Intel Alder Lake vs DRM w grach. Czy to koniec problemów związanych z Denuvo?

Choć premiera procesorów Intel Alder Lake okazała się nader udana, to nie obyło się bez komplikacji. Różnego rodzaju zabezpieczenia antypirackie, w tym nienawidzone przez graczy Denuvo, nie polubiły się z hybrydową budową rdzeni nowych CPU. Przez ten „zgryz” rozgrywka była niemożliwa nawet w kilkudziesięciu grach, na czele z AC: Valhalla. Czy problem powiązany z Intel Alder Lake i DRM-ami został zażegnany? Poznaj odpowiedź.

Intel Alder Lake kontra DRM w grach – w czym tkwił problem?

Pierwsze, niepokojące informacje o problemach z grami wykorzystującymi tzw. DRM-y (ang. Digital Rights Management) na procesorach Intel Core 12. generacji pojawiły się już w październiku 2021 roku. Intel podał wówczas listę tytułów, które nie działały prawidłowo na CPU z serii Intel Alder Lake-S. Ale problemy nie zostały rozwiązane we wszystkich grach.

DRM-y i zabezpieczenia antypirackie pokroju Denuvo gryzły się z procesorami Intel Alder Lake tak bardzo, że niektóre nie uruchamiały się na Windowsie 11 lub Windowsie 10. Albo wyłączały się podczas rozgrywki lub zaraz po ujrzeniu menu głównego.

gaming z intel core 12 generacji

Co było przyczyną? Heterogeniczna architektura, a mianowicie podział na dwa rodzaje rdzeni: wysoko wydajne P-Core (Performance Core) i energooszczędne E-Core (Efficient Core). Przez hybrydową budowę np. Denuvo nie wykrywało procesorów poprawnie i widziało je jako dwa oddzielne układy.

Do tej pory trzeba było obchodzić tę niedogodność za pomocą specjalnego trybu kompatybilności w UEFI (Legacy Game Compatibility Mode) i klawisza Scroll Lock. Tymczasowe wyłączenie słabszych E-Core jest rozwiązaniem, ale przełączanie mogło być meczące na dłuższą metę. Firma Gigabyte, aby ułatwić ten proces, wydała specjalne narzędzie DRM Fix Tool, które pozwala błyskawicznie dezaktywować energooszczędne rdzenie bez wchodzenia do BIOS-u. Nie jest to jednak dłużej konieczne.

Czy Intel rozwiązał problemy z Denuvo i DRM-ami na Intel Alder Lake?

Intel wystosował oficjalny komunikat na swojej stronie, że rozwiązał wszelkie problemy związane z procesorami Intel Core 12. generacji i DRM-ami we wszystkich narażonych na komplikacje grach. Przynajmniej te, które udało się zidentyfikować. Lista obejmowała przeszło 50 gier, wśród których znalazły się AC: Valhalla, Odyssey i Origins, Mortal Kombat 11, For Honor, Star Wars Jedi: Fallen Order, Shadow of the Tomb Raider czy Need for Speed: Hot Pursuit Remastered.

intel alder lake i problemy z drm

Ogłoszenie Intela zbiegło się mniej więcej z premierą tańszych CPU z tej rodziny, które weszły na rynek 4 stycznia 2022 roku razem z płytami głównymi opartymi na innych chipsetach niż Z690. Liczba użytkowników Intel Alder Lake powinna urosnąć w najbliższym czasie, więc firmie zależało na tym, żeby mogli oni cieszyć się bezproblemową rozgrywką w każdej grze.

Jeśli nadal doświadczasz problemów w wybranych tytułach na procesorach Intel Alder Lake, zaktualizuj gry i/lub system operacyjny. Najnowsze uaktualnienia do Windowsów 10 i 11 naprawiają większość bolączek związanych z DRM-ami. Ogień został ugaszony – lepiej późno niż wcale. Intel zachęca również do zgłaszania tego typu problemów. Umożliwi to szybszą eliminację usterek.

Źródło: Intel, VideoCardz

Sprawdź nasze pozostałe tematy związane z Intel Alder Lake-S i nie tylko:

Znajdź procesory Intel Alder Lake-S w x-komie