Apple Glasses jednak powstaną? Najnowsze przecieki o inteligentnych okularach AR

Apple Glasses to niekończąca się skarbnica plotek i kolejnych przecieków. Inteligentne okulary pierwotnie miały się ukazać już na przełomie 2015-2017 roku, jednak nigdy do tej premiery nie doszło. Temat innowacyjnych okularów rozszerzonej rzeczywistości znów powraca, tym razem może ostatecznie, bowiem jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszona oficjalna data premiery.

Apple Glasses. Co wiemy o tych okularach AR?

Temat okularów od Apple pojawił się po raz pierwszy w 2015, a potem kolejno w 2017 i w 2019 roku, kiedy to pojawiło się najwięcej plotek potwierdzających wcześniejsze informacje. Należy jednak podkreślić, że były to jedynie przecieki, które ostatecznie się nie sprawdziły lub projekt został odsunięty na długo w czasie. Maciej ponad 2 lata temu napisał artykuł o tym, że nie będzie okularów AR od Apple.

Po kolejnych kilku latach temat Apple Glasses jednak powrócił i według analityka produktów giganta z Cupertino, Ming-Chi Kuo, który już wielokrotnie trafiał swoimi przewidywaniami, okulary mogą zostać zaprezentowane już podczas konferencji WWDC 2021 (Worldwide Developers Conference). Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 1983 roku i jest organizowane przez Apple Inc. Liczba uczestników jest ściśle ograniczona dla około 4 tysięcy programistów z największych firm deweloperskich z całego świata.

Apple Glasses premiera

Niektóre źródła jeszcze niedawno twierdziły, że Apple całkowicie rozwiązało zespół pracujący nad technologią AR. Według Kuo te pogłoski są niesprawdzone, a inżynierowie pracują nad inteligentnymi okularami nieprzerwanie od końca 2019 roku lub początku 2020 roku. Niestety podobnie jak w przypadku iPhone’ów i wielu innych produktów marki, koncept jest pod szczególną ochroną i nie prędko dowiemy się szczegółowych informacji.

Jak działają okulary AR?

iGlasses mają działać podobnie jak gogle wirtualnej rzeczywistości. Tylko bez wirtualnej, ponieważ na lewym, jak i prawym okularze wyświetlać będą się informacje w czasie rzeczywistym. Użytkownik prawdopodobnie będzie sterować tym, co się na nich pojawia przy pomocy fizycznego dotknięcia oprawki oraz gestów wykonywanych przed twarzą.

Wszystkie informacje będą przetwarzane przez podłączonego przy pomocy Bluetooth iPhone’a, tak jak ma to miejsce w przypadku Apple Watch’a. Apple Glasses jednak nie będą miały konwencyjnych kamer, tylko ulepszony skaner LiDAR opatentowany przez Apple. Według jednej z plotek urządzenie to ma być zamontowany nie w oprawce, a uwaga… w soczewce! To byłoby na pewno coś spektakularnego, przeniesionego rodem z filmu Sci-Fi.

Jeśli taki skaner zostanie faktycznie zaimplementowany, to raczej nie mamy co łudzić się na wersję przeciwsłoneczną, ponieważ LiDAR nie działa prawidłowo z przyciemnianymi soczewkami.

Apple okulary rozszerzonej rzeczywistości

Patenty Apple, które mogą zostać wykorzystane w Apple Glasses

Apple w ostatnich latach nie próżnuje także jeśli chodzi o tworzenie coraz to nowszych patentów. Postanowiłem przyjrzeć się tym najciekawszym, które moim zdaniem faktycznie mogą zdradzać co nieco o możliwościach okularów AR. Jeden patent mówi o szkle z regulowaną przezroczystością, którą moglibyśmy dostosowywać do danego wyświetlacza lub poprawiać widoczność podczas gdy przebywamy na dworze, a natężenie słońca jest szczególnie intensywne.

Na początku lutego tego roku Apple opatentowało także serię soczewek, które mogłyby się znaleźć między innymi w smartfonach i ustawiać wirtualne meble w mieszkaniu. Ułatwiłoby to przede wszystkim meblowanie lub remont wnętrz, pozwalało domorosłym majsterkowiczom na niewielkie zmiany w wystroju pomieszczenia, a także fanom motoryzacji na zaparkowanie Bugatti Chiron na swoim podjeździe.

Apple Glasses wirtualna rzeczywistość

Łącznie w ubiegłym roku gigant z Cupertino uzyskał aż 53 patenty obejmujące przede wszystkim wirtualną rzeczywistość, mapowanie 3D oraz inteligentne wyświetlacze do iPhone’ów. Firma zatrudniła także wiele kluczowych postaci pracujących nad rozszerzoną rzeczywistością. Jakiś czas temu do zespołu liczącego prawdopodobnie blisko 1000 osób dołączył Jeff Norris, jeden z kluczowych pracowników NASA, który założył Mission Operations Innovation.

W maju 2020 roku Apple potwierdziło informację o nabyciu startup’a NextVR, chociaż do końca nie wiadomo, w jakich dziedzinach ta firma przyczyni się do rozwoju technologii firmy z nadgryzionym jabłkiem. Mówi się, że ma ona pracować nad bardziej rozbudowanymi grami, które mogą być dostępne w dniu premiery okularów.

Inteligentne okulary Apple. Data premiery i cena

Jak już kilkukrotnie wspomniałem. Cała otoczka dotycząca Apple Glasses (lub jak kto woli iGlasses) to jedynie spekulacje i żadne informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez amerykańską firmę. Jednak według czołowych analityków poczynań Apple, inteligentne okulary mają zostać ogłoszone już w tym roku, a szacowana przez Ming-Chi Kuo data premiery określona jest na rok 2022.

Mark Gurman z portalu Bloomberg nie jest już taki optymistyczny. Stwierdził on, że wszystkie przecieki powinniśmy brać z przymrużeniem oka i jeśli naprawdę okulary od Apple są w produkcji, to dopiero we wczesnej fazie rozwoju i nie ukażą się przed 2023 roku. Według Gurmana ich premiera ma zostać poprzedzona zestawem słuchawkowym obsługującym wirtualną rzeczywistość. Jednak to temat na zupełnie inny artykuł.

Okulary AR od Apple jednak powstaną

Według wstępnych informacji ceny mają oscylować w granicach 499 dolarów, czyli 1865 złotych bez podatku VAT. Jednak z rzekomych informacji od jednego z pracowników Apple, podany powyżej koszt to sama wartość jednego z materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji, a same okulary mają być znacznie droższe.

Zupełnie inny przeciek sugeruje natomiast, że cena wyniesie 5999 dolarów, czyli ponad bagatela 22 tysiące złotych bez VAT. Osobiście skłaniałbym się do wypośrodkowanej kwoty pomiędzy tymi dwoma. Bo jak wiemy, Apple ma tendencje do tworzenia urządzeń klasy premium, jednak firma też musi znaleźć grono nabywców, którzy zainwestowaliby w innowacyjne rozwiązanie.

Przeczytaj także: