Jest to zatem interesująca propozycja dla graczy, którzy korzystają właśnie z akcesoriów tej firmy.

Oprócz żarówek mamy także gotowe lampy – do postawienia na biurku czy w salonie albo do powieszenia, a także do zgrupowania z innymi lub połączenia z systemem inteligentnego oświetlenia.

Jeśli stawiacie na niewielkie rozmiary (a więc bardziej lampka niż lampa) i elegancki design, możecie zechcieć postawić na stoliku, w łazience czy sypialni Yeelight Candela Atmosphere Lamp. Może być to (jak zauważył jeden z komentujących w sklepie x-kom) interesująca alternatywa dla tradycyjnej świeczki – posiada zresztą zbliżoną do niej temperaturę barwową. Lampką lub całą ich grupą można dogodnie sterować poprzez aplikację Yeelight Phone.

yeelight candela

Interesuje Was lampa sufitowa? Mamy Yeelight LED Ceiling Light, z 240 LED-owymi diodami OSRAM. Można nią sterować zarówno za pomocą dołączonego pilota, jak i przez aplikację. Do dyspozycji mamy m.in. tryb Moonlight, który wprowadza do pomieszczenia przyjemny, niemęczący dla oczu księżycowy blask. A jeśli dodatkowo korzystamy z opaski Mi Band, to dzięki połączeniu z aplikacją Mijia i Yeelight lampa sama zgaśnie, gdy smartband wykryje, że zasnęliśmy.

Mówiąc o inteligentnym oświetleniu, nie można także zapomnieć o taśmach LED. Mogą one zarówno oświetlić, jak i doświetlić wybrane części mieszkania (półki, schody itd.). Polecamy tu dwumetrową Philips Hue White and Color Ambiance, którą można rozszerzyć o kolejne metry (aż do 10), sterować za pomocą aplikacji lub mostka czy połączyć z Philips Hue Sync na komputerze, by tworzyć scenariusze świetlne dla gier czy innych odtwarzanych mediów.

A jeśli myślicie o umieszczeniu taśmy np. na balkonie (także pod kątem przyozdobienia domu na Święta), dostępna jest taka propozycja, jak dwumetrowa Philips Hue White and Color Ambiance Zewnętrzna BT, mająca – według producenta – ochronę na poziomie IP67 i której nie jest straszny nawet dwudziestostopniowy mróz.

Polecane inteligentne sterowanie ogrzewaniem, oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Jesień i zima to pory roku, gdy szczególnie zależy nam na uniknięciu wyziębienia, ale też kiszenia się w zaduchu. W kontrolowaniu temperatury w większej liczbie pomieszczeń może pomóc energooszczędny zestaw Netatmo Thermostat + 3x Valves, w skład którego wchodzą termostat i trzy głowice. Urządzenie w inteligentny sposób uczy się naszych nawyków i dopasowuje ogrzewanie do tego, czy przebywamy w danym miejscu. Poziomem ciepła możemy też. wygodnie sterować przy pomocy aplikacji.

netatmo thermostat

Oczyszczaniem powietrza zajmuje się natomiast Xiaomi Mi Air Purifier 3H EU, którym sterujemy przy pomocy aplikacji Mi Home. Cechuje go wysoka wydajność oczyszczania oraz kultura pracy, a także obecność czujnika zdolnego wykryć prawie 100% alergenów oraz pleśni do wielkości 0.3 mikrona.

xiaomi mi air purifier 3h eu

Nawilżanie powietrza to z kolei zadanie dla urządzenia pokroju Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier, którym można sterować także przy pomocy Asystenta Google czy Aleksy. Woda w zbiorniku o pojemności 4,5 l jest sterylizowana lampą UV-C, dla pozbycia się znajdującej w niej drobnoustrojów oraz stworzenia przyjemnej i odmieniającej atmosferę pomieszczenia mgiełki.

xiaomi mi smart antibacterial humidifier

Polecane czujniki oraz stacje pogodowe

Inteligentny, czyli świadomy tego, co dzieje się dookoła. Dlatego istotną częścią smart home są wszelakie czujniki. W tym miesiącu polecamy takie, jak czujnik tlenku węgla z wyświetlaczem Kidde 10LLDCO. Co sekundę dokonuje on pomiarów, a w razie stwierdzenia zagrożenia czadem poinformuje nas sygnałem świetlnym oraz alarmem.

kidde czujnik węgla

Mamy też cały zestaw czujników wraz z centralką i bezprzewodowym przełącznikiem – Xiaomi Mi Smart Sensor Set. Znajdziemy w nim czujnik ruchu  Mi Smart Motion Sensor oraz czujnik otwarcia Mi Smart Window & Door Sensor, które pomogą nam się zabezpieczyć przed intruzami.

Jeśli z kolei chodzi o monitorowanie pogody i związanych z nią parametrów, polecamy produkty od Netatmo. Modułowa Netatmo Weather Station pozwoli sprawdzić takie elementy, jak temperatura, jakość powietrza, ciśnienie czy wilgotność. Moduł wewnętrzny stacji sprawdza również obecność dwutlenku węgla w mieszkaniu, a także natężenie hałasu. Informacje możemy sprawdzić i w urządzeniu mobilnym, i w komputerze.

Polecane do inteligentnego monitoringu

Dla jeszcze większego ogarniania tego, co się dzieje wokół nas, i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa naszego smart home (i, co ważniejsze, jego domowników), przydatne będą na pewno elementy inteligentnego monitoringu. Wśród nich kluczową rolę odgrywają kamery.

Obrotowa TP-Link Tapo C200 1080P LED IR działa w dzień i w nocy – natychmiast informuje o przybyciu kogoś na nasz teren. Można jej także użyć wewnątrz domu do sprawdzania tego, jak śpią czy bawią się dzieciaki. Obraz rejestrowany jest w rozdzielczości FHD, w nocy mamy natomiast nagrywanie w podczerwieni 850 nm i automatyczny filtr przełączania barwy przy słabym oświetleniu.

Całodobowo działa również Honeywell Lyric C1 HD 720P LED IR. Zaszyftowane nagrania umieszczane są w chmurze, skąd także możemy pobrać to, co przez ostatnie 24 godziny zostało zarejestrowane. Ponadto kamera korzysta też z geofencing, dzięki któremu automatycznie uruchamia się po tym jak wyjdziemy z domu

honeywell lyric c1

Bardziej zaawansowane rozwiązania to cały niewielki zestaw do monitoringu. Hikvision HWK-N4142BH-MH to reprezentujący serię HiWatch komplet, w którego skład wchodzą cztery kamery IP oraz rejestrator z dyskiem o pojemności 1 TB. Sprawdzi się nie tylko obserwacji domostwa, ale także małej lub średniej firmy.

Do sprawdzenia czy za drzwiami stoi członek rodziny, czy obcy niekoniecznie potrzebujemy videodomofonu (choć i takie polecamy). Honeywell Home DC313EP2 to bezprzewodowy dzwonek z funkcją sekretnego pukania, dzięki której wiemy, że powraca domownik albo zjawia się ktoś spodziewany.

honeywell dzwonek bezprzewodowy

Polecane inteligentne AGD – małe i duże

W inteligentnym miejscu jest niewątpliwie miejsce na sprzęty AGD, które powinny mniej lub bardziej upraszczać domowe obowiązki. Takie jak sprzątanie. Tu do akcji wjeżdżają roboty. Np. odkurzający Cecotec Conga 5490, który dzięki specjalnemu, kołyszącemu się ruchowi lepiej upora się z zabrudzonymi zakamarkami. A za sprawą funkcji Interactive MultiMap będzie on w stanie zapamiętać nawet pięć pomieszczeń, po których ma się poruszać. Sterować można nim zarówno za pomocą aplikacji, jak i głosowych komend.

cecotec conga 5490

Inteligentne rozwiązania zaglądają też do kuchni. Czajnik Xiaomi Mi Smart Kettle umożliwia połączenie się z nim za pomocą aplikacji Mi Home i włączyć podgrzewanie wody, podczas gdy my przebywamy w innym pomieszczeniu. Z aplikacją (COFFEE LINK) współpracuje też ekspres DeLonghi ECAM 510.55.M Primadonna S Evo. Dzięki takiemu połączeniu nie tylko zdalnie przygotujemy sobie filiżankę kawy, ale także będziemy mogli nieco poeksperymentować z czarnym napojem.

Z kuchni przeskakujemy do łazienki. A tam mamy inteligentne szczoteczki do zębów – w tym także dla maluchów. Philips Sonicare HX6321/04 For Kids łączy się przez Bluetooth z aplikacją, gdzie nauczyciel szczotkowania pokazuje dzieciakom jak prawidłowo myć zęby.

philips sonicare hx632 04 for kids

Łazienka to także miejsce, gdzie rezyduje inteligenta pralka. Te od Miele, np. Miele WSG 663 WCS TDos&9kg, oferują możliwość skorzystania z WiFiConn@ct i aplikacji Miele@mobile, a przez to zdalnego sprawdzenia, co dzieje się z urządzeniem i czy środki piorące nie są aby na wykończeniu.

Polecane inteligentne TV i audio

Jeśli chodzi o tematykę Smart TV, możemy tu polecieć m.in. Samsung QE55Q80TA, z dedykowanym dla tego producenta systemem Tizen, możliwością kontroli głosowej oraz sparowania z kompatybilnymi elementami smart home za pomocą aplikacji SmartThings.

samsung-qe55q80ta

A co ze sprzętem grającym? Jesienny wieczór umilą dźwięki płynące z Huawei Sound X, który w połączeniu z pasującym smartfonem Huawei z modułem NFC może odtwarzać puszczane na urządzeniu mobilnym kawałki.

Polecane centralki, piloty, przyciski i gniazda

Poszczególnymi elementami inteligentnego domu trzeba jakoś sterować. Powyższe przykłady pokazały już, że sama aplikacja mobilna oferuje zaledwie część możliwości. Rozwinie je takie urządzenie, jak np. wspomniany już mostek. Philips Hue Bridge 2.0, oparty na technologii ZigBee, umożliwia sparowanie nawet 50 żarówek i 10 akcesoriów.

Często dla aplikacji przydaje się także alternatywa, zwłaszcza gdy nie chce nam się szukać naszego urządzenia mobilnego bądź jesteśmy przyzwyczajeni do klikania. Tak może być z zasilanym baterią CR2450 regulatorem przyciemniania Philips Hue, którego można stosować zarówno jako pilota, jak i przycisk naścienny. Na ścianie może wylądować też stylowy i solidny (wykonany z hartowanego szkła) włącznik dotykowy Sonoff T3 EU TX, który pozwala sterować inteligentnym oświetleniem, a także działa z Asystentem Google, Aleksą oraz aplikacją eWeLink.

Sterowanie to też inteligentne włączanie i wyłączanie sprzętów – dla oszczędności i bezpieczeństwa. A skoro o tym mowa, to warto wspomnieć gniazda Smart Plug i sterowniki. Polecamy tutaj m.in. wtyczkę Tenda Beli SP3, którym można sterować za pomocą aplikacji lub komend głosowych, a także stworzyć harmonogram działania, by wtyczka samodzielnie aktywowała lub dezaktywowała podpięte urządzenie.

Polecane routery

Na koniec wspominamy o ważnym elemencie, z którego inteligentny dom niewątpliwie korzysta. Chodzi o router lub system mesh, który umożliwia szeroką, stabilną i bezpieczną łączność dla smart sprzętów. Koniecznie wspomnieć musimy o Xiaomi Mi AIoT Router AC2350, przygotowanym specjalnie pod obsługę urządzeń należących do internetu rzeczy i automatycznie je wykrywającym. Łączna oferowana przez niego przepustowość (na dwóch pasmach) to prawie 2350 Mb/s.

Składający się z dwóch routerów system mesh ASUS ZenWiFi AX (6600Mb/s a/b/g/n/ac/ax) zapewnia z kolei przepustowość sięgającą nawet do 6600 Mb/s. Ma także szeroki zasięg i możliwość współpracy z Alexa Skills czy IFTTT, a także konstrukcję, która umożliwia routerom stabilną pracę – bez przegrzewania się.

Co sądzicie o naszych propozycjach i takiej formie przeglądu? Dajcie nam znać w komentarzach.

Do zobaczenia w grudniu.