HoloLens Microsoftu coraz bliżej U.S. Army

Gogle HoloLens Microsoftu przechodzą do kolejnej fazy programu IVAS realizowanego przez U.S. Army. Ma on na celu przygotowanie żołnierzy amerykańskich do skutecznego prowadzenia działań bojowych na przyszłym polu walki.

Czym jest program IVAS

IVAS to skrót od Integrated Visual Augmentation System, czyli zintegrowany wizualny system wzmacniający/poszerzający. Celem programu jest przywrócenie przewagi na polu walki, jaką żołnierze amerykańscy mieli jeszcze w czasach wojny w Zatoce Perskiej, kiedy to królowali podczas walk nocnych. Obecnie ta przewaga uległa erozji i by utrzymać liderująca pozycję siły zbrojne rozpoczęły wiele programów mających na celu ponowne odskoczenie potencjalnym przeciwnikom. IVAS jest właśnie jednym z nich.

Dzięki IVAS żołnierze amerykańscy mają otrzymać niespotykaną dotychczas świadomość sytuacyjną oraz możliwość błyskawicznego dzielenie się informacjami i podejmowania decyzji z błyskawiczną szybkością. Dodatkowo system ma być również wykorzystywany do szkolenia żołnierzy.

HoloLens Microsoftu fundamentem IVAS

Program IVAS bazuje na zmodyfikowanych i dostosowanych do wymagań wojskowych goglach HoloLens oferowanych przez firmę Microsoft. Gogle HoloLens pozwalają na funkcjonowanie ludzi w tak zwanej rzeczywistości mieszanej. Przy ich pomocy żołnierz lub pracownik, w przypadku wersji cywilnej, wykonuje swoje zadanie w świecie realnym, ale tuż przed oczami ma wspierającą go rzeczywistość wirtualną.

HoloLens testy polowe
W ramach testów polowych zgromadzono ponad 40.000 godzin danych. Źródło: U.S. Army

Microsoft Azure wesprze HoloLens

Samo urządzenie, które będzie wykorzystywane przez żołnierza, to nie wszystko. Za zbieranie i przetworzenie danych ma odpowiadać chmura Microsoft Azure. Firma kilka lat temu wygrała kontrakt stulecia określany akronimem JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure). Jego całkowita wartość może wynieść nawet 22 miliardy dolarów, a w pokonanym polu pozostał między innymi Amazon i jego Web Services.

HoloLens Microsoftu niebawem na pierwszej linii

31 marca program IVAS przeszedł z fazy rapid prototyping (przyspieszona faza projektowania) do fazy produkcyjnej, po której ma nastąpić szybkie wdrożenie urządzeń do jednostek polowych. IVAS pozwoli wyświetlać żołnierzom dodatkowe dane zbierane przez sensory i systemy znajdujące się w arsenale wojska. Odpowiednio przetworzone i wyświetlone pozwolą na szybszą i skuteczniejszą reakcję na wydarzenia na polu walki.

Zamówienia po nowemu z korzyścią dla żołnierzy

HoloLens Microsoftu mógł tak szybko trafić do fazy produkcyjnej dzięki nowej ścieżce zamówień, badań i produkcji. Chcąc przyspieszyć całą procedurę, zdecydowano się pominąć dotychczas używane i skostniałe ścieżki biurokracyjne, które potrafiły rozwlec wszystko na wiele lat. Cała procedura zajęła U.S. Army i firmie Microsoft nieco ponad dwa lata. Sukces możliwy był również dzięki ścisłej współpracy z żołnierzami z pierwszej linii. To ich uwagi miały kluczowe znaczenie do udoskonalenia produktu. W sumie zebrano ponad 40 tysięcy godzin danych i na ich podstawie dalej trwa udoskonalanie projektu.

Źródło: Microsoft